Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Bizonytalanság uralkodik a tanügyben azzal kapcsolatban, hogy miként készüljenek a jövő tanév végén sorra kerülő megmérettetésre a mostani hetedikesek, az úgynevezett „kísérleti évfolyam”. A 2020–2021-es tanév végén ugyanis új módszer szerint kellene kisérettségizniük a nyolcadikosoknak a hét éve folyamatban levő oktatási reform alapján, azonban a képviselőház oktatási bizottsága most megszavazta: elnapolnák a változtatást.
2019. október 25., 15:362019. október 25., 15:36
2019. október 25., 18:442019. október 25., 18:44
Kétségbeesett kiáltvánnyal fordult egy csoport bukaresti szülő az ország vezetőihez, amelyben az oktatási rendszer tarthatatlan állapotára hívják fel a figyelmet, és válaszokat követelnek a 2020-2021-es tanév végén esedékes nyolcadikos képességvizsga lebonyolításával kapcsolatban. A kiáltványt elküldték Klaus Johannis államfőnek, a parlament két háza oktatási bizottságainak, a miniszterelnöknek, az oktatási minisztériumnak és a bukaresti tanfelügyelőségnek is. Eddig a tanfelügyelőségtől azt a választ kapták, hogy továbbították az oktatási minisztériumnak a beadványukat, a képviselőház oktatási bizottsága azonban válaszolt is érdemben.
Sorin Mihai Cîmpeanu, a bizottság elnöke írja alá az október 21-én kelt válaszlevelet, amelyben arról tájékoztat, hogy
A bizottság által megszavazott módosítás szövege úgy hangzik, hogy csak azok a diákok tesznek képességvizsgát a törvény által előírt módszer szerint, akik a 2020-2021-es tanévben kezdik az ötödik osztályt, és azok érettségiznek ennek alapján, tehát új módszer szerint, akik 2024-2025-ös tanévben kezdik a kilencedik osztályt. Természetesen erről még a plénumban is dönteni kell –
A szülők a kiáltványban megfogalmazzák, hogy mennyire bizonytalan a helyzet az országos felmérő kapcsán, amit a hét éve folyamatban levő oktatási reform alapján első ízben a jövő tanév végén kell új módszer szerint megszervezni. Leírják, hogy nem ismert még a vizsga struktúrája, milyen tantárgyakból kell vizsgázni, miként értékelik a dolgozatokat, mit jelent a törvénycikkelyben szereplő „nemzetközi felmérések alapján” megfogalmazás, melyek a kompetenciák, amik mentén a dolgozatokat értékelik, milyen algoritmus szerint számolják be a vizsgaeredménybe a négy év általánosát.
Arra is kitérnek, hogy az elmúlt években nem valósult meg a transzdicplináris, vagyis egyszerre több tudományterületet érintő oktatás, erre már a következő másfél évben nincs lehetőség, másrészt a pedagógusokat sem képezték ki erre a módszertanra, sőt a tanterveket sem ez alapján állították össze. A kiáltványban leszögezik:
ők voltak az első előkészítő osztályos évfolyam, náluk kezdték bevezetni az új kerettantervet és tanterveket, de ez azzal járt, hogy gyakorlatilag egyetlen évben sem voltak tankönyveik. A kiáltványban azt is megfogalmazzák, hogy a diákok túlterheltek. A szülők éppen azt kérik, hogy mondjanak le a képességvizsga új módszerének bevezetéséről, alakítsák az iskolai programot a gyerekek igényei szerint: csökkentsék az óraszámot, és ennek megfelelően a tananyagot, biztosítsák az átlátható törvénykezést, amely lehetővé teszi a tervezést, és tegyék lehetővé, hogy a diák iskolai előremeneteléhez ne kelljen magánórákat igénybe venni. Kilátásba helyezik, hogy a bíróságon kérnek jogorvoslatot, beperelik az oktatási minisztériumot, amennyiben a kéréseiket nem rendezik.
