Fotó: Erdélystat
Mintegy 10 százalékkal növekedett az elhalálozások aránya idén július-augusztusban Erdélyben a tavalyi év hasonló időszakához képest, a többlet a koronavírus-járvány közvetlen és közvetett hatásainak tulajdonítható az Erdélystat szerint. Az erdélyi statisztikai szolgálat összesítése rámutat: kis mértékben emelkedett a születések száma az előző év azonos időszakához képest.
2020. november 04., 15:002020. november 04., 15:00
A 2020. évi nyári időszak utolsó két hónapjában 2019 azonos periódusához viszonyítva egyértelmű halálozási többlet volt megfigyelhető az erdélyi megyékben. Az Erdélystatnak az erdélyi népmozgalom alakulását vizsgáló kutatásából kiderül, hogy július–augusztusban a 16 erdélyi megyében összesen 14 319 halálesetet regisztráltak. Ez a 2019-hez képest 1256 fős, 9,6 százalékos növekedés már nem tekinthető véletlenszerű ingadozásnak a statisztikai szolgálat szerint, hanem úgy tűnik, a koronavírus-járvány közvetlen és közvetett hatásai már megjelentek az összhalálozási statisztikákban is.
„Természetesen a halálozási többlet nem feleltethető meg a koronavírusban elhunytak számának, azonban a halálozási többlet már van akkora arányú, amely nem tekinthető véletlenszerű ingadozásnak sem, azaz nagy valószínűséggel közvetlen (Covid-halálozás) vagy közvetett (pl. az egészségügyi ellátás igénybevételének megnehezülésére visszavezethető egyéb halálozás) összefüggésben van a járvánnyal és következményeivel” – hangsúlyozza a kimutatás.
Egyértelműen a koronavírus – pontosabban a koronavírus miatti korlátozások – hatása áll a nyári házasságkötési adatok mögött is. Idén szinte elmaradt a nyári házasságkötési csúcsszezon: július–augusztusban csak 8763 házasság köttetett Erdélyben, ami jelentős zuhanás az előző évvel összevetve. Tavaly július–augusztusban még 13 369 házasságkötés történt, vagyis 4606-tal több, mint idén. Az Erdélystat által készített összesítés szerint a vizsgált két hónapban kis mértékben, 1,5 százalékkal nőtt a születések száma az előző év azonos időszakához képest : 12 323 gyermek jött Erdélyben a világra, ami 182 fővel több az előző évinél. Míg ebben az időszakban az élveszületések számát még érdemben nem befolyásolhatta a pandémia, hiszen ezen gyermekek még a járvány kitörése előtt fogantak, addig a járvány már hathatott a halálozási és a házassági adatokra.
Csökkent a születésszám a Székelyföldön
Az összerdélyi trendekkel szemben július–augusztusban az előzetes adatok szerint Székelyföldön jelentősen csökkent a születésszám az előző év ugyanezen időszakához viszonyítva: 893 gyermek látta meg a napvilágot, 78 fővel, 8 százalékkal kevesebb. Míg 2019-ben viszonylag kedvezőek voltak a termékenységi mutatók Székelyföldön, addig a most megfigyelt termékenységcsökkenés az egész évre jellemzőnek tűnik (már az év elején, a járvány előtti utolsó hónapokban is megfigyelhető volt). Ugyanakkor a halálozások számának növekedése is relatív alacsony volt a régióban: 1026-an hunytak el, vagyis a növekmény „csak” 4,6 százalékos, 45 fő az előző év július–augusztushoz viszonyítva. Ez jóval az erdélyi átlag alatt van. A házasságkötések száma Székelyföldön is zuhant: a nyár utolsó két hónapjában 527 pár mondta ki a boldogító igen. A csökkenés mértéke 30,7 százalék.
Fotó: erdelystat.ro
Bihar: bébi-boom vagy adathiba?
A Bihar, Szatmár, Szilágy megyéből összesített Partium régióban a 2020. július–augusztus hónapokban 2237 gyermek született, 155 gyermekkel több az előző év azonos időszakához képest, ez jóval átlag feletti, mintegy 7,4 százalékos növekedés. A növekedés ugyanakkor jelentős részben egyetlen adatra, az augusztusi Bihar megyei születésszámra vezethető vissza, így az is lehet, hogy adathibáról van szó (a megyei statisztikai jelentés szerint egyetlen hónapban 94 gyermekkel több született, mint egy évvel ezelőtt). A halálozás mértékét tekintve a Partiumban az erdélyi átlagnak nagyjából megfelelő, 9,7 százalékos (219 fős) növekedést figyelhetünk meg. A házasodási kedvet tekintve a partiumi régióban mintegy 30,3 százalékos csökkenést regisztráltak, ami 1582 házasságot jelent, 688-cal kevesebbet a tavalyinál.
