Egyetemkeresztelő. A Palade–Miskolczy nevet javasolják
Fotó: Beliczay László
Sem az RMDSZ, sem a magyar oktatók csapata nem tudta megakadályozni, hogy a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemet (MOGYE) Leonard Azamfirei rektor javaslatára George Emil Paladéról nevezzék el. Viszont most mind a politikusok, mind a tanárok azt remélik, hogy az utólagos tiltakozások és tárgyalások kedvező eredményt hoznak, és Miskolczy Dezső nevét is a Nobel-díjas tudós neve után lehet „kapcsolni”.
2019. június 17., 08:522019. június 17., 08:52
2019. június 17., 08:592019. június 17., 08:59
Az RMDSZ politikusai az utólagos aláírásgyűjtésben, az ügy „nemzetköziesítésében” és egy esetleges perben, az egyetem magyar oktatói pedig a megkésett párbeszédben reménykednek, abban bízva, hogy ily módon tovább lehet pörgetni az elvetett kockát, és meg lehet változtatni a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) frissen és a nyilvánosság tudta nélkül felvett nevét. Leonard Azamfirei rektor szerdán, egy konferencián jelentette be, teljesen sallangmentesen, hogy az egyetem
„Az egész erdélyi magyarsággal szembeni minősíthetetlen inzultusnak tartjuk a kormány 2019. május 23-i döntését, amelynek értelmében az eredetileg a magyar közösség számára létrehozott MOGYE-t George Emil Palade névre keresztelték” – reagált a „keresztelő” hírére az RMDSZ Maros megyei szervezete. „A nagy múltú és stratégiai fontosságú egyetem vezetésének magyarellenes magatartása már nem újdonság számunkra. Azt viszont, hogy a kormány a romániai magyarság választott képviselőinek teljes mellőzésével, továbbá a MOGYE magyar oktatóinak megkérdezése nélkül ad helyet az egyetem átnevezési kezdeményezésének, nemcsak megdöbbentőnek, de a MOGYE-n évtizedek óta zajló magyarellenes törekvések kormányzati szentesítésének tekintjük” – olvasható az RMDSZ hétvégi közleményében.
ugyanakkor fittyet hány arra a tagadhatatlan tényre, hogy a második világháború után a MOGYE-t kimondottan az erdélyi magyar közösség számára hozta létre Mihály király és az akkor berendezkedő hatalom.
Tekintettel arra, hogy a MOGYE vezetősége, a magyar tagozat oktatói és az RMDSZ politikusai között hónapok óta egyeztetések zajlanak, a szövetség határozottan tiltakozik a szerinte „titokban, sunyi módon alkalmazott módszer, illetve az átnevezés ténye” ellen. Az elnevezés titkosságáról más fórumokon is lehetett olvasni a hét végén, holott a döntés, hogy az egyetem a jászvásári születésű, a háború után Amerikába telepedett sejtbiológus nevét vegye fel, a januári szenátusi ülésen született meg. A szenátus munkálatait a magyar tagozat képviselői ugyan bojkottálták, azonban a nélkülük hozott határozatról tudtak. Mi több, az MTI kérdésére, miszerint a magyar hagyományú egyetem nevében helye lenne-e egy magyar tudós nevének is, Leonard Azamfirei azt válaszolta, hogy „ez tárgyalási téma lehet”.
Bár ismerik Leonard Azamfirei és támogatói eddigi ellenséges ténykedését,
Az RMDSZ és a magyar oktatók már januárban kifejtették, hogy nem értenek egyet az egyetem átnevezésével. „Azt is világosan elmondtuk, hogy amennyiben az egyetem átnevezése elkerülhetetlen, úgy számunkra csak a Babeș–Bolyai minta szerinti névadás fogadható el, és csakis olyan személyek jöhetnek számításba a névadásban, akik a marosvásárhelyi egyetemet alakították, tudásukkal, szolgálatukkal vagy kutatásukkal járultak hozzá ahhoz, hogy az intézmény az ország legrangosabb egyetemei közé emelkedjék.
– írja tiltakozásában az RMDSZ Maros megyei szervezete.
A kormány döntése ellen Erdély-szerte aláírásgyűjtésbe kezdenek, ugyanakkor a két EP-képviselőt és a politikai szövetségeseiket arra kérik, hogy az összes nemzetközi fórumon emeljenek szót a foganatosított intézkedés ellen. Az RMDSZ arról biztosítja a magyar oktatókat, diákokat és szülőket, hogy amennyiben perbe hívják a kormányt, valamint az egyetem vezetőségét, számíthatnak a szövetség szakmai segítségére.
