Fotó: Facebook/ISU Alba
Az utolsó katonai tűzoltók el elhagyták Verespatakot kedden, ahol két hete sérülést észleltek a hatóságok a településhez közeli Tăul Mare mesterséges halastó gátján.
2022. október 18., 14:132022. október 18., 14:13
Radu Botezan, a Fehér megyei vészhelyzeti felügyelőség szóvivője kedden az Agerpres hírügynökségnek elmondta, hogy a tó vízének a szivattyúzásában részt vevő utolsó katonai tűzoltók is elhagyták a helyszínt.
Ennek eredményeként a tó vízszintje 5 méterrel az alá a szint alá csökkent, amit már biztonságosnak ítéltek a szakemberek. A tó vizét nem szivattyúzták ki teljesen, egy minimális vízszintet meghagytak, hogy megvédjék a kipusztulástól az állóvíz élővilágát, mondta Radu Botezan.
A vészhelyzeti felügyelőség szóvivője érdekességként arról is beszámolt, hogy a katonai tűzoltók kedden egy medvét láttak a helyszínen, alig 50 méterre a tótól. A nagyvadat zajcsapással és tűzgyújtással sikerült visszaűzni az erdőbe.
Az esetről Vasile Morariu, a község alpolgármestere is beszámolt a közösségi oldalán, mint írta, a községvezetés létrehoz egy bizottságot, mely kezeli a helyzetet. Az alpolgármester elővigyázatosságra intette a lakosságot.
A község önkormányzata ugyanakkor október 11-i ülésén 19 563 849,90 lej kiutalását kérte a kormánytól sürgősségi beavatkozásra, egy Bihar megyei cég ugyanis vállalta, hogy biztonságossá teszi a gátat, írta az Agerpres.
Mint arról beszámoltunk, október elsején sérülést észleltek a hatóságok a Verespatakhoz közeli Tăul Mare mesterséges halastó gátján, és mivel nem sikerült leereszteni a vizet, elrendelték a veszélyeztetett térség kilakoltatását, 268 verespataki lakost szólítottak fel, hogy hagyja el otthonát.
A lakosok egy hétre rá biztonságban hazatérhettek otthonaikba, miután a tó vízszintje 4,8 méterrel csökkent az eredeti szinthez képest. A verespataki incidens nyomán az Országos Katasztrófavédelmi Bizottság (CNSU) elrendelte a Románia területén lévő gátak minőségének és üzembiztonságának műszaki ellenőrzését.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!