Országszerte egyre nagyobb gondot okoz a szabad ágyak biztosítása
Fotó: Haáz Vince
Nelu Tătaru egészségügyi miniszter jóváhagyta, hogy a tünetmentes és az enyhe kórlefolyású koronavírusos fertőzötteket ne utalják be a kórházba, és lakhelyi elkülönítésben a háziorvos távgyógyászattal követhesse az állapotukat. András-Nagy Róbert sepsiszentgyörgyi kórházigazgató szerint bármilyen segítség elkel, már így is naponta „zsonglőrködnek” az ágyszámokkal.
2020. október 31., 09:232020. október 31., 09:23
Minden olyan intézkedés, amely tehermentesíti a kórházakat, elodázza, hogy az orvosok drasztikus döntéseket hozzanak arról, melyik beteg életét mentik meg – szögezte le a Krónikának András-Nagy Róbert, a sepsiszentgyörgyi kórház igazgatója annak kapcsán, hogy az egészségügyi minisztérium kidolgozta a koronavírus-fertőzöttek kezelésének új szabályzatát. Az esetszámok bizonyos százalékát mindig a súlyos vagy nagyon súlyos állapotban lévő betegek teszik ki, ha pedig növekszik a fertőzések száma, egyre több lesz a súlyos beteg, és növekszik a kórházakra nehezedő nyomás – részletezte a kórházigazgató. Szerinte az enyhe lefolyású kórkép esetén a betegnek is előnyösebb, ha otthoni környezetben gyógyul.
Nelu Tătaru egészségügyi miniszter jóváhagyta az új szabályzatot, ennek értelmében
Tizennégy nap után második teszt nélkül is gyógyultnak nyilvánítják őket, visszatérhetnek a rendes életükhöz, viszont még tíz napig kötelezően maszkot kell viselniük. Az otthonukban elszigetelt fertőzötteket csak akkor vetik alá radiológiai vagy vérvizsgálatoknak, ha az állapotuk súlyosbodik. A rendelet arra is kitér, hogy 14 nap után úgy térhetnek vissza a munkahelyükre, hogy nem kell felmutatniuk járványtani jóváhagyást vagy negatív koronavírustesztet.
A minisztérium ugyanakkor azt is szabályozta, miként szűrik a sürgősségre bekerülő betegeket, akiknél fennáll a koronavírus-fertőzés gyanúja. Hogy elkerüljék a zsúfoltságot,
Pozitív gyorsteszt esetén azonnal elkülönítik a beteget. Negatív gyorsteszt esetén az a beteg, aki a tünetei alapján kórházi ellátásra szorul, egy „átmeneti zónában” marad, viszont ha az állapota nem indokolja a kórházi ellátást, hazamehet, és lakhelyi elkülönítésben várhatja meg a PCR-teszt eredményét. A tünetmenteseknek a gyorstesztet sem javasolják. Akinél enyhe, de koronavírusra utaló tünetek jelentkeznek, köteles értesíteni a háziorvosát, aki szintén köteles nyilvántartásba venni, felmérni telefonos konzultáció által az állapotát, majd az adatokat továbbítani a közegészségügyi igazgatóságnak.
Fotó: Haáz Vince
A miniszteri rendeletben megjelent a kérdőív is, amelyet a háziorvosnak kell kitöltenie, amikor felméri a fertőzöttek állapotát. Ebben kitérnek a tünetekre: köhögés, láz, fejfájás, izomfájdalom, torokfájás, íz- és szagvesztés, hasmenés, fáradékonyság. Rákérdeznek a társbetegségekre, valamint arra, hogy a tünetek súlyosbodtak-e az elmúlt időszakban. A kérdőív alapján a háziorvos három kategória valamelyikébe sorolhatja a fertőzöttet: a tünetmenteseket és az enyhe tüneteket produkálókat nem utalják kórházba; akiknél kockázati tényezőket állapítanak meg, mentővel beszállítják a kórházba kivizsgálásra; a középsúlyos és súlyos eseteket pedig beutalják a kórházba.
A rendeletben ugyanakkor azt is szabályozzák, hogy milyen körülmények között kell és lehet kórházba utalni és onnan hazaengedni egy koronavírus-fertőzöttet, ám a lényeg az, hogy ha vállalja a lakhelyi elkülönítést, senkit nem tartanak akarata ellenére a kórházban. Az egészségügyi minisztérium azután dolgozta ki ezt a szabályzatot, hogy megjelent a kormányrendelet, amely lehetővé teszi a tünetmentes és enyhe lefolyású koronavírus-fertőzöttek otthoni kezelését. Erre a háziorvosok külön szerződést kötnek az egészségbiztosítási pénztárral, és minden monitorozott esetre 105 lej térítést kapnak.
