Milyen a jó vakáció? Pszichológust kérdeztünk az ideális nyaralásról

•  Fotó: freepik.com

Fotó: freepik.com

Ellopott pénztárca, naptól leégett gyermek, parkolási bírság, lekésett vonat. A vakáció sem mindig fenékig tejfel, az utazás nem mindig jelent kikapcsolódást. Pszichológust kérdeztünk arról, hogyan lenne ideális nyaralni, mit tehetünk azért, hogy a vakáció tényleg feltöltődést, a rutinból, a stresszes hétköznapokból történő kiszakadást jelentsen.

Tóth Gödri Iringó

2024. június 16., 09:352024. június 16., 09:35

Pihenni, szabadságolni, vakációzni nagyon fontos, de nem mindegy, hogy az ember ezt hogyan teszi. Fazakas Ildikó sepsiszentgyörgyi pszichológussal a miértekre és a mikéntekre kerestük a választ a téma kapcsán. A szakember leszögezte: ahhoz, hogy a hétköznapokban hatékonyan tudjunk működni, és kiegyensúlyozott életet éljünk, szükségünk van kikapcsolódásra, pihenésre, ugyanis ezek fizikai és pszichés jólétünknek az elengedhetetlen részei.

„Mindig az aktuális szituáció, a személy igényei és lehetőségei szabják meg, hogy éppen mi szolgálja legjobban, legcélszerűbben a fizikai pihenést, felfrissülést és a lelki regenerációt számára. A pihenésnek, kikapcsolódásnak fontos szerepe van érzelmi egészségünk megőrzésében, a stressz csökkentésében” – hangsúlyozta. Hozzátette, hogy az idegrendszerünket regenerálja a megfelelő mennyiségű pihenés, továbbá pozitív hatással van az általános hangulatunkra és a jólétünkre is, sőt a kreatív gondolkodásunkat is pozitívan befolyásolja: a kipihent agy új perspektívákat talál és új ötletekkel állhat elő.

Hozzátette, hogy szerinte a nyaralás akkor lesz sikeres, ha többről szól, mint egy szimpla menekülés a munka elől.

„Fontos tudatosítani, hogy mi is a vakációnak a célja. Ez annyira nyilvánvalónak és egyértelműnek tűnik, hogy ezt nem tesszük meg. Pedig legalább magunknak megfogalmazhatnánk” – magyarázta, hozzátéve, hogy érdemes a nyaraláshoz valamiféle tudatosággal állni, értelmet vinni a vakációzásba, élményéket, emlékeket gyűjteni. De ne célokat és feladatokat tűzzünk ki, hiszen ha például egy ütemterv elemei mellé tesszük a pipákat, akkor nem tudunk eljutni agyilag egy nyugalmi állapotba.

Idézet
Érdemes belső folyamatokra összpontosítani, esetleg álmodozni, képzelődni a jövőről, vagy emlékeket felidézni. Érdemes arra használni a vakációt, hogy újra felélesszük magunkban a természetes kíváncsiságot.

Induljunk tét nélküli felfedezőutakra, olvassunk fikciós szövegeket, regényeket, novellákat, töltsünk minél több időt a természetben” – hangzott a lélekbúvár útmutatása.

A szakember elmondta, hogy többen is kutatták a vakációzás lélektani és fiziológiás hatásait, és rámutattak, hogy

nyaralás alatt javul az általános egészségi állapotunk, csökken a szervezetünk stresszhormon szintje.

Hozzátette, hogy a jótékony hatás már utazás előtt is érzékelhető, már a nyaralás tervezgetése során javul a közérzet, pozitívabban értékeljük a kapcsolatainkat és egészségi állapotunkat. Épp ezért is ideális, ha a nyaralás nem tartalmaz túl sok stresszfaktort: nem négy repülőváltással érünk el az úti célhoz, nem olyan országba utazunk, ahol elrabolhatnak, és nem is olyanba, ahova tíz oltás kell a trópusi betegségek miatt, hisz ha nem is tudatosítjuk, ezek mind stressztényezőt jelentenek.

Azt is megjegyezte, jelenleg szakmai körökben vita tárgya, hogy egy hosszú nyaralás vagy több rövidebb az ideálisabb. Az úgynevezett turizmuskutatók egy tipikus nyaralási hangulatgörbét rajzoltak meg, ami azt mutatja, hogy a nyaralás kezdetén még nem emelkedik rögtön a boldogságszint, azonban két-három nap után meredeken felfelé ível, majd az utolsó napokban lezuhan. Utóbbi jelenségnek az egyik oka az, hogy a kedélyállapotra erősen rányomhatja a bélyegét az a gondolat, hogy pár nap múlva ismét munka, munkahelyi nyomás nehezedik az ember vállára.

