Az Erdély emblematikus építészeti ékköveként ismert templom bekerült az Europa Nostra-díjasok közé május végén
Fotó: Kiss Judit
Megóvás és adaptív újrafelhasználás kategóriában került be az Europa Nostra-díjat már elnyerő kolozsvári Szent Mihály-templom a díj közönségszavazásának jelöltjei közé.
2024. július 22., 18:352024. július 22., 18:35
Az Erdély emblematikus építészeti ékköveként ismert templom bekerült az Europa Nostra-díjasok közé május végén. Most a közönségdíjért lehet rá szavazni. Az Európai Bizottság és az Europa Nostra május 30-án jelentette be az Európai Unió Kreatív Európa programja által társfinanszírozott Európai Örökség Díj / Europa Nostra Díj 2024-es nyerteseit. Idén Európa legrangosabb örökségvédelmi díját 26 nyertes veheti át, képviselve a kontinens 18 országát – a tizenkét tagú szakmai zsűri 206 pályázatból választotta ki az elismert projekteket.
Fotó: Szent Mihály Római Katolikus Plébánia/Facebook
Fotó: Kiss Judit
Az Európai Örökség Díj átadóünnepségére a Klaus Johannis államelnök fővédnöksége alatt zajló Európai Kulturális Örökség 2024 elnevezésű csúcstalálkozó egyik kiemelt programjaként kerül sor idén október 7-én Bukarest legrangosabb koncerttermében, a szintén Európai Örökség Díjjal elismert Román Athenæumban – írta a romkat.ro.
Fotó: Kiss Judit
A nagyszabású esemény házigazdája Iliana Ivanova európai biztos és Hermann Parzinger, az Europa Nostra ügyvezető elnöke lesz.
A kolozsvári Szent Mihály-templomon 2016 és 2022 között átfogó restaurálási munkálatok zajlottak. A projekt a puszta szerkezeti megerősítéseken és homlokzati felújításokon túl a belső terek renoválására és modern fejlesztésekre is kiterjedt. A projekt az Európai Regionális Fejlesztési Alap, a román Fejlesztési, Közigazgatási és Közmunkálatokért Felelős Minisztérium, Magyarország kormánya, a Bethlen Gábor Alapkezelő, a román Vallásügyi Államtitkárság, a kolozsvári városháza, a Kincses Kolozsvár Egyesület és számos magánadományozó pénzügyi támogatásával valósult meg.
Fotó: Szent Mihály Római Katolikus Plébánia/Facebook
Az idő múlása és számos természeti viszontagság is megviselte az épület pompáját, a további állagromlás megelőzése és az épület régi fényének visszaállítása érdekében kezdeményezték az átfogó felújítási projektet, illetve azért, hogy a Szent Mihály-templomot újra a turizmus egyik legfontosabb célpontjává tegyék.
A helyreállítás leginnovatívabb eleme a szerkezeti megerősítési módszer, amely a földrengésbiztonság növelése érdekében acél-rács szerkezeteket használ. A helyben készült új elemek használata és a rozsdamentes acél megerősítések beillesztése a hagyomány és a modernitás egyensúlyának megőrzésének jegyében történt. A felújítás során végzett régészeti munkálatok számos értékre derítettek fényt.
A Szent Mihály Római Katolikus Plébánia a közösségi oldalon arra hívja fel a figyelmet,
vagy bármilyen hasznos anyagot, amely segíthet másokat is meggyőzni a szavazás fontosságáról.
Szeptember 22-ig lehet szavazni a közönségdíjra. „Csatlakozzon hozzánk, és támogassuk együtt a Kolozsvári Szent Mihály-templomot a közönségdíj elnyerésében! Szent Mihály arkangyal, oltalmazd városunkat és életünket!” – olvasható a felhívásban.
Fotó: Szent Mihály Római Katolikus Plébánia/Facebook
Fotó: Szent Mihály Római Katolikus Plébánia/Facebook
Ezen kívül ott van még a brüsszeli Royale Belge Building, a németországi Gerában található Schulenburg udvarház, a lengyelországi Rybnic történelmi bányája, a spanyolországi Sierra Espuña hókútjai, amelyeket hó tárolására használtak a 16. században.
Erdély épített örökségének talán legismertebb gyöngyszeméről, a Kolozsvár főterén álló Szent Mihály-templomról szól a Híradó.hu Értékek útján című videósorozatának legújabb része.
Az identitás megerősödését, a falu neves szülöttei emlékének köztudatban tartását remélik az Arad megyei Kisiratoson az új utcanevektől. A 26 utcából 22-őt a magyar kultúra alakjairól, abból 11-et a településhez kötődő személyiségekről neveztek el.
A magyarországi felsőoktatási és szakképzési modellt az egész Kárpát-medencében, így Erdélyben is biztosítani kell: versenyképes és magyar identitású egyetemek kellenek – húzta alá Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter csütörtökön Kolozsváron.
Európai előírásoknak megfelelően növelni akarja az egy főre eső zöldövezetek négyzetméterszámát az aradi önkormányzat, ezért a villamossínek között és a sínpárok mentén gyepszőnyeget telepíttetett.
Az országúti és az autópálya-határátkelőnél egyaránt legalább egy órás a várakozási idő a kilépési oldalon Nagylaknál a megnövekedett turistaforgalom miatt.
Nem alszik jobban Hegedüs Csilla, amióta a volt kormányfőhelyettes, miniszter, álamtitkár szakított a politikával, és a többmilliárd eurós uniós támogatásokat „helyben” kezelő Északnyugati Regionális Fejlesztési Ügynökség vezetőségében vállalt szerepet.
Magyar–román együttműködésről, autonómiáról, az erdélyi magyar pártok együttműködéseinek lehetőségeiről is szó esett a Kolozsvári Magyar Napok szerdai beszélgetésén, a Főtér23 nevű helyszínen.
Naponta kétszer étkeztek, egy tálból ettek „húst hússal” és mártásokkal, „márkás” anyagokból varratott ruhákat viseltek, olvasni, írni, számolni és zenélni tanultak a középkori Magyarország nemes családjainak tagjai és városi polgárai.
Június elseje és augusztus 20. között 112 esetben riasztották az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőséget tarló- és bozóttüzekhez, és összesen mintegy 250 hektárnyi területen kellett megfékezniük a lángokat a tűzoltóknak.
Szent István királynak, az Erdélyi Ferences Rendtartomány névadójának ünnepén tette le első fogadalmát a csíksomlyói kegytemplomban Tölgyesi Kristóf, rendi nevén Teofil testvér.
Három kontinens közel 300 táncosa színesítette az augusztus 20-ai nemzeti ünnep kincses városi programjait. A 26. Szent István-napi Néptánctalálkozó keretében elkísértük a Heltai Alapítványtól a Főtérig népviseletben felvonuló csoportokat.
szóljon hozzá!