Tárgyalás a kolozsvári törvényszéken
Fotó: Rostás Szabolcs
Összeomlott a tavaly májusban megyilkolt M. Beáta családja a szörnyű tragédia nyomán, az áldozat édesapja a mai napig nem hajlandó beszélni a történtekről – derült ki a barátnője megölésével vádolt Boné Ferenc büntetőperének csütörtöki kolozsvári tárgyalásán. A vádlott védőügyvédje a Krónikának megerősítette, hogy az első elmeorvosi vizsgálat beszámíthatóságot állapított meg védencénél, aki ezzel együtt pszichés betegségben, személyiség- és viselkedészavarban szenved.
2023. március 09., 13:412023. március 09., 13:41
2023. március 09., 15:102023. március 09., 15:10
Megrázó részletekre derült fény az erdélyi magyar közösséget megdöbbentő tavaly májusi emberölés büntetőperének a kolozsvári törvényszéken csütörtökön tartott tárgyalásán. Kihallgatták azt a tanút, aki annak idején azonosította a vád szerint a barátja által meggyilkolt M. Beáta holttestét. Mint arról beszámoltunk, a 30 éves, marosvásárhelyi származású, Kolozsvárt letelepedett nőt Boné Ferenc közös kirándulásuk során megfojtotta, majd a holttestet Bihar megyében elrejtette.
Sokk és döbbenet
A marosvásárhelyi középkorú nő összetartónak írta le a családot, M. Sándor rendkívül szerette a lányait – akik közül az áldozat az előző házasságából származik –, büszkeséggel olvasta Beáta esszéit, egyéb irodalmi írásait. A tragédia hétvégéjén az édesapa ingatlanügynökségeken keresztül lakást keresett a kincses városban, amit meg akart vásárolni a lánya számára. A tanú elmondta, hogy a tragédia sokkolta, lesújtotta a családot, Beáta halálának hírére valamennyien némán sírtak. (Az áldozat édesanyja gyerekkorában meghalt, nevelőanyja megjelent a csütörtöki tárgyaláson).
A bírónő többek között az édesapa jelenlegi állapotát tudakolta a meghallgatáson. „Most még nehezebb, mint kilenc hónappal ezelőtt, lelkileg összeomlott a tragédia miatt. Ha az utcán ismerőst lát, átmegy a túloldalra, hogy ne kelljen beszélnie a történtekről. Az élete rutinná vált, dolgozni jár, szombatonként pedig a temetőbe” – részletezte a családi ismerős, felidézve, azért ajánlotta fel, hogy azonosítja a holttestet, hogy az apának ne elhunytként maradjon meg az emlékezetében a gyermeke.
Az apa utólag kijelentette: ha tudomása lett volna arról, kivel folytat viszonyt a lánya, elvitte volna Marosvásárhelyre Kolozsvárról. (Mint ismert, a korábban a Sapientia–EMTE-n oktató Boné Ferencet 2021-ben felfüggesztett börtönre ítélték, mert egy évvel korábban a nyílt utcán brutálisan bántalmazta akkori barátnőjét).
Beszámítható a barátnője meggyilkolásával vádolt Boné Ferenc az első, még tavaly végzett elmeorvosi szakértői vizsgálat szerint – értesült a Krónika.
Akárcsak a legutóbbi, januári tárgyaláson, a vádlottat ezúttal is videóösszeköttetésen keresztül kapcsolták a tárgyalóterembe. Kiderült, Bonét a napokban átszállították a jilavai fegyházból a szamosújvári börtönbe, előtte Bukarestben újabb elmeorvos-szakértői vizsgálatot végeztek rajta, amelynek eredményét még nem közölték a törvényszékkel. A bírónő adott pillanatban megkérdezte a – május 26-ai kézre kerítése óta előzetes letartóztatásban lévő – vádlottat, részt kíván-e venni személyesen a következő, áprilisra kitűzött tárgyaláson, amire az volt a válasz, hogy nem tudja, mert megtörténhet, még visszaszállítják Bukarestbe vagy Jilavára.
