Sokan nem bocsátják meg Csegzi Sándornak (állva) a Dorin Floreához fűződő viszonyát
Fotó: Haáz Vince
Egy általa fölöslegesnek és hatékonytalannak tartott „pénzelszívó” intézmény közel hat évtizedes múltjának vetett véget a városi önkormányzat a Marosvásárhelyi Kulturális és Tudományegyetem (MKTE) megszüntetésével. Csegzi Sándor, az intézmény igazgatója szerint azonban az egykori népi egyetem hiánypótló oktatási intézet volt, amelytől profittermelést elvárni szűklátókörűségre vall.
2021. április 29., 07:552021. április 29., 07:55
Öt évvel ezelőtt tűzte zászlajára a 2016-os helyhatósági választáson a marosvásárhelyi képviselő-testületben három mandátumot szerző Szabad Emberek Pártja (POL) a Marosvásárhelyi Kulturális és Tudományegyetem (MKTE) felszámolását. Leginkább két dolog zavarta a vegyes párt tagjait az intézménnyel kapcsolatban: az MKTE neve és vezetőjének személye.
Azt sem tudták lenyelni, hogy a valamikori népi egyetem élére a képviselő-testület Dorin Florea polgármester egykori helyettesét, Csegzi Sándort nevezte ki igazgatónak.
A politikai alakulat követelése 2020 őszéig nem talált meghallgatásra, sokáig sem az RMDSZ, sem a román pártok nem tartották helyesnek a hiánypótló oktatási és kutatási tevékenységet is felvállaló intézmény bezárását. Azonban a tavalyi helyhatósági választások után az RMDSZ – amelynek teljesen megújult az összetétele a vásárhelyi tanácsban – is magáévá tette a POL nézőpontját, és a legutóbbi tanácsülésen
A polgármesteri hivatal közleménye szerint az intézmény megszüntetésének fő okát a működési hatékonyság képezte a „példátlan költségvetési válság” közepette. A városvezetés kimutatása szerint az utóbbi öt évben az MKTE költségvetése megduplázódott: a 2016-ban megítélt 330 ezer lejről 2020-ban 668 ezer lejre nőtt. Ezzel együtt az oktatási tevékenység, valamint a hallgatók száma jelentősen csökkent – mutat rá a jelentés.
Az 1963-ban létesített volt népi egyetem felszámolását szorgalmazó tanácsosok ugyanakkor azt rótták fel az intézmény vezetőségének, hogy mindössze jelentéktelen bevételre tett szert.
A közlemény arra is kitér, hogy
A városháza arról nem számolt be, hogy mihez kezd a valamikori Iparos Tanoncotthon száz évvel ezelőtt, 1915-ben felhúzott belvárosi műemléképületével. Az intézmény impozáns székháza a marosvásárhelyi Építő Iparosok Szövetségének kezdeményezésére, a magyar iparos tanulók számára, valamint a városban tevékenykedő kőműves mestereknél tanuló inasok elméleti oktatása céljából épült.
Mint ahogy az 1989-es fordulat után lélegeztetőgépre került népi egyetemet is Dorin Florea polgármester mandátuma idején, az utóbbi nyolc esztendőben sikerült újjáéleszteni.
Csegzi Sándor igazgató reméli, hogy „azok, akik a múlt heti döntést meghozták, az elégtételük mellett tovább is látják a dolgokat”. Értesüléseink szerint a polgármesteri hivatal szomszédságában álló épületbe a városháza bizonyos osztályai költöznek majd át. Lapunknak ezt Soós Zoltán polgármester is megerősítette, mondván, hogy jelenleg több tíz alkalmazott dolgozik méltatlan körülmények között a hivatal alagsorában.
A Marosvásárhelyi Kulturális és Tudományegyetemet nyolc éve irányító Csegzi Sándor szerint nagy tévedés volt egy ilyen intézményt kizárólag az anyagi oldaláról megítélni. „Szánalmas, ahogyan egyesek csak úgy dobálóznak a számokkal, ahelyett, hogy közzétennék a reális összegeket. Mert nem mindegy, hogy milyen költségvetéssel terveztünk, és abból mennyit kaptunk meg. Mint ahogy az sem, hogy a hét év alatt kapott 2,7 millió lej mellé szinte ugyanekkora összeget vonzottunk be pályázatokból, támogatásokból, önerőből” – hívta fel a figyelmet az igazgató. Hozzátette:
Mindemellett Marosvásárhelyen sikerült úgy szervezni a képzéseket, hogy azok önfenntartók legyenek.
