Fotó: Sothebysrealty.ro
Nincs bizonyíték arra, hogy Kun Bélának, a Magyar Tanácsköztársaság vezetőjének egykori kolozsvári lakása lett volna az a villa, melyet mintegy másfél millió euróért kínál megvételre a Sotheby’s világhírű aukciós ház – véli Gaal György helytörténész.
2021. augusztus 30., 20:272021. augusztus 30., 20:27
Az Európa számos nagyvárosában luxusingatlanokat értékesítő Sotheby's International Realty – mint arról beszámoltunk – hirdetésében azt állítja, hogy a Kolozsvár központjában, a Kismező (Crișan) utcában található villában még politikai pályafutása előtt, kolozsvári évei alatt lakott a kommunista politikus. Azt is hozzáteszik, hogy a köznép ma is Kun Béla-villa néven emlegeti az ingatlant.
Gaal György kolozsvári helytörténész a hirdetés kapcsán az Új Magyar Életrajzi Lexikont idézve lapunknak rámutatott, hogy Kun (1904-ig Kohn) Béla 1904-től joghallgató, közben 1905/6-ban szerkesztő is volt Kolozsvárt, 1906-tól Nagyváradon, 1907-től Budapesten szerkesztő, majd egy fél évig börtönben ült, azután 1908-ban Kolozsvárra ment, ahol a Munkásbiztosító Pénztár titkára volt 1914-ig, amikor behívták katonának.
– jegyzi meg a helytörténész. A Ferenc József út a mai Horea út régi magyar neve. Gaal György arra is felhívja a figyelmet, hogy az utca, melyben a luxusvilla található, 1914-ig a Kismező nevet viselte, akkor gróf Kuun Géza (1839-1905) orientalista nyelvész, az MTA másodelnöke nevét kapta, a román világban Gojdu, 1941-től újra Kuun, 1945-től Crișan az utca neve.
Fotó: Sothebysrealty.ro
1-7. sz. özv. dr. Veress Lajosné, a 2. sz. Sándor József, az EMKE alapítója, a 9. sz. Bartha Gergelyné tulajdona. A fényképeket nézegetve a kapun a 7. sz. található. Ez megegyezhet az 1943-as 7. számmal, mely akkor együtt a 9. számmal dr. Vass Zoltán (valószínűleg a híres fogorvos, a Zsidó Kórház későbbi igazgatója) tulajdonában volt.
A 3–5. sz. alatt pedig a Lengyel Miklós neve jelenik meg, aki itt működtette a híres Lengyel Szanatóriumot. Ekkor már az utcának ezen az oldalán 37. számig szaporodnak a telkek. Egyik sincs Kun család tulajdonában” – mutat rá a helytörténész, hozzátéve, hogy a tulajdonosok több mint fele izrelita volt, ahogy Kun Béla is zsidó származású volt.
Sőt, egy földszintes házra húzhattak itt emeletet, valószínűleg újabb időkben. A kapu felől nézve egészen modern épület látszik” – teszi még hozzá a helytörténész, arra utalva, hogy ez is ellentmond a hirdetés állításainak.
A világhírű aukciós ház egyébként nem állítja azt, hogy az ingatlan Kun Béla tulajdona lett volna, csupán azzal népszerűsíti vevői körében a kolozsvári ingatlant, hogy „Erdély szívében” található, és megvásárlója vele a magyar és az egyetemes történelem egy kis darabkáját is megkapja, ugyanis a „hivatásos forradalmár”, Kun Béla is lakott itt.
Fotó: Sothebysrealty.ro
Az ingatlannak különben nyolc szobája van, amiből hat hálószoba, melyekhez hat fürdőszoba is tartozik. 910 négyzetméteres belvárosi telken található, a háromszintes villa – földszint, emelet és manzárd – összesen 620 négyzetméter.
A Magyar Tanácsköztársaság egykori vezetője egyetemista korában élt Kolozsváron, ahol utána újságíróként is dolgozott. A kommunista politikus – aki hivatalosan Magyarország külügyi népbiztosa, ténylegesen azonban a Magyar Tanácsköztársaság vezetője volt – a Szilágycseh járáshoz tartozó Lele faluban született köztisztviselői zsidó családban, Kohn néven.
1904-ben, félbeszakítva tanulmányait, újságíróskodni kezdett Kolozsvárott és Nagyváradon, nevét az iratok szerint 1917-ben magyarosíthatta. Még kolozsvári tanulóévei alatt az őt korrepetáló Ady Endre ismertette meg a budapesti baloldali értelmiségi körökkel.
Nem kis pénzért, 1,6 millió euróért hirdeti a luxusingatlanok adásvételére specializálódott Sotheby's International Realty Kun Bélának, a Magyar Tanácsköztársaság vezetőjének egykori kolozsvári otthonát.
A nyári hegyi túrák gyönyörűek, de a havasokon gyorsan változó időjárás komoly veszélyeket is rejthet, villámlással kísért heves viharok törhetnek ki egyik percről a másikra.
Orvvadászat és vadállatok illegális tartásáért hatósági felügyelet alá került egy Arad megyei fiatalember, aki az év elején két medvebocsot ejtett foglyul.
Lezuhant egy kis méretű repülőgép kedden a Hunyad megyei Szászváros közelében.
Elrendelte kedden a Maros megyei törvényszék a mezőméhesi gyilkossággal gyanúsított Emil Gânj előzetes letartóztatását.
A május végén részben beszakadt híd miatt jelenleg akadozik a közlekedés, sok tehergépkocsi kénytelen behajtani a városba.
Hétfőn 24 órára őrizetbe vettek egy, a Beszterce-Naszód megyei Kolozsnagyidán élő, 24 éves nőt számítógépes bűncselekmény és fenyegetés miatt, az ügy a volt élettársát megölő és a házát rágyújtó Maros megyei férfi ügyéhez kapcsolódik.
Kizárólag román nyelvűre cserélték két Temes megyei település, Magyarszentmárton és Szerbszentmárton eddig kétnyelvű helységnévtábláját.
Ünnepélyesen megnyitották a 33. Bolyai Nyári Akadémiát (BNYA) Szovátán, a Teleki Oktatási Központban hétfőn – közölte a szervező Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).
Restaurálják Brassó egyik fontos műemlékét, a Posztókészítők bástyáját – közölte a város önkormányzata.
Nyolcszáz dolgozónak és kétszáz munkagépnek köszönhetően továbbra is megfeszített tempóban, jól haladnak az A1-es autópálya hiányzó dél-erdélyi, „medvealagutakról” elhíresült szakaszának építésével.
szóljon hozzá!