Disszociatív személyiség- és viselkedészavaros a vádlott
Az M. Beáta édesapját képviselő Máté András kolozsvári védőügyvéd a csütörtöki tárgyalást követően lapunknak elmondta, a család kifejezett kérésére nem nyilatkozhat az ügyben. Sikerült szóra bírnunk ugyanakkor a vádlott jogi képviselőjét, aki Aradról utazott el a tárgyalásra; a vádlott szülei a Maros-parti városban élnek. Dan Iovănaș megerősítette a Krónika januárban közölt információját, miszerint az első, a bukaresti Mina Minovici Országos Törvényszéki Orvostani Intézetben végzett elmeorvosi vizsgálat azt állapította meg, hogy
Az ügyvéd hozzátette ugyanakkor, hogy védencénél számos pszichés betegséget is megállapítottak: disszociatív személyiség- és viselkedészavart, pszichés instabilitást, továbbá ún. borderline személyiségzavart, amely főként a hangulat szélsőséges ingadozásával, önkárosító tünetekkel és kínzó érzelmi állapotokkal járó tünetegyüttes, valamint a személyközi kapcsolatok, és az énkép/én-identitás instabilitásával jellemezhető súlyos személyiségzavar.
„Azt állapították meg róla, hogy ítélőképessége adott pillanatra megszűnhet. Ettől függetlenül a jelentés szerint ítélőképessége birtokában követte el a feltételezett bűncselekményt. Tény, hogy pszichés beteg, kezelést is kapott a jilavai börtönkórházban” – nyilatkozta Dan Iovănaș. Kérdésünkre az ügyvéd elmondta, Boné Ferenc beismerte tettét, ugyanakkor meg is bánta azt, és utólag képtelen magyarázattal szolgálni arra, miért oltotta ki barátnője életét. „Azt mondja, kirándulásuk során az áldozat haza akart menni, mire ő a személygépkocsiban adott pillanatban megragadta a nyakát, és szorította. A további részletek ismertek, elhozta a holttestet Kolozsvárra, egyszer maga is befeküdt a csomagtartóba a holttest mellé, mert bevallása szerint ő is meg akart halni. Aztán Nagyvárad felé menet kitette a holttestet” – idézte fel a védőügyvéd.
Kérdésünkre, hogy ő milyen álláspontot képvisel ügyfele felelősségre vonása kapcsán, a vádlott jogi képviselője úgy vélekedett, ha a második elmeorvosi vizsgálat azt állapítaná meg, hogy Boné nem volt ítélőképessége birtokában a tett elkövetésekor, akkor pszichiátriai beutaló vár rá. „Ha viszont az ellenkezőjére utal a szakértői vizsgálat, akkor egyértelműen letöltendő börtönbüntetést kap, hiszen az ügyész tíztől húsz évig terjedő szabadságvesztés kiszabását kérte emberölésért. Ezzel tisztában vagyok, többek között ezért sem ellenkeztem soha a vizsgálati fogsága meghosszabbításával kapcsolatban” – nyilatkozta a Krónikának az aradi ügyvéd. Dan Iovănaștól megtudtuk, ügyfelét több alkalommal meglátogatták a szülei, akikkel telefonon keresztül is tartja a kapcsolatot, elmondása szerint őket is lesújtották a történtek, fiuk cselekedete.
Emberölés alapos gyanújával vádat emelt a Kolozs megyei törvényszéki ügyészség a feltételezés szerint a barátnőjét idén májusban meggyilkoló Boné Ferenc ellen.
A Kolozs megyei törvényszéki ügyészség tavaly szeptemberben emelt vádat emberölés gyanújával a feltételezés szerint a barátnőjét májusban meggyilkoló Boné Ferenc ellen. A gyilkosság elkövetése előtt a feltételezett tettes és barátnője, M. Beáta május 21-én és 22-én több helyszínen is megfordult a Kolozs megyei Gyalu, Jósikafalva, Havasrekettye, Meregyó, Nagykapus, Roskatelep, Magyargyerőmonostor, Havasnagyfalu és Szamosfő térségében. A nyomozó hatóság szerint a gyilkosság a Tárnica-tó környékén történt: a férfi személygépkocsijában fizikailag bántalmazta 30 éves áldozatát, akinek halálát fulladás okozta.