Nagy Előd rektorhelyettes úgy véli,
Az egyetem egyetlen magyar vezetője hangsúlyozni kívánta, a magyar oktatók semmiféle szakmai kifogást nem tudnak és nem is akarnak felhozni Emil Palade ellen, viszont úgy tartották volna tisztességesnek, ha a Babeș–Bolyai mintájára, a MOGYE is két személyiségnek veszi fel a nevét. A tagozat képviselői már hónapokkal ezelőtt beadvánnyal fordultak a minisztériumhoz, amelyben jelezték, hogy részükről a Szegedről Erdélybe telepedett, és az orvosi egyetem működtetésében oroszlánrészét vállaló Miskolczy Dezső professzor neve lenne a legszerencsésebb magyar változat. Kérdésünkre, hogy a rektor januárban tett ígérete alapján „vissza lehet-e csinálni” az egészét, Nagy Előd enyhén derűlátó választ adott. Szerinte, ha alapul vesszük a rektor januári sajtónyilatkozatát, az elnevezés nem lehet éppen annyira kemény dió, mint a magyar kar létrehozása. A kérdés leghamarabb június 21-én kerülhet terítékre, amikorra Azamfirei tárgyalásra várja a magyar tagozat képviselőit.
Az ügyben megszólalt Dorin Florea polgármester is, aki a városháza Facebook-oldalán fejtette ki, hogy a névadás előtt az illetékesek kikérhették volna azok véleményét is, akik részesei lehettek az egyetem fénykorának. Szerinte
Florea úgy véli, hogy a tanügyminisztériumot el lehet keresztelni Emil Paladéról, de a marosvásárhelyi egyetemnek inkább a Bancu–Maros páros nevét kellene viselnie. „A jelenlegi név egy szűk körű társaság kutyafuttában hozott döntésének az eredménye, amely úgy érzem, nem képviseli sem a várost, sem az országot. Azt hiszem, hogy a rektor úr elsiette!” – zárta sorait Marosvásárhely elöljárója.
Jöhet az önálló angol kar
A kormány nem csupán a MOGYE új nevéről döntött, hanem szentesítette a szenátus egy másik januári döntését is, amelyet a magyar fél szintén kifogásolt. Akkor a vezetés az önálló angol kar létesítéséről határozott, miközben a magyar kar megalakításáról hallani sem akar. A tervek szerint ez kétszer 150 diákkal fog működni – egyenlő arányban Marosvásárhelyen és Hamburgban. Leonard Azamfirei rektor több ízben is elmondta, Németországban már az épület is megvan, ahol majd zajlik az oktatás. Erről Nagy Előd semmit nem tud, mint mondta, nagy a titkolózás körülötte.
Szilágy megyei faipari cégeket és faszállítmányokat ellenőriztek az elmúlt napokban a rendőrök. Összesen 174 köbméter rönköt, deszkát és gerendát koboztak el, és 60 ezer lejre büntettek.
Miközben Romániában még mindig számos kórház működik leromlott állapotban levő ingatlanokban és igen ritka, hogy új kórházak épüljenek, úgy tűnik, az új fejlesztések sem időtállóak.
Az új tanévben feltételezhetően nem csökkent a magyar diákok száma Romániában, a magyar oktatásnak mindenképpen ragaszkodnia kell törvényes jogaihoz, a cél pedig az, hogy szülőföldjükön boldoguljanak majd a fiatalok.
Kigyulladt hétfő délután egy személyszállító vonat mozdonya a Kolozs megyei Nagyiklód (Iclod) vasútállomásán, az utasoknak sikerült leszállniuk az egyetlen vasúti kocsiból álló szerelvényről.
Miközben egyre biztosabbnak tűnt, hogy a közeli száldobágyi erdőbe telepítik át a stadionépítés miatt költözni kényszerülő nagyváradi állatkertet, most újabb lehetséges helyszín merült fel. A helyi sajtó szerint ugyanakkor még a héten döntés születhet.
A következő két hétben kellemes időjárás várható, de főként szeptember 25. után sokfelé lehet esőre számít – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat szeptember 16–29. időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
A Babeș-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) és a Kolozsvári Magyar Egyetemi Intézet a kincses városba várja Erdély középiskolásait szeptember 19–22. között – közölték az esemény szervezői.
Három fontos villamosvonalon újítja fel a sínpályát, a megállókat és az elektromos hálózatot az aradi önkormányzat.
Színes programkavalkád várta hétvégén a Fehér megyei Bethlenszentmiklósra látogatókat, a Jövőnk a Szórványban Egyesület által harmadik alkalommal rendezett magyar napokon minden korosztályt megszólítottak.
Felakasztotta magát egy kiskorú, aki a nagyváradi börtönben volt vizsgálati fogságban.
1 hozzászólás