Csemeteültetés a Székelyföldön. Iskolák, közbirtokosságok, egyesületek is pályázhatnak
Fotó: Csibi Márti
Négy évre szól a 2022 őszén meghirdetett országos erdősítési program, amelynek keretében 56 700 hektár erdő telepítésére különített el európai uniós finanszírozást a bukaresti környezetvédelmi minisztérium. Az elmúlt hónapokban 8300 hektár területre nyújtottak be pályázatot, többségében természetes személyek. Porzsolt Levente erdőmérnökkel, a programot lebonyolító Országos Erdőőrség főfelügyelőjével a pályázati lehetőségről és a pályázók köréről beszélgettünk.
2023. május 13., 19:232023. május 13., 19:23
2023. május 15., 08:152023. május 15., 08:15
– Az országos erdősítési program keretében tavaly novemberben írták ki az új erdők telepítésére szóló pályázatot, idén februárban pedig az újratelepítésről szóló uniós finanszírozási lehetőséget. Milyenek a 2026-ig tartó pályázati kiírások első tapasztalatai?
– Eddig összesen 8300 hektár területre érkezett pályázat, amiből 5600 hektár telepítéséről megszülettek a szerződések, és folyamatban van a csemeték elültetése. Az újratelepítési finanszírozásra elsősorban azokban a térségekben – többek között a székelyföldi megyékben – van igény, ahol 2020 februárjában a széltörés nagy kiterjedésű területeken okozott károkat az erdőkben.
A felhívást úgy hirdettük meg, hogy magán- és jogi személyek egyaránt, megkötések nélkül pályázhassanak.
– Kolozsvár környékén, Kalotaszegen, de szerte Erdélyben nagy kiterjedésű kopár domboldalakra, mezőgazdasági termelésre nem alkalmas területekre lehet erdőt telepíteni. A helyi önkormányzatok részéről mekkora hajlandóságot lát arra, hogy jó példával járjanak elől?
– Összesen 56 700 hektár területre várjuk az erdőtelepítési pályázatokat. Az utóbbi évtizedek legnagyobb erdőtelepítési programja ez Romániában. Most magánszemélyek körében a legnépszerűbb a program: 927 földtulajdonos 3548 ha erdőtelepítésre pályázott. Ezzel szemben 79 polgármesteri hivatal 1759 hektárra igényelt csemeteültetési finanszírozást. Az önkormányzatok körében azért nem túl népszerű a pályázási lehetőség, mert jelenleg csak a telepítési költségeket tudjuk kifizetni, a későbbi fenntartási költségekre nem kaphattak pénzt. Ezt jeleztük Brüsszel felé, javaslatunkra pedig rábólintott az Európai Bizottság, így várjuk a hivatalos jóváhagyást. Ha ez megérkezik, jövőre a polgármesteri hivatalok is hozzájutnak a fenntartási, gondozási költségekhez.
Erdélyben sok a kopár domboldal, ahova legjobban erdők illenek. Reményeink szerint ősszel új löketet vesz a pályázási kedv, amikor az emberek látják, hogy a rendszer működik, azaz megkérkezik a bankszámlájukra a pénz. Addig is folyamatos tájékoztató körutakat szervezünk, hogy lehetőleg minél több érdekelthez eljusson az erdőtelepítés híre.
Erdősítési program. Országosan 56 700 hektár erőtelepítést finanszíroz az Európai Unió
Fotó: Deák Szidónia
– Mi lesz az új telepítésű erdők sorsa? Ha bekerülnek az erdészeti alapba, a gondozási és őrzési feladatokat állami vagy magánerdészetekkel lehet elvégeztetni?
– Az erdészeti törvényben szerepel egy olyan meghatározás, amely külön kezeli a ,,mezőgazdasági-erdészeti” területeket, amelyeket nem kötelező bevenni az erdészeti alapba. A sikeres pályázatot követően, a szerződés aláírásakor rögítjük, hogy erdőtelepítésre mennyi pénzt kap a pályázó, illetve húsz éven át minden hektár erdőért kifizetünk 456 eurót. Ezért cserébe
A telepítési szerződés értelmében az új erdőtulajdonosokat húsz éven át ellenőrzi majd a szakhatóság, hogy az erdő ne csak papíron, hanem a valóságban is megmaradjon.
Románia legnagyobb erdősítési kampányát indították el a helyreállítási alapból, a program célja 57 ezer hektár új erdő létrehozása – közölte Tánczos Barna környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti miniszter.
– Mennyire nehéz eldöntenie egy földtulajdonosnak, hogy húsz évre ,,bekösse-e a fejét” egy erdőtelepítéssel?
