A lepusztult menedékház alig száz éve épült a Zichy cseppkőbarlang szomszédságában
Fotó: Ebihoreanul.ro
Elkezdődhet a révi Zichy-menedékház újjáépítése, a Bihar megyei önkormányzat ugyanis aláírta az erre vonatkozó tervezési és kivitelezési szerződést. A magyar-román határ menti projekt keretében helyreállítandó százéves épületből mára alig maradt valami.
2021. február 23., 16:212021. február 23., 16:21
„A révi menedékház egy lélekemelő hely volt generációk számára. A felújítása prioritás számunkra” – fogalmazott az épület rehabilitációjáról szóló közleményében Mircea Mălan, a Bihar megyei önkormányzat alelnöke.
a AD West Construct Kft. és Clasx Design Kft. cégekkel. Mircea Mălan szerint a tervezési folyamat még a napokban elkezdődik, így nyáron akár a tulajdonképpeni munkának is neki lehet fogni.
A munkálatok értéke áfa nélkül 2.692.726,35 lej, és a közlemény szerint 21 hónap alatt kell elkészülni velük, ebből 3 a tervezési időszak. A létesítmény rehabilitációja egy román-magyar határ menti projekt keretében valósul meg, melynek célja a Révi-szoros természetvédelmi terület megóvása, megőrzése, népszerűsítése, a menedékház pedig turisztikai központként fog működni.
azzal, hogy huzamosabb ideig nem jelent meg az üléseken, így kvórum hiányában nem lehetett megszavazni. Később az okozta a késlekedést, hogy nem volt jelentkező a munkára. Ahhoz, hogy a támogatás ne vészen kárba végül december végéig meghosszabbították a projekt kifutási idejét.
A Román–Magyar Határ Menti Együttműködési Program keretében végül 2018-ban mintegy 2,5 millió eurót sikerült megpályázni az ingatlan teljes felújítására és felszerelésére, ebben a jövőben turisztikai központ működne.
A helyreállított épület látványterve
Fotó: Ebihoreanul.ro
A pályázatot még a korábbi Bihar megyei tanácselnök, az RMDSZ-es Pásztor Sándor idején sikerült megnyerni, a volt megyei elöljáró akkor úgy nyilatkozott, hogy a projekt keretében eredeti állapotába állítanák vissza a Zichy-menedékházat és a Czárán Gyula-útvonal nyomán egy kiépített gyalogösvényt is kialakítanának.
A Zichy-menedékházat még évekkel ezelőtt vásárolta meg a Bihar Megyei Tanács azzal a céllal, hogy felújítsa és ezáltal növelje a sokak által látogatott szoros turisztikai potenciálját. Az egy évszázaddal ezelőtt Handl Károly által felfedezett révi Zichy cseppkőbarlang és a sziklaszoros Czárán Gyulának köszönhetően került fel a turistautak térképére.
Azonban az adományozást, illetve az EKE tulajdonjogát nem rögzítették a telekkönyvekben, az egyesület így nem tudta visszaigényelni az épületeket. A terület teljes egészében visszakerült a Zichy-birtokot korábban megvásárló Mateescu család örököseinek tulajdonába, a menedékházat pedig a család örököseként Clitus Lucian Radu bukaresti tanár 2006-ban, peres úton szerezte vissza az államtól.
Itt található Erdély leglátványosabb vizes barlangja, a hét kilométer hosszú Zichy cseppkőbarlang. A szurdokvölgyet körülzáró 350 hektáros erdő természetvédelmi terület, ahol több mint 756 féle védett növény él.
Az 1915-ben épült menedékház a Zichy-barlang közvetlen közelében található, évtizedekig népszerű turisztikai célpont volt, majd 1989 után elkezdődött a leépülése, mára már alig maradt valami az alig százéves épületből.
Teljesen felújítaná a révi sziklaszorosban évtizedek óta romokban heverő Zichy-menedékházat a Bihar megyei önkormányzat. A PNL-franció bojkottálja a projektet.
Békés megmozdulást szerveznek a kolozsvári magyar ifjúsági szervezetek a kincses városban, miután kiderült: magyar fiatalokat vertek meg a Kolozsvári U futballcsapatának huligánjai csak azért, mert magyarul beszéltek az utcán.
Szexuális agresszióval gyanúsítanak a hatóságok egy nagyváradi tanárt, a feltételezett zaklatás az oktatási intézmény folyosóján történhetett. Nemrég egy Kolozs megyei tanintézet pedagógusát vették őrizetbe szexuális zaklatásért.
Tizenötmillió eurós beruházás eredményeként teljesen felújítják a Maros-parti sétányt Aradon: a köztéri bútorok cseréjétől kezdve a lépcsők újbóli kialakításán át híd és móló építéséig mindenre gondolnak a tervezők.
Forráshiány miatt bezárja két kisebb egységét a nagyszebeni Brukenthal-múzeum, miután nem kapott elegendő támogatást a román kulturális minisztériumtól – közölte szerdán Chituţă, a múzeum megbízott vezetője.
Elindul a budapesti Nemzetpolitikai Államtitkárság új pályázati kiírása civil szervezetek és egyházak számára a szülőföldön való boldogulás, a magyar identitás megőrzése és a magyar közösség erősödése érdekében – jelentette be Nacsa Lőrinc államtitkár.
Bukaresti parlamenti felszólalásában ítélte el szerdán a Kolozsváron történt magyarellenes futballhuliganizmust Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője. Csoma Botond a belügyminisztert arra kérte, hogy büntessék meg az elkövetőket.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Utcai verekedésbe torkollott a kolozsvári Universitatea és a CFR futballcsapatok hétfő esti mérkőzése. Az U szurkolóinak egy része magyar fiatalokat bántalmazott, az RMDSZ a felelősök megbüntetését követeli a belügyminisztertől.
Bukarest 5. kerületének korábbi polgármestere arról vált híres-hírhedté, hogy személyesen végez ellenőrzéseket, váratlanul „csap le” az üzletekre/lokálokra, showműsorrá alakított terepszemléit pedig nagy felhajtás övezi.
Újabb történelmi-néprajzi régiókra terjesztik ki az Erdélyt északkeletről délnyugatra átszelő, gyalogosan, lóháton vagy kerékpárral bejárható, 1400 kilométeres Via Transilvanica turistaútvonalat, az első kilométerkövet már felavatták.
szóljon hozzá!