Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay.com
Pénzbírságot szabott ki az Országos Diszkriminációellenes Tanács és megállapította, hogy hátrányos megkülönböztetés történt a temesvári Pius Brînzeu Megyei Sürgősségi Kórházban a három kézdivásárhelyi sportoló esetében.
2018. július 31., 18:412018. július 31., 18:41
2018. július 31., 23:112018. július 31., 23:11
A Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat keddi közleményében arról tájékoztat, hogy a diszkriminációellenes tanács július eleji döntése értelmében 2000 lejre bírságolta az egészségügyi intézményt, az ügyben érintett orvosnőt figyelmeztetésben részesítette, a kórházat pedig felszólította, hogy léptessék életbe a 2003/43-as törvény vonatkozó előírásait.
Ugyanakkor a fent említett információkat tisztelettudóan kell a pácienssel közölni, a lehető legközérthetőbben, és abban az esetben, ha a beteg nem beszéli a román nyelvet, anyanyelvén kell ezt megtenni, vagy olyan nyelven, amit ért.
Amint arról beszámoltunk, februárban Farkas Alpár kézdivásárhelyi edző jelezte, hogy a Nagy Mózes iskolás sportklub U14-es női kosárlabdacsapatának egyik játékosát a temesvári kórház vizsgálatot végző kardiológusa megalázta, kifogásolva, hogy a 12 éves lány nem beszél románul. A kórlapra is ráírta: az a gyerek, aki nem beszél románul, ne utazzon a csapattal. Később a sportorvos is megjegyzést tett a kislányok romántudására. Az edző szerint a megaláztatások a szállodában is folytatódtak, ahol szintén számon kérték, miért nem beszélnek folyékonyan románul a játékosok.
Akkor a temesvári kórház érintett orvosa a Krónikának cáfolta, hogy megalázta a székelyföldi lányokat a hiányos románnyelv-tudásuk miatt. Dr. Livia Popescu lapunknak azt mondta, a kosárlabdázók kézdivásárhelyi edzője tévesen értelmezte a történteket, a kórtörténetekről érdeklődtek, nem érdekelte őket, mennyire tudnak románul, igyekeztek megvizsgálni őket, hogy részt vehessenek a bajnokságban. A küldőpapír hátoldalára pedig azt írta: „olyan gyermek, aki nem beszél románul, nem lehet információt beszerezni róla”.
Az eset után a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat kért jogorvoslatot. Benkő Erika, a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat vezetője most kifejtette, a büntetést kis összegnek tartja, ám üdvözli a döntést, amely kimondja, hogy a sportolókat hátrányos megkülönböztetés érte.
A nyári hegyi túrák gyönyörűek, de a havasokon gyorsan változó időjárás komoly veszélyeket is rejthet, villámlással kísért heves viharok törhetnek ki egyik percről a másikra.
Orvvadászat és vadállatok illegális tartásáért hatósági felügyelet alá került egy Arad megyei fiatalember, aki az év elején két medvebocsot ejtett foglyul.
Lezuhant egy kis méretű repülőgép kedden a Hunyad megyei Szászváros közelében.
Elrendelte kedden a Maros megyei törvényszék a mezőméhesi gyilkossággal gyanúsított Emil Gânj előzetes letartóztatását.
A május végén részben beszakadt híd miatt jelenleg akadozik a közlekedés, sok tehergépkocsi kénytelen behajtani a városba.
Hétfőn 24 órára őrizetbe vettek egy, a Beszterce-Naszód megyei Kolozsnagyidán élő, 24 éves nőt számítógépes bűncselekmény és fenyegetés miatt, az ügy a volt élettársát megölő és a házát rágyújtó Maros megyei férfi ügyéhez kapcsolódik.
Kizárólag román nyelvűre cserélték két Temes megyei település, Magyarszentmárton és Szerbszentmárton eddig kétnyelvű helységnévtábláját.
Ünnepélyesen megnyitották a 33. Bolyai Nyári Akadémiát (BNYA) Szovátán, a Teleki Oktatási Központban hétfőn – közölte a szervező Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).
Restaurálják Brassó egyik fontos műemlékét, a Posztókészítők bástyáját – közölte a város önkormányzata.
Nyolcszáz dolgozónak és kétszáz munkagépnek köszönhetően továbbra is megfeszített tempóban, jól haladnak az A1-es autópálya hiányzó dél-erdélyi, „medvealagutakról” elhíresült szakaszának építésével.
szóljon hozzá!