– Azzal, hogy viszonylag könnyű pályázni, és hosszabb távon is megéri az évente kifizetett gondozási összeg, ez fontos indíték az olyan területek erdősítésére, amelyeket mezőgazdasági szempontból nehéz hasznosítani. A pályázó területeire ugyanakkor elég a birtoklevél, nem szükséges telekkönyvi kivonat. De elfogadunk húsz évre szóló bérleti szerződést is, amenyiben valaki nem a saját földjével pályázik. Ezt elsősorban olyan családoknak ajánlom, ahol az idős nagyszülők átruháznák földjeiket az unokára. Ilyen esetben érdemes egy húsz évre szóló bérleti szerződést kötni a családban az idősek és a fiatalok között, hiszen a föld előbb-utóbb úgyis a fiatalokra száll.
Sok a kopár domboldal, ahol nagy szerepe van az új erdők telepítésének
Fotó: Csibi Márti
– Lombhullató és tűlevelű erdők csemeteválasztéka áll az erdőt telepítők rendelkezésére. Milyen fafajokkal lehet próbálkozni?
– Gyakorlatilag minden fajjal, ami Románia területén honos, ugyanakkor az ország különböző zónáiban meg van határozva, milyen csemetét érdemes telepíteni.
annak alapján, hogy hol milyen fafajok telepítése indokolt.
– Milyen a hazai csemeteiskolák kínálata?
– A jelenleg működő csemetiskoláknak is jó a választéka, de az erdőtelepítési program keretében meghirdettük a csemetekertek létrehozását támogató pályázatainkat is. Két kiírás jelent meg: a ,,de minimis” típusú pályázat keretében 200 ezer euró igényelhető kisebb csemetekert létrehozására, ami száz százalékos támogatást jelent. A nagyobb csemetekertek elindításához max. 2 millió eurós pályázat keretében lehet európai uniós forrást igényelni. A ,,de minimis” támogatási keret már elfogyott, több pályázat jött be, mint amennyi pénz áll rendelkezésre, ezért már csak a nagyösszegű támogatásra lehet pályázni. Szerencsésebb lett volna, ha előbb a csemetekert-pályázattal indítunk, hogy a piacon nagyobb legyen a csemeteválaszték, de erre nem volt lehetőség. Az országos erdősítési program kifutási határideje 2026, ezért egyszerre kellett meghirdetni az erdőtelepítési és a csemetekert-programot. Addig lehet pályázni, amíg el nem érjük az 56 700 hektáros felső határt.
Összesen 56 000 hektárnyi területet erdősítenek Romániában 2026-ig, jelentette be Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter kedden, miután közvitára bocsátották az erdősítésre és erdőfelújításra vonatkozó útmutatókat.
Békés megmozdulást szerveznek a kolozsvári magyar ifjúsági szervezetek a kincses városban, miután kiderült: magyar fiatalokat vertek meg a Kolozsvári U futballcsapatának huligánjai csak azért, mert magyarul beszéltek az utcán.
Szexuális agresszióval gyanúsítanak a hatóságok egy nagyváradi tanárt, a feltételezett zaklatás az oktatási intézmény folyosóján történhetett. Nemrég egy Kolozs megyei tanintézet pedagógusát vették őrizetbe szexuális zaklatásért.
Tizenötmillió eurós beruházás eredményeként teljesen felújítják a Maros-parti sétányt Aradon: a köztéri bútorok cseréjétől kezdve a lépcsők újbóli kialakításán át híd és móló építéséig mindenre gondolnak a tervezők.
Forráshiány miatt bezárja két kisebb egységét a nagyszebeni Brukenthal-múzeum, miután nem kapott elegendő támogatást a román kulturális minisztériumtól – közölte szerdán Chituţă, a múzeum megbízott vezetője.
Elindul a budapesti Nemzetpolitikai Államtitkárság új pályázati kiírása civil szervezetek és egyházak számára a szülőföldön való boldogulás, a magyar identitás megőrzése és a magyar közösség erősödése érdekében – jelentette be Nacsa Lőrinc államtitkár.
Bukaresti parlamenti felszólalásában ítélte el szerdán a Kolozsváron történt magyarellenes futballhuliganizmust Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője. Csoma Botond a belügyminisztert arra kérte, hogy büntessék meg az elkövetőket.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Utcai verekedésbe torkollott a kolozsvári Universitatea és a CFR futballcsapatok hétfő esti mérkőzése. Az U szurkolóinak egy része magyar fiatalokat bántalmazott, az RMDSZ a felelősök megbüntetését követeli a belügyminisztertől.
Bukarest 5. kerületének korábbi polgármestere arról vált híres-hírhedté, hogy személyesen végez ellenőrzéseket, váratlanul „csap le” az üzletekre/lokálokra, showműsorrá alakított terepszemléit pedig nagy felhajtás övezi.
Újabb történelmi-néprajzi régiókra terjesztik ki az Erdélyt északkeletről délnyugatra átszelő, gyalogosan, lóháton vagy kerékpárral bejárható, 1400 kilométeres Via Transilvanica turistaútvonalat, az első kilométerkövet már felavatták.
szóljon hozzá!