„Meglepő eredményeket sokkal inkább az arra vonatkozó felmérések hoztak, hogy meddig érezteti hatását a nyaralásról hazahozott kellemes testi és lelki állapot.

Sajnos a válasz lelombozó, mert legkésőbb egy hónappal a szabadság után teljesen lemerülnek a nyaralás alatt feltöltött elemek. Épp ezért – bár mint mondtam, még vita tárgya – talán javallottabb a több rövidebb vakáció, hiszen egyetlen nyaralás hatása nem elég egész évre”

– magyarázta, hozzátéve, hogy a kutatók szerint a nyaralás optimális hossza 7-11 nap, illetve 8 nap a legoptimálisabb időtartam. A túl rövid nem elég arra, hogy kikapcsoljunk, tizenegy nap pihenés után pedig az agy „elkezd azon kattogni”, hogy mennyi feladatot kell majd bepótolni. Másfelől a nyaralás hossza és hatása között nincs szignifikáns összefüggés.

A szakember kifejtette azt is: bár egyén-, illetve személyiségfüggő, hogy valaki aktív vagy passzív pihenéssel tölti a szabadságát, az aktív pihenés – ahogy a neve is jelzi – azt jelenti, hogy agyunk és testünk is aktív, munkát végez, így bár kizökkent valamilyen szinten, nem jelent teljes kikapcsolást a szervezetünk, elménk számára.

Fazakas Ildikó arra is kitért, hogy bizony kisgyerekkel a nyaralás sokszor fárasztóbb, mint a hétköznapok.

Ennek elkerülése érdekében érdemes a gyerek igényeit is figyelembe venni, azaz például a nyaralás miatt nem felborítani a rutinját, figyelni arra, hogy az otthonától távol is otthonossá váljon a környezete akár egy-két plüssmaci vagy a kedvenc takarója által.

„Vakációkor érdemes mindenképpen rugalmasabban kezelni az alvásidőt meg társait, de drasztikusan nem érdemes változtatni rajta, mert akkor egy nyűgös, hisztis és sírós gyerekünk lesz. Ha kisebb a gyerek, akkor felzaklathatja az új környezet. Fontos, hogy a gyerek viselkedésével kapcsolatban reális elvárásaink legyenek, hogy az életkorának megfelelő programokat szervezzünk” – magyarázta, hozzátéve, hogy a gyerekkel vagy gyerek nélküli nyaralás is gyakori kérdés, amiben szintén egyensúlyt kéne megtalálni.

„Fontos közös időt találni, amikor a család együtt utazik el, de arra is időt kell találni, amikor a házaspár kettesben tölthet néhány pihentető napot. A gyermekmentes kikapcsolódásnak megvan a maga nagyon fontos szerepe, az egymásra figyelés ideje lehet a házaspár életében” – fejtette ki. A gyerekeket folyamatosan érdemes hozzászoktatni ahhoz, milyen a szülő nélkül, hogy például a nagyszülőkkel marad, illetve fontos elmagyarázni, pontosan mi is történik, miért vannak a szülők pár napig távol, hogy addig is biztonságban van. Ezeket el kell mondani akkor is, ha látszólag nem figyel, ha nem reagál rá.

A 21. században az is egyre gyakoribb, hogy a házastársak partnerük nélkül is nyaralnak, amivel kapcsolatban nagyon eltérőek a vélekedések. A szakember szerint kapcsolatfüggő, hogy ez belefér-e, szükséges-e, de tény, hogy a napjaink emberére nehezedő rengeteg szerepkör sűrűjéből egyfajta kiút lehet egy pár napos külön vakáció.

A pszichológus azt is megjegyezte: ha valaki tudja magáról, hogy nehezebben „megy” szabadságra, nehezen engedi el a munkáját, akkor érdemes a vakációra tudatosabban készülni: a munkahelyi feladatokat leosztani, a szabadságról, a távollétről értesítő e-maileket beállítani. Ennek a folyamatnak gyakran fontos része a feladatok átruházásának megtanulása.

Nagyon összetett kérdés a telefon, a világháló és a nyaralás kapcsolata. Egyrészt a folyamatos értesítések, a világ híreinek követése szinte ellehetetlenítik a kikapcsolódást, másfelől ha félretesszük a mobilt, az az érzés okozhat feszültséget, hogy „lemaradunk valamiről”.

Ideális lenne teljesen félretenni a digitális eszközöket, hiszen a digitális detox, azaz elvonókúra segíthet visszatalálni egy természetesebb tempóhoz, a valós szociális interakciónkhoz, illetve általa javulhat kapcsolatunk a szereteteinkkel, barátainkkal, továbbá a koncentrációs képességünk is.