Már jelenleg is folyamatos kötéltánc zajlik a kórházakban, naponta „zsonglőrködnek” az ágyszámokkal, hogy a koronavírus-fertőzötteket is kezeljék, és közben a nem fertőzöttek ellátása se csorbuljon – mondta el lapunknak András-Nagy Róbert. Felidézte, hogy
Ezt már nem engedhetjük meg magunknak, hiszen az esetszám folyamatosan növekszik, másrészt a nem fertőzötteket is el kell látni – mutatott rá a sepsiszentgyörgyi igazgató.
Egyetért az új szabályzattal, hiszen a háziorvosok követik a betegek állapotát, és ha úgy látják, bármikor beküldhetik a sürgősségre tüdőröntgenre vagy kivizsgálásra. „Ilyen esetben elvégezzük a vizsgálatokat, esetleg módosítjuk a kezelési sémát, és ha nem indokolt a kórházi kezelés, a beteg újra hazamehet” – részletezte a menedzser. Szerinte
A koronavírus a tüdőt támadja – gyorsítja a gyógyulást, ha a beteg kimegy az erkélyre, ha pedig kertes házban lakik, sétálhat az udvaron.
Fotó: 123RF
Az új szabályzat gyakorlatba ültetése nagymértékben múlik a háziorvosokon. Az igazgató szerint ezzel elviekben nem kell hogy gond legyen, hiszen ezt a feladatot eddig is ellátták valamilyen mértékben. Egyértelmű, hogy sokkal nehezebb a beteg állapotát telefonon felmérni, mint személyesen, ezért a betegek részéről is nagyobb odafigyelésre lesz szükség, például arra, hogy összehasonlítsák az állapotukat azzal, amit egy korábbi egyszerű virózis esetén megéltek.
– részletezte az igazgató.
Hangsúlyozta, a kórházak nem kapnak több pénzt, ha több a bennfekvő koronavírus-fertőzött, tehát az orvos csak abban az esetben javasolja a kórházi kezelést, ha azt valóban indokoltnak látja. „A járvány kimenetele nem a kórházakban dől el. Egyszerűbb viselni a maszkot, betartani az óvintézkedéseket még akkor is, ha azok kellemetlenek: ne jussunk el oda, hogy az orvosnak kell eldöntenie, melyik betegnek jut lélegeztetőgép” – mondta András-Nagy Róbert, aki ezt a forgatókönyvet sem tartja kizártnak, ha az esetszámok ilyen ütemben növekednek. Riasztó jelnek tartja, hogy a fejlett egészségügyi hálózattal rendelkező Svájcban fontolóra vették: életbe léptetik a legdrasztikusabb forgatókönyvet, miszerint a 85 év feletti betegeket és a 75 év feletti krónikus betegeket már nem utalják be az intenzív terápiára.
A Máramaros megyei hegyimentő szolgálat (Salvamont) munkatársai szerda hajnalban megtaláltak a Máramarosi-havasokban egy ukrán állampolgárt, aki öt napot töltött a hegyekben a Romániába jutása után.
Temesvárnak új megközelítést kell alkalmaznia, a stratégiai autonómiát – jelentette ki kedd esti eskütételén Dominic Fritz újraválasztott polgármester.
Egy 40 MW teljesítményű napelemparkot helyeztek üzembe az Aradtól tíz kilométerre északkeletre fekvő Újpanád községben. A beruházó osztrák tőkéjű vállalat két másik Arad megyei településen tervez hasonló, zöldenergiát termelő telepet létesíteni.
A hideg beállta óta először volt szükség hóeltakarítási munkálatokra Hargitafürdőn és a Bucsin-tetőn, miután a térségben kedd este havazni kezdett.
Hamis riasztásért 2000 lejre bírságoltak egy Maros megyei nőt, mert a 112-es segélyhívó számon valótlan bejelentést tett a hatóságoknak arról, hogy egy férfi fejszével fenyegeti.
Bár a hó valószínűleg nem marad meg sokáig, kedden este lehullott az első hó az idei télen a kincses városban.
A felújított dévai vár fogadta a Dávid Ferenc emlékzarándoklat résztvevőit november 9-én, szombaton – idén 26. alkalommal gyűltek össze Erdélyből és a külhoni területekről is a magyar unitáriusok.
Meghalt kedden Silviu Prigoană üzletember a Brassó megyei Törcsváron, miközben több személy társaságában ebédelt egy vendéglőben.
A határrendészet és a Salvamont egy ukrán állampolgárságú fiatal férfit keres, aki a Máramarosi-havasokon keresztül érkezett Romániába, de egy napja nyoma veszett.
Hamarosan megnyílik az Arad Megyei Múzeumban az Agyaghadsereg – Az első kínai császár halhatatlan katonái című kiállítás, amely a Csin Si Huang-ti sírhelyét őrző agyagkatonák történetét mutatja be Romániában elsőként a Maros-parti városban.
1 hozzászólás