A volt alpolgármester arra is felhívta a figyelmet, hogy a világjárvány beállta óta gyorsan sikerült áttérni az online felületre, sőt a pedagógusok átállásának megsegítésére is kurzusokat szerveztek.
Megítélése szerint a tanácsosokat vajmi kevéssé érdekelte, hogy mit valósítottak meg, valójában mennyiből gazdálkodtak, az összegnek mekkora részét szerezték be uniós pályázatokból, illetve a munkaerőképzésben érdekelt vállalkozók, hazai és németországi Rotary-klubok támogatásából. Ezen felül
Számos fiatal képzését olyan helyi és környékbeli cégek finanszírozták, amelyeknek ezáltal sikerült megoldást találniuk a szakképzett munkaerőhiányra.
Mint elmondta, olyan tanfolyamok szervezését vállaltak fel, amelyeket nemcsak a megyében, de a régióban sem szervezett senki. Az MKTE által szervezett drónfesztivál országos premiernek számított, ahol nem csak a gépek röptetésére, hanem azok elkészítésére, felszerelésére, kihasználására és használata törvényes kereteinek ismertetésére helyezték a hangsúlyt.
Csegzi Sándor arra is felhívta a figyelmet, hogy Németországban már évszázados hagyománya van az efféle rendszerben működő szakmai képzéseknek. „Több életbe ültetett nyertes EU-s pályázatunk volt, és több volt előkészítve. Olyanok is, amelyekbe nyugati partnereket is sikerült bevonzani. Ezek, a befektetett munkánkkal együtt, mind kárba vesznek.
– sajnálkozott az Erdélyi Magyar Műszaki Társaság marosszéki fiókszervezetét is vezető Csegzi Sándor.
Soós Zoltán azonban úgy véli, a volt alpolgármester nem számíthatott egyébre az RMDSZ részéről. Mint Marosvásárhely tavaly megválasztott polgármestere elmondta, egyrészt az egyetem nem felelt meg a mai követelményeknek, másrészt az új tanácsosok – akiket ő nem tudott befolyásolni –
Az egyetem, és nemsokára városházi állás nélkül maradó fizikus azonban nyomatékosítani kívánta, hogy ő korábban már jelezte az új városvezetésnek: amennyiben az intézmény megnevezése jelent gondot, az csak részletkérdés, bármikor meg lehet változtatni. Ha viszont az igazi probléma az ő személye, azonnal hajlandó felállni a székéből, és átadni másnak a helyét, csak tudja, hogy az MKTE hat évtizedes múltja, valamint az ő meg a csapata több esztendős munkája nem vész kárba.
Bár a hó valószínűleg nem marad meg sokáig, kedden este lehullott az első hó az idei télen a kincses városban.
A felújított dévai vár fogadta a Dávid Ferenc emlékzarándoklat résztvevőit november 9-én, szombaton – idén 26. alkalommal gyűltek össze Erdélyből és a külhoni területekről is a magyar unitáriusok.
Meghalt kedden Silviu Prigoană üzletember a Brassó megyei Törcsváron, miközben több személy társaságában ebédelt egy vendéglőben.
A határrendészet és a Salvamont egy ukrán állampolgárságú fiatal férfit keres, aki a Máramarosi-havasokon keresztül érkezett Romániába, de egy napja nyoma veszett.
Hamarosan megnyílik az Arad Megyei Múzeumban az Agyaghadsereg – Az első kínai császár halhatatlan katonái című kiállítás, amely a Csin Si Huang-ti sírhelyét őrző agyagkatonák történetét mutatja be Romániában elsőként a Maros-parti városban.
Előzetes letartóztatásba helyeztek egy 28, illetve egy 35 éves férfit, miután tetten érték őket Kolozsváron, amint autójukban 17 kilogramm kábítószert szállítottak.
Durva közjáték szakította meg a brassói városi közgyűlés hétfői ülését: Dan Tanasă, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szélsőséges, magyargyűlöletéről hírhedt politikusa majdnem összeverekedett Allen Coliban korábbi polgármesterrel.
Kamionnal ütközött egy furgon kedd reggel az A1-es autópályán, az Arad megyei Pécska közelében; a balesetben ketten megsérültek.
A Bihar megyei Mezőtelegden telefonos bejelentésre vették őrizetbe 24 órára azt a sofőrt, aki ittas állapotban balesetveszélyesen vezetett, de nem volt hajlandó szondáztatásra, sem vérvételre.
Kvórumhiány miatt nem alakulhatott meg a június 9-i helyhatósági választások eredményeként összeállt új aradi képviselő-testület, ugyanis a megválasztott önkormányzati képviselők egyharmada sem jelent meg a hétfő kora délutánra összehívott ülésen.
szóljon hozzá!