Újjáépítették a nagykárolyi Károlyi-kastély kertjében levő egykori grófi lovarda lovaglótermét, ugyanakkor a főúri família hajdani nyári lakában 27 életnagyságú viaszfigurát állítottak ki, amelyek a környéken megfordult történelmi hírességek emlékét őrzik.
2014. október 07., 17:532014. október 07., 17:53
Az építkezés és a panoptikum költségeit egyaránt egy európai uniós finanszírozású projekt támogatásából állták, melyből – a nagykárolyi és a nyíregyházi önkormányzat, valamint a nagykárolyi Equus Lovasegyesület közös megvalósításaként – bővítették a nyíregyházi lovarda felszerelését, valamint renoválták a helyi görög-katolikus templomot is.
Amint Veress Annától, a károlyi lovasegyesület vezetőjétől megtudtuk, óriási segítséget jelent számukra a beruházás, hisz ezentúl lehetőségük lesz télen is lovagoltatni. Az egykori istálló impozáns nagytermében egyénként 1958-tól kezdődően mozi működött, majd 2003-ban berogyott a teteje, úgyhogy nemcsak használhatatlan volt, de csúnyán is mutatott a felújított kastély mellett.
A munkálatokra 530 ezer euró állt rendelkezésükre. Veress Anna szerint örömükre szolgált, amikor felfedezték, hogy a díszes oszlopfők a megmaradt – és bevakolt – részekből restaurálhatóak, így olyan kinézetet tudtak adni nekik, mint amilyenek régen voltak.
A budapesti Megyeri János által készített panoptikumban a környéket az Árpád-kor óta birtokló Károlyi-család több tagja is helyet kapott – szerepel benne Károlyi István, aki a kastélyt legutoljára átépíttette, Károlyi Gyula volt miniszterelnök, Károlyi György pedig barátjával, Széchenyi Istvánnal együtt van ábrázolva, akivel közösen alapították a Magyar Tudományos Akadémiát.
Károlyi Sándor a szatmári béke aláírását felelevenítő jelenet egyik szereplőjeként tűnik fel II. Rákóczi Ferenccel, Pálffy János generálissal, I. Lipót császárral, illetve egy kuruccal és egy labanccal együtt, a dokumentumot ugyanis a Károlyi-kastélyban írták alá.
Megörökítették az utolsó boszorkánypert is, melyet a jelentben szereplő Károlyi Ferenc egyik, 1745-ben kelt levele alapján rekonstruáltak. Mindemellett Ady Endre, továbbá Kaffka Margit és Otilia Marchis károlyi származású írók, Károli Gáspár, Joel Teitelbau helyi rabbi, valamint Ferdinánd román király és felesége is helyet kapott a panoptikumban, akik 1919-ben fordultak meg a városban.
Fennállásának tízéves évfordulóját ünnepelte a Kolozsvári Református Kollégium szakiskolája. A vendégek betekinthettek a szakosztályok működésébe, a templomi ünnepség pedig számba vette az elmúlt tíz esztendő történéseit.
Folytatódnak a munkálatok a Korond-pataknál a parajdi sóbányát veszélyeztető vízszivárgás csökkentése érdekében – közölte csütörtökön Facebook-oldalán a Román Vízügyi Igazgatóság.
Három autó ütközött össze csütörtök délitán a dél-erdélyi (A1-es) autópálya Nagylak és Arad közötti szakaszán, a tömegbalesetben 11 személy megsérült.
Románia nem erősíti az egyenlők Unióját, ha a George Simion megválasztása nyomán saját jogállamisága rombolásába kezd, és ha itthon nem tesz lényegi közjogi lépéseket a magyar közösség jogegyenlősége érdekében – szerepel az EMNT választási felhívásában.
Középkorú és idősebb nőkkel vette fel a kapcsolatot közösségi oldalakon az a nigériai származású, Kolozsváron élő 29 éves férfi, aki a ,,kapcsolatépítés” során jelentős összegeket csalt ki áldozataitól.
Medvét észleltek Kolozsvártól alig több mint 10 kilométerre, Ajton, illetve a magyar többségű Györgyfalva határában. A pánikkeltést álhírek is fokozták, miszerint már háziállatokat is elpusztított a nagyvad.
„Ma Mircea Mălannal a közlekedési minisztériumban jártam, ahol Sorin Grindeanu miniszter jelenlétében tanúja voltam a Nagyvárad–Arad gyorsforgalmi út Nagyvárad–Nagyszalonta-szakaszára vonatkozó szerződés aláírásának” – újságolta csütörtökön Florin Birta.
A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége Országos Elnöksége felhívást intézett szerdán este a pedagógusokhoz az államfőválasztás kapcsán, Márton Áron püspök gondolatát idézve.
Ünnepélyes keretek között megnyitották szerda este a temesvári Szent György-székesegyházban a Millenium Csanadiense 1030–2030 című vándorkiállítást, mely az egyházmegye 1030–1552 közötti 500 évét ismerteti dokumentumok és régészeti leletek bemutatásával.
Nemi erőszak és tisztség szexuális visszaélésre történő felhasználásának gyanúja miatt őrizetbe vette a rendőrség a Beszterce-Naszód megyei mentőszolgálat orvosigazgatóját.
szóljon hozzá!