Az ügyészség tájékoztatása szerint a feltételezett elkövető május 22-én, a 7.45 és 10.41 óra közötti időintervallumban, a Bihar megyei Nagybáród és Báródsomos települések határában, egy bozótos területen megszabadult a holttesttől. A feltételezett elkövetőt négy nappal később, május 26-án fogták el a nyomozók Nagyváradon, egy elhagyatott tehervagonban. A férfi elfogása után beismerte tettét, kihallgatása során pedig állítólag azt vallotta, hogy nagyon szerette Beátát, és féltékeny volt arra, hogy a nőnek aktív társadalmi élete volt, számos projektben vállalt szerepet.
A feltételezett gyilkos egyébként korábban már elkövetett erőszakos bűncselekményt: 2020-ban nyolc percen át különös kegyetlenséggel ütlegelte és rugdosta a nyílt utcán az akkori barátnőjét. A Kolozsvár belvárosában éjszaka történt erőszakosságot térfigyelő kamerák rögzítették. A férfit az eset után felmondásra szólította fel a Sapientia EMTE, amelynek fotóművészet, filmművészet, média szakán oktatott, amit ő meg is tett. Az akkori bántalmazás ügyében a kolozsvári bíróság 2021 márciusában egy év három hónap börtönre ítélte Bonét, az ítélet végrehajtását azonban felfüggesztette. Az elsőfokú ítélet ellen nem fellebbeztek a felek, ezért az jogerőre emelkedett.
A Szatmár megyei Tasnádon üzembe helyezték azt az újonnan fúrt termálkutat, amely a helyi strand számára biztosítja a szükséges termálvizet – adta hírül a Presasm.ro. A kút vízhozama másodpercenként 30 liter, 65,4 Celsius-fokos hőmérsékleten.
Nagyvárad szomszédságában szombaton felavatták az agglomerációs körgyűrű első szakaszát, amelynek az a szerepe, hogy a bihari megyeszékhely mellett a környező településeket is ki lehessen kerülni.
Romániában jelenleg a népességfogyás jelenti a legnagyobb kihívást – jelentette ki szombaton Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke és államfőjelöltje.
Leszállópályának nézett egy lucernaföldet a pilóta, ezért következett be idén tavasszal repülőbaleset Fehér megyében.
Civil szervezet próbál meg keresztbe feküdni a veszélyes medvék kilövése előtt Kovászna megyében.
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter követendő példának nevezte pénteken a nagyváradi kórházak összevonását, mert szerinte ez az intézkedés nemcsak az orvosi teljesítményt növelte, hanem a bevételeket is.
Az Európai Bizottság pénteken engedélyezte, hogy Románia 790 millió euró (3,9 milliárd lej) állami finanszírozást nyújtson négy versenyképtelen szénbánya (Lónyatelep, Lupény, Livazény, Zsilyvajdejvulkán) bezárásához.
Minél jobb eredményt ér el az RMDSZ a választásokon, annál jobb Magyarország és Románia együttműködése, a magyarság élethelyzete Romániában, ezért összenemzeti érdek, hogy az RMDSZ minél erősebb legyen – hangoztatta Szijjártó Péter Csíkszeredában.
Az iskola névadójára emlékeztek pénteken az aradi magyar főgimnáziumban. Idén a Magyar Szórvány Napján szervezték meg a Csiky-napot, jelezve: az iskola a nyelv és identitás megőrzésének fontos színtere.
Gábos Zoltán fizikus születésének 100. évfordulóját ünnepelték a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) pénteken, szobrot is avattak az emlékére.
szóljon hozzá!