Régi pompa. A római katolikus egyház számos kedvező bírósági ítélet után 2016-ban veszítette el az impozáns épületet
Fotó: Oradea-nagyvarad-grosswardein.ro
Elkezdi Nagyvárad legrosszabb állapotban lévő műemlék épületének, a hajdani pénzügyi palotának a felújítását a Bihar megyei önkormányzat. Az erre a célra szánt 16 millió lej bankkölcsönből azonban csak a munkálatok felére futja.
2020. február 01., 10:152020. február 01., 10:15
2020. február 01., 10:192020. február 01., 10:19
Többéves patthelyzet után megmenekülhet Nagyvárad valamikor egyik legimpozánsabb, jelenleg leromlott állagú műemlék épülete, az egykori pénzügyi palota. A belvárosi ingatlan évek óta lehangoló látványt nyújt, miután a Bihar megyei önkormányzat visszaperelte a római katolikus egyháztól, melynek korábban visszaszolgáltatták. Most úgy tűnik, mégis elkezdődhet a Fő utca 35. szám alatti épület felújítása,
A hosszú lejáratú bankkölcsönre keddi ülésén adta elvi beleegyezését a képviselő-testület, az 50 millió lejes hitelből nyolc befektetést finanszíroznának – mondta el a Krónikának Pásztor Sándor megyei tanácselnök. „Idén a megyei tanács büdzséje nagyságrendekkel kisebb, 102 millió lejjel kevesebb pénzt kaptunk” – indokolta a hitel szükségességét az RMDSZ-es elöljáró, aki szerint a kölcsönt a tavalyról megmaradt hasonló nagyságrendű összeghez csatolják és beruházásokra fordítják.
– vázolta Pásztor Sándor. Ilyen a turisztikai úthálózat kiépítése az Erdélyi-szigethegységben, melyre korábban 30 millió euró vissza nem térítendő támogatást nyert az önkormányzat, a Körösvidéki Múzeum fejlesztése, melyre 5,5 millió EU-s pénzt kaptak, két megyei út felújítása, illetve a speciális oktatásban részt vevő gyerekek számára építendő nagyváradi campus. Ennek felépítésére, illetve a megyei tanács jövendőbeli székhelyének szánt pénzügyi palota felújítására 16-16 millió lejt juttatnának a kölcsönből, mondta a tanácselnök, aki szerint a fennmaradó összeg megoszlik a másik hat projekt között.
Pásztor Sándor hangsúlyozta, hogy a korábban járóbeteg-rendelőként is szolgáló pénzügyi palota felújításához szükséges dokumentáció elkészült – az előtanulmányt és a műszaki dokumentációt saját költségére készíttette el a megyei tanács, és megvannak a különböző engedélyek, az építkezésre is, így pár napon belül kiírják a tendert a kivitelezésre. Az, hogy a közbeszerzési eljárás mennyi időt vesz igénybe, számos tényezőtől függ.
– vetítette előre a tanácselnök, aki szerint a felújítás minimum 18 hónapot vesz igénybe.
A 16 millió lej azonban távolról sem elegendő a statikai problémákkal is küzdő hatalmas ingatlan restaurálásához, ebből csupán a szükséges munkálatok felének a költségeit tudják fedezni – ismerte el Pásztor Sándor, aki abban bízik, hogy ha sikerült elkezdeni, folytatni is tudják majd a nagyívű beruházást. „Megpróbáljuk a kivitelezés első fázisát fenntartani, de nyilvánvalóan tovább nem fog menni, mert a költségvetés nem engedi. Elindítjuk, és meglátjuk, mi lesz. Mindenkinek az az érdeke, hogy továbbvihessük ezt a munkálatot” – mondta bizakodón az RMDSZ-es elöljáró. Kérdésünkre kifejtette, a jelenlegi kiírási szakaszban nem tudnak uniós támogatást szerezni a munkálatra, ellenben a következőben ezzel is megpróbálkoznak. „Ahogy tudunk, haladunk és pályázati lehetőségek után is nézünk” – biztosított Pásztor.
