Fotó: Haáz Vince
Már most borítékolható, hogy nem sikerül befejezni a marosvásárhelyi ligeti stadion átépítését a leszögezett 2023-as határidőig. A jelek szerint még az azt követő esztendőben sem fogják átadni a szinte két évtizede nyilvános labdarúgó-mérkőzésre vagy atlétikaversenyre nem használt létesítményt. Főként nem annyi pénzért, amennyiért a városháza odaítélte az építkezés jogát a Kronos Life Construct cégnek.
2021. június 02., 13:472021. június 02., 13:47
Minimális az esélye annak, hogy idén valaki még egy szegbeütéssel is hozzájáruljon a marosvásárhelyi ligeti stadion korszerűsítéséhez. Pedig ráférne az újjáépítés vagy legalább a ráncfelvarrás arra a sportlétesítményre, amely évtizedekkel ezelőtt az erdélyi labdarúgás legjobb csapatának, az ASA-nak adott otthont. Itt rúgták a bőrt és a sok-sok gólt Bölöniék, Hajnalék, Ispirék, Fazakasék, de ugyanakkor itt edztek a város legjobb atlétái is.
Mint ismeretes, az új városvezetés semmiként nem akar azzal a céggel dolgozni tovább, amely még Soós Zoltán megválasztása előtt az akkor még csak polgármesterjelölt feketelistáján szerepelt. Az időközben megválasztott elöljáró elődje és személyes tanácsosa házi cégének nevezte a Kronos Life Construct Kft.-t. Nem sokkal a polgármesteri szék átvétele után az új városatya és csapata számos hibát vélt felfedezni a Marosvásárhely-szerte csakugyan több építkezési munkálatot végző Kronos ténykedésében.
Fotó: Haáz Vince
Amint lapcsaládunk beszámolt róla, egy gyors belső ellenőrzés során a polgármesteri hivatal kiderítette, hogy a munkálatok helyszínéről több, leltárban szereplő tárgy is hiányzik. Ezek értéke egymillió lej. A városháza azt is megállapította, hogy a szerződés miatt további 2,6 millió lejes kár érte az önkormányzatot, amelyhez hozzáadódik annak a bankkölcsönnek a kamata is, amit Marosvásárhely azért vett fel, hogy ezt a beruházást finanszírozni tudja. Mindezért
A városi stadionnál végzett munkálatok kapcsán tett feljelentést az Országos Korrupcióellenes Ügyészségnél (DNA) Soós Zoltán, Marosvásárhely polgármestere. A városháza előzetes felmérése szerint több mint hárommillió lejes kár keletkezett az ügyben.
Ilyen körülmények közt a vásárhelyi sportolók és szurkolók mikor vehetik ismét birtokukba a ligeti stadiont? – ez egy olyan kérdés, amely nem csak a futballistákat és atlétákat foglalkoztatja, hanem a sportszeretetéről híres város szinte teljes lakosságát. Annál is inkább, mivel a mintegy 130 ezer lakosú Marosvásárhely mindössze egyetlen másik olyan futballpályával rendelkezik, amelyet lelátók vesznek körül. Ez azonban Dorin Florea volt polgármester egykori személyes tanácsadója, Claudiu Maior érdekeltségébe tartozik.
A város atlétikapályákkal sem áll sokkal jobban. Mindössze a Református Kollégium és a Bolyai Farkas Líceum Fülöp György-sportközpontja kínál egy szerényebb edzésfelületet.
Fotó: Haáz Vince
A fenti kérdésre a választ sem a városháza, sem a kipakolt építő nem tudja. Mindkét fél képviselője, miközben megpróbálta a lényeget megkerülni, rendkívül szűkszavúan válaszolt. Ionela Ciotlăuş, a polgármester gazdasági tanácsadója nagyjából csak annyit árult el, hogy miután figyelmeztették a Kronost a szerződésbontás lehetőségéről, tárgyalóasztalhoz ültek a cég illetékeseivel.
Az építkező részéről ezt Nucu Man is megerősítette lapunknak, aki szerint lehet szó szerződésbontási egyezségről, de nem kizárólag a városháza által szabott feltételek mellett.
ugyanis a perek rendkívül költségesek, és akár évekig is elnyúlhatnak. Ha minden terv szerint halad, az egyezség kétoldali felmondását a felek akár a héten aláírhatják.
Arra a kérdésre, hogy még fenntartja-e az önkormányzat azokat a vádakat, amelyekkel az év elején a DNA-hoz fordult, Ciotlăuş nem óhajtott válaszolni. „Egyelőre a szerződésbontás feltételeit tárgyaljuk a Kronosszal, addig, amíg nem jutunk valamiféle egyezségre, nem nyilatkozhatunk. Műszaki kérdésekhez amúgy sem értek” – hárított a polgármesteri tanácsadó. Azt viszont elmondta, hogy
Ezért a terv újbóli elkészítését fogják kérni, tette hozzá. A műszaki kérdések tisztázásáért a városháza sajtóirodája Dorin Popistan igazgatóhoz irányított, aki előbb egynapos haladékot kért, majd azt válaszolta, hogy ő nem nyilatkozhat.
