Újabb útlezárás Aranyosgyéresen – a sodronygyár dolgozói ellenzik az orosz tulajdonos terveit
„Ki az oroszokkal az országból!” – skandálták tegnap Aranyosgyéres főutcáján a helyi sodronygyár alkalmazottai, az orosz kézen levő vállalat vezetőségének ama döntése ellen tiltakozva, amely szerint hamarosan több mint ezer dolgozó kerülne utcára. A 2003-ban a Mechel konszern tulajdonába került gyár az óriási veszteségek miatt két részlegének ideiglenes bezárása mellett döntött. Az acélöntödében és a hengerlőműhelyben több mint 1200 alkalmazott dolgozik, akik attól tartanak, végérvényesen munkahely nélkül maradnak. „Már azt is hallottam, hogy fél éven belül csődbe megy a gyár. Most még csak két műhelyt zárnak be, de sejtjük, hogy sohasem indítják újra őket” – magyarázza a sodronygyár előtt elhaladó E60-as út forgalmát lezáró tüntetők egyike. A rosszul öltözött munkások között olyan is akad, aki Ceauºescu-portrét tart a kezében. Mint mondja: „a kondukátor idején legalább volt munka, és meg lehetett élni a fizetésből”.
A már-már lincshangulat uralta tüntetőket csupán a sisakos-gumibotos csendőrkordon tartóztatta fel, hogy be ne hatoljanak a Kolozs megyei kisváros központjában lévő művelődési házba, ahol az orosz tulajdonos, a Mechel és a szakszervezet képviselői ültek tárgyalóasztalhoz, megbeszélni a vállalat sorsát. A felek viszont többnyire figyelmen kívül hagyták egymás érvelését. Miközben az alkalmazottak többsége mindössze munkát követelt, az orosz gyárvezető a nyereségesség fontosságát hangoztatta. „Miből fizessek azoknak az alkalmazottaknak, akiket rendelések hiányában nem tudok dolgoztatni?” – tette fel a kérdést Vlagyimir Tiskij, az igazgatótanács elnöke, tolmácsolva a tulajdonosok álláspontját, miszerint nem érdemes tovább működtetni a nagy mennyiségű energiát fogyasztó, ezáltal hatalmas összegeket felemésztő részlegeket, mivel jelentős megterhelést jelentenek a már nyolc éve csak veszteséget termelő aranyosgyéresi gyár költségvetésének.
Az alkalmazottak azt állítják: a cég azért akarja bezáratni az acélöntödét, mivel Ukrajnából hozza a működéshez szükséges acélt. Ugyanakkor elpanaszolták, hogy a meghibásodott gépeket a vezetőség nem hajlandó megjavíttatni, a bezárás előtt álló műhelyeket pedig az orosz tulajdonos ócskavasként kívánja eladni. A tegnap reggeltől késő délutánig nyúló tárgyalásokat követően a felek végül megállapodtak, hogy az alkalmazottak felhagynak az utcai tüntetésekkel és útlezárásokkal, a vállalat pedig a tárgyalások ideje alatt továbbra is teljes bért juttat a két részleg dolgozóinak. Az 1200 alkalmazott egy részét más műhelyekbe csoportosítják, a többieket pedig a tervezett fél év helyett egyelőre két hónapos kényszerszabadságra küldik, mely idő alatt fizetésük 75 százalékát vehetik kézbe. Hogy összesen hány alkalmazottat érint a kényszerszabadság, a következő napok egyeztetései során dől el. A gyár vezetősége továbbá ígéretet tett arra, hogy a tárgyalásokat követően a leállított műhelyeket épségben megtartja, sőt két hónapon belül akár újra is indíthatja, ha valamelyest rendeződnek a vállalat anyagi gondjai. „Tekinthetik embertelennek is a két részleg bezárását, de ha nem tesszük meg, az egész gyár csődbe megy, és nem ezer, hanem több mint ötezer alkalmazott marad munka nélkül” – magyarázta Szergej Pasanin igazgatóhelyettes, hozzátéve: a privatizációs szerződés értelmében csőd esetén a román államnak 70 millió dollárt kellene visszafizetnie az orosz cégnek.
Habár a kultúrotthon előtt várakozó, a távozó vezetőséget letolvajozó és füttykoncertben részesítő több száz alkalmazottnak nem tetszett a tárgyalások bizonytalan eredménye, Alin Tiºe prefektus közel félórás beszédét követően elfogadták a döntést, és visszatértek a sodronygyárba.
További tüntetésekkel fenyegetnek a teherautó-sofőrök
Kertész Melinda A közúti fuvarozók országos egyesülete tegnap bejelentette, jövő héten országszerte tiltakozássorozatot rendez, mivel több országúton nem közlekedhetnek a teherautók. Hétfőre virradóra számos kamionsofőr megpróbált áthaladni az Olt völgyén, annak ellenére, hogy ezt az útszakaszt lezárták a hét és fél tonnásnál nehezebb gépkocsik számára. A sofőrök mégis rátértek az Olt-völgyi útra, és a közlekedésrendészet járőreinek csak néhány tehergépkocsit sikerült visszafordítaniuk. A többi autós a Szeben megyei Bojca közelében reggelig folytatta a tiltakozást. A sofőrök felháborodását az váltotta ki, hogy előbb az egyes számú országútról tiltották ki a nehézgépjárműveket, majd az Olt-völgyi utat is elzárták előttük, a Kheja felé vezető út pedig rossz állapotban van, és járhatatlan a hó miatt. Azok után, hogy tavaly decemberben egy földcsuszamlás teljesen elzárta az Olt-völgyi utat, január 11-én egy sávon megnyitották a könnyű súlykategóriába tartozó gépkocsik előtt. Gheorghe Dobre szállítási miniszter ekkor megígérte, hogy a teherautók 15 napon belül, azaz szerdától kezdődően újból használhatják az útszakaszt. A teherautó-sofőrök Bukarest felől kerülő úton, az 1-es számú országúton közelíthetik meg Brassót. Négyfaluban és a stãnceºti-i hídnál ugyancsak súlykorlátozást vezettek be.
szóljon hozzá!