A belvárosi ingatlant az irgalmas rend építtette
Fotó: Oradea.travel
A felújított ingatlant a megyei önkormányzat és az annak alárendelt intézmények új székhelyéül szánják, ezek ugyanis évek óta a prefektúra épületében nyomorognak.
A keddi tanácsülésen egyébként Cristian Puşcaş tervezőmérnök, a tervező Novartis cég képviselője elmondta: a felújítás után a földszinten ügyfélszolgálatot hoznak létre, míg az emeleteken irodák és gyűléstermek lesznek. A nagyszabású munkálat alatt az épülethez két külső liftet csatolnak, és a díszkivilágítást is megoldják.
Mint arról beszámoltunk, a római katolikus egyház számos kedvező bírósági ítélet után 2016 decemberében veszítette el a Körös-parti város egyik legimpozánsabb épületének számító, a többéves pereskedés során azonban lepusztult egykori pénzügyi palotát. A legfelsőbb ítélő- és semmítőszék 2016. december 15-én kelt 3645-ös számú jogerős határozatával semmisnek nyilvánította a piteşti-i táblabíróság azon év áprilisban hozott döntését, mely az egyháznak ítélte a belvárosi ingatlant.
Ezt az irgalmas rend építette, saját telkére, de mivel kamatozó tőkéből, bérbe adott ingatlanokból szerezte a szerteágazó tevékenységéhez szükséges pénzt, bérbe adta az Osztrák–Magyar Monarchia pénzügyminisztériumának, mely székhelyet keresett a pénzügyi igazgatóság számára. A Bihar Megyei Tanács az említett bérleti szerződésre hivatkozva megtámadta a restitúciós bizottság 2012-es határozatát, ugyanis szerintük ez azt bizonyítja, hogy a palota valójában a magyar állam tulajdona volt, így ma a román államot illeti.
Jó választásnak bizonyult a szerkesztőség részéről, hogy a tortán és megannyi, a jeles évfordulónak szentelt műsoron kívül dokumentumfilmmel is megünnepeljék, megörökítsék a Kolozsvári Rádió 70 éves fennállását.
A forgalmat is le kellett állítani a Temesvárt az ország déli részével összekötő 6-os főúton, miután pénteken reggel a Krassó-Szörény megyei Teregova közelében vasúti felüljáró alá szorult egy kamion.
Az aradi magyar oktatás háttérintézményeként működő Alma Mater Alapítvány a diákság és a tanintézmény támogatása mellett idén is folytatja a közösségi programok szervezését, melyek az aradi magyarság egészéhez szólnak.
Az évszázad fagykáraként éli meg sok partiumi gazda az elmúlt egy hét éjszakai fagyhullámát, ami tönkretette az idei barack- és cseresznyetermést, de súlyosan károsította a szilva, alma, körte és egyéb gyümölcsfaj termését is.
A raklapokon vagy egyenesen a földön őrzött növényvédő szereket Barza (Bârsa) községben, egy cég telephelyén találták.
Egy nap alatt 115 ezer lejre bírságoltak meg gyorshajtókat a Bihar megyei rendőr-főkapitányság egyenruhásai. A Speedmarathon nevű európai rendőrségi akció egész héten folytatódik.
Meghosszabbította csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a Románia nagy részére kiterjedő, rossz időre figyelmeztető narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat.
A barnamedvék száma Romániában jelenleg 10 419 és 12 770 közé tehető, miközben az optimális egyedszám 4000 lenne – nyilatkozta csütörtökön Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
Hivatali visszaélés miatt vádat emelt az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) Székelyudvarhely korábbi polgármestere, Gálfi Árpád ellen – közölte csütörtökön a vádhatóság.
Aláírták a Szilágynagyfalu–Vaskapu-sztrádaszakasz kivitelezési szerződését, amivel lezárult az észak-erdélyi autópálya közbeszerzési eljárása.
szóljon hozzá!