Épp ezért egyre népszerűbb a digitális eszközöket mellőző turizmus. „És ez azt jelenti, hogy egyre több ember nem csak a szürke hétköznapok körforgásából igyekszik kiszakadni, hanem a digitális eszközök szorításából is megpróbál kikerülni” – magyarázta Fazakas Ildikó, felhívva a figyelmet: egy finnországi sziget a világ első digitális detox szigetének nyilvánította magát, teljes elszigetelődést kínál a digitalizációtól. A szakember szerinte nem kell sem Finnországig utazni, sem ennyire végletesnek lenni, már az is nagy segítség, ha kevesebbszer vesszük kezünkbe a készüléket, ha részleges „elvonókúrát” tartunk.

A háromszéki pszichológus a téma kapcsán megemlítette azt is, bizony igen gyakori, hogy az emberek lebetegednek a vakációjuk, szabadságuk elején, ami mondhatni teljesen normális reakciója a szervezetünknek, az addigi szünet nélküli, felfokozott, feszült állapot megszűnésével egyszerűen „kilazít kicsit”.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 23., szombat

Továbbra is télies körülmények között közlekednek a vonatok

Szombat délután az összes vasútvonalon továbbra is télies körülmények között közlekedtek a vonatok, különösen a iaşi-i és brassói regionális kirendeltség körzetében, a sűrű havazás és az alacsony hőmérséklet miatt – számolt be a CFR.

Továbbra is télies körülmények között közlekednek a vonatok
2024. november 23., szombat

Hargita megye több ezer lakóját érinti az áramszolgáltatás szünetelése

Tizenegy Hargita megyei település közel 4000 lakójának háztartásában még mindig szünetel az áramszolgáltatás, miután a heves havazás és az erős szél megrongálta az elektromos hálózatot.

Hargita megye több ezer lakóját érinti az áramszolgáltatás szünetelése
2024. november 23., szombat

Erős szélre, hóviharokra lehet számítani – figyelmeztetik az autósokat

A szél erősödésére és hóviharokra figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat 23 megyére.

Erős szélre, hóviharokra lehet számítani – figyelmeztetik az autósokat
2024. november 23., szombat

Tíz személyt kellett evakuálni egy székelyudvarhelyi tömbházból

Tűz ütött ki szombat hajnalban egy székelyudvarhelyi tömbházban, tíz lakót evakuáltak.

Tíz személyt kellett evakuálni egy székelyudvarhelyi tömbházból
2024. november 23., szombat

Az erdélyi tudományos élet kiválóságait díjazták a kincses városban

Közös tudományünnepi rendezvény tartott az EME és a KAB. Az ünnepi alkalom a kolozsvári Protestáns Teológia Intézet dísztermében köszöntésekkel és megemlékezéssel kezdődött.

Az erdélyi tudományos élet kiválóságait díjazták a kincses városban
2024. november 22., péntek

„Meg kell értetni az egyházakkal, hogy a sajtó nem ellenség”

Az egyházi média szerepét és működését járta körül a kolozsvári Vallásszabadság Házában pénteken rendezett panelbeszélgetés és előadás, amelyen a legfontosabb erdélyi egyházi, vallásos sajtóorgánumok képviselői és kutatók vettek részt.

„Meg kell értetni az egyházakkal, hogy a sajtó nem ellenség”
2024. november 22., péntek

Magyar Levente: Nagyvárad kiemelt pontja a magyar megmaradásért folytatott küzdelemnek

Országhatárokon kívül és belül újra minden nap meg kell harcolni azért, hogy magyarként élhessünk, méltósággal, szabadon – mondta Magyar Levente államtitkár pénteken Nagyváradon.

Magyar Levente: Nagyvárad kiemelt pontja a magyar megmaradásért folytatott küzdelemnek
2024. november 22., péntek

Erős szél, havazás, hóviharok miatt adtak ki figyelmeztetést több erdélyi megyére

Rossz időre figyelmeztető vörös, narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Erős szél, havazás, hóviharok miatt adtak ki figyelmeztetést több erdélyi megyére
2024. november 22., péntek

Olyan erős a szél, hogy le kellett zárni az egyik erdélyi autópályát

Az erős szél miatt lezárták péntek reggel az A1-es autópálya Nagyszeben és Bojca közötti szakaszát.

Olyan erős a szél, hogy le kellett zárni az egyik erdélyi autópályát
2024. november 21., csütörtök

Erdélyi faipari kombinát tulajdonosa vált fizetésképtelenné

Fizetésképtelenné nyilvánítását kezdeményezte az egyik bécsi kerületi bíróságon a Ziegler csoport, a szászsebesi faipari kombinát tulajdonosa – írja az economedia.ro.

Erdélyi faipari kombinát tulajdonosa vált fizetésképtelenné