Fotó: Haáz Vince
A szerződésben szereplő titoktartási kikötésre hivatkozva Nucu Man sem bizonyult bőbeszédűbbnek. A Kronos mögött álló üzletember azt viszont fontosnak tartotta hangsúlyozni, hogy megítélése szerint Soós Zoltán elhamarkodott döntést hozott, amikor az építőtelep területéről hiányzó, de kiszámlázott anyagok miatt a DNA-hoz fordult. Mint rámutatott,
„Ha mi lenyúltuk volna az építkezési anyagot, vagy mindössze fiktív számlát állítottunk volna ki, az ügyészség már rég megkötött volna” – vélekedett Man.
„A polgármesteri hivatal úgy fordult a DNA-hoz, hogy még csak fel sem leltározta a hiányzónak kikiáltott anyagokat. Soós Zoltán emberei csak azt látták, hogy az építőtelepről hiányzik a kiszámlázott anyag. Az mindvégig megvolt, a Kronos szakszerűen járt el, a forgalmazó raktárában tárolta” – állítja a Krónika által megkeresett Ágoston Győző építőmérnök.
Ellenkezőleg, magyarázta a szakember, vannak olyan anyagok, amelyeket egy jól meghatározott hőmérsékleten és nedvességi fokon ajánlott tárolni. Ilyen például a magasnyomás alatt a bizonyos betonelemekre hordott vegyület. A városháza nyomására az építő ezt utólag kivitte a Ligetbe, teljesen elfoglalva a futballpálya körüli futósávokat, azonban könnyűszerrel megeshet, hogy a nem megfelelő tárolási viszonyok miatt hamarosan használhatatlanná válik. „Mivel a vállalkozó hónapok óta nem folytathatta a munkát, nem csak az anyagok minősége, a feljavított lelátók struktúrája is degradálódott” – mutatott rá Ágoston.
Fotó: Haáz Vince
A Ionela Ciotlăuş által emlegetett tervezési gondokra reagálva elmondta,
Ágoston Győző arról is beszélt, hogy abban az esetben, ha újabb versenytárgyalást ír ki, az önkormányzatnak azzal is számolnia kell, hogy egyetlen év leforgása alatt szinte a kétszeresére drágultak az építőanyagok.
Vereséget szenvedett hazai medencében a Nagyváradi VSK a magyar légiósokkal erősített spanyol Barceloneta csapatától a férfi vízilabda Bajnokok Ligája negyeddöntős körének ötödik fordulójában.
Tíz éve minden reggel ugyanazzal a céllal ébred: kapus akar lenni, és ma már profi szerződése van a kolozsvári CFR-nél. Lang Erik még csak tizenhat éves, de amit felépített, abban nem volt helye kétségeknek.
Oscar Piastri, a McLaren ausztrál versenyzője nyerte a Forma-1-es Szaúdi Nagydíjat vasárnap Dzsiddában, ezzel átvette a vezetést a világbajnoki pontversenyben csapattársától, a most negyedikként záró brit Lando Norristól.
A magyar női vízilabda-válogatott 13-9-re kikapott a görög csapattól a vasárnapi fináléban, ezzel ezüstéremmel zárt a kínai Csengtuban rendezett világkupa-szuperdöntőben.
Nyolcvanéves a Partium, Erdély, Románia egyik legszeretettebb és legsikeresebb futballcsapata, az Aradi UTA, azaz az Öreg Hölgy, amely – „stílusosan” – futballmeccsel ünnepelt pénteken este.
Pénteken ünnepli alapításának 80. évfordulóját Arad labdarúgócsapata, az UTA, és idén lesz 115 éve, hogy megszületett a klub egykori tulajdonosa, báró Neuman Ferenc. Piros Dénes nyugalmazott kémiatanár személyesen ismerte Feri bárót.
A Gyergyói HK nyerte a jégkorong Erste Ligát, miután a döntő hatodik mérkőzésén idegenben 3–1-re legyőzte az Csíkszeredai Sportklubot, ezzel összesítésben 4–2-vel zárta le a párharcot.
Két nagyszabású, több mint 1,168 milliárd lej értékű beruházással gyorsítja fel a román kormány a sportinfrastruktúra korszerűsítését.
Kialakult az elődöntő mezőnye, miután szerdán az Internazionale és az Arsenal jutott négy közé a labdarúgó Bajnokok Ligája negyeddöntős párharcából.
Április 18-án, pénteken ünnepli megalapításának 