Öt százalékkal több elhalálozás Közép-Erdélyben
A Kolozs és Maros megyéből álló Közép-Erdély régiójában 2323 gyermek jött a világra két hónap alatt, ami 2,3 százalékkal haladja meg az előző évi adatokat. A halálozások számát tekintve (2561 eset) átlag alatti, 5 százalékos növekedést figyelhetünk meg, ami összesen 121 halottal több az előző éves adatokhoz viszonyítva. A házasságkötések száma itt az átlagosnál kisebb, de szintén jelentős, 27,1 százalékos visszaesést mutat. 2019 nyarának utolsó két hónapjában 2243, míg idén 1635 házasság megkötésére került sor a régióban.
Egyébként kiderült, hogy a lezárások, korlátozó intézkedések megnehezíthetik a statisztikai adatok gyűjtését is, illetve a begyűjtött adatok sokkal bizonytalanabbak, mint „békeidőben”. Az Erdélystat rámutat: a közleményeik egyik alapvető forrását jelentő, a megyei statisztikai hivatalok által kiadott havi jelentések is a járvány kitörését követően több hónapig egyértelműen hiányosak és pontatlanok voltak. Egyes megyék egyszerűen nem közöltek bizonyos adatokat (pl. a turizmusra vonatkozó mutatószámokat, nettó átlagbért), vagy ha közöltek is, azok nyilvánvalóan nem voltak reálisak (pl. a lejelentett élveszületések száma egyes megyékben harmadával, negyedével zuhant). A megyei statisztikai hivatalok által szeptember és október végén kiadott (jellemzően júliusi és augusztusi adatokat tartalmazó) havi jelentések esetén, úgy tűnik, nagyrészt sikerült a korábbi hónapokra jellemző problémák jelentős részét orvosolni. Ezekben az adattáblákban feltűnően hiányos vagy egyértelműen alulmért adat már alig fordul elő.
Emiatt mostani elemzésében az Erdélystat az április–júniusi adatokat „átugorva” csak a 2020. júliusi–augusztusi összesített adatokat mutatja be, és vetik össze az egy évvel korábbi, tehát szintén júliusi–augusztusi (egyébként még mindig csak előzetes adatokkal). A 2020. április–júniusi kiesett három hónap adatairól feltehetően majd csak a végleges adatok közlésekor, 2021. év végén kapunk majd pontos képet. A jelenleg elemzett adatok kapcsán sem zárható ki, hogy a véglegesítés folyamán érdemben módosulhatnak majd – közölte az erdélyi statisztikai hivatal.
Szombat délután az összes vasútvonalon továbbra is télies körülmények között közlekedtek a vonatok, különösen a iaşi-i és brassói regionális kirendeltség körzetében, a sűrű havazás és az alacsony hőmérséklet miatt – számolt be a CFR.
Tizenegy Hargita megyei település közel 4000 lakójának háztartásában még mindig szünetel az áramszolgáltatás, miután a heves havazás és az erős szél megrongálta az elektromos hálózatot.
A szél erősödésére és hóviharokra figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat 23 megyére.
Tűz ütött ki szombat hajnalban egy székelyudvarhelyi tömbházban, tíz lakót evakuáltak.
Közös tudományünnepi rendezvény tartott az EME és a KAB. Az ünnepi alkalom a kolozsvári Protestáns Teológia Intézet dísztermében köszöntésekkel és megemlékezéssel kezdődött.
Az egyházi média szerepét és működését járta körül a kolozsvári Vallásszabadság Házában pénteken rendezett panelbeszélgetés és előadás, amelyen a legfontosabb erdélyi egyházi, vallásos sajtóorgánumok képviselői és kutatók vettek részt.
Országhatárokon kívül és belül újra minden nap meg kell harcolni azért, hogy magyarként élhessünk, méltósággal, szabadon – mondta Magyar Levente államtitkár pénteken Nagyváradon.
Rossz időre figyelmeztető vörös, narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Az erős szél miatt lezárták péntek reggel az A1-es autópálya Nagyszeben és Bojca közötti szakaszát.
Fizetésképtelenné nyilvánítását kezdeményezte az egyik bécsi kerületi bíróságon a Ziegler csoport, a szászsebesi faipari kombinát tulajdonosa – írja az economedia.ro.
szóljon hozzá!