A Krónika által megszólaltatott szakértők szerint nem kizárt, hogy elhalasztják a tanórák számának csökkentését előíró törvénymódosítás alkalmazását. Az újítás mindenképpen csak úgy valósítható meg, ha párhuzamosan csökkentik a tananyagot és az elvárásokat.
Valószínűleg minden marad a régiben, és a mostani hetedikes osztályosok ugyanúgy képességvizsgáznak, mint eddig a korábbi évfolyamok tanulói, véli Kiss Imre. A Kovászna megyei főtanfelügyelő lapunknak kifejtette,
Ugyanakkor rámutatott, hogy még semmi sem tisztázott, tehát a jövő tanév végén esedékes országosan egységes felmérőről nincsenek információk.
„Hét évvel ezelőtt még abban bíztunk, hogy a lányom évfolyama számára valóban elkezdődik az oktatási reform, ezért minden könnyebb, átláthatóbb lesz.
– mondta el lapunknak Klára, akinek hetedikes a kislánya. Rámutatott, gyereke idén heti két órával többet van iskolában, mint a tavalyi hetedikesek, hiszen már latint és informatikát is tanulnak. Másrészt aggasztó, hogy nem tudják, miből fognak majd vizsgázni nyolcadik osztály végén.
„Megnéztem a vonatkozó jogszabályt, abban az áll, hogy év közben angol nyelvből és informatikából vizsgáznak, a tanév végi megmérettetésen marad a román, a matematika és az anyanyelv, majd a társadalomtudomány és a természettudományok.
– részletezte az édesanya. A hetedikes Zsófit szintén nyomasztja a bizonytalanság, felidézte, az órákon gyakran előfordul, hogy a tanárok azt mondják: még nem tudjuk, miből fogtok vizsgázni.
A gyerek igényeit figyelmen kívül hagyja a merev, központosított romániai oktatási rendszer, ezért az iskolai évek során egyre inkább romlik a diákok teljesítménye – mondta el a Krónika által megkeresett oktatási szakértő.
A Kolozsvártól bő húsz kilométerre fekvő Magyarfenesen áthaladó főúton sokan megállnak a László-Rigó porta előtt friss zöldségért. Videós riportunkban a gazdacsalád farmbéli teendőit jártuk körül.
Több mint 50 százalékkal megemelték az Aradi Nemzetközi Repülőtér igazgatótanácsi tagjainak a havi illetményét, de az intézmény többségi tulajdonosa, a megyei önkormányzat elnöke megvétózta a fizetésemelést.
A belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztályának (DSU) tájékoztatása szerint 18 óráig számos erdélyi megyében is károkat okozott a viharos időjárás.
Európai szintű támogatást kapott a romániai ösztöndíjak megnyirbálása ellen fellépő diákmozgalom. Az EU-s diákszervezetek támogatásának jelentőségéről, a nyugat-európai ösztöndíjrendszerek jó gyakorlatairól Kassay Ákos, a MAKOSZ külügyi referense beszélt.
Régóta nyomoz a rendőrség annak a 37 éves Maros megyei férfinak a bűnügyeiben, akit azzal gyanúsítanak, hogy rágyújtotta élettársára a lakást Mezőméhesen. A férfi ellen több bűncselekmény miatt folyik eljárás.
A Temes megyei rendőrség keresi azt a személyt, aki megrongálta a magyar nyelvű táblát a temesvári református templomon, ahol Tőkés László szolgált.
Körözést adott ki a rendőrség kedden egy 37 éves Maros megyei férfi ellen, aki a gyanú szerint reggel felgyújtott egy házat Mezőméhesen. A tűzben egy fiatal nő életét vesztette.
A duális képzést népszerűsíti a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) új képzési formaként: a hallgatók a felsőfokú tanulmányaik végzésével egy időben egy munkáltatónál is gyakorlatozhatnak, kipróbálhatják az egyetemen tanultakat.
A tordai sóbányában is sürgős biztonsági és megerősítő munkálatokra van szükség, hogy ne következzen be a parajdihoz hasonló tragédia. Slănic Prahova hatalmas sóbányája is veszélyben van.
A helyi vészhelyzeti bizottság újabb 30 nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a veszélyhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.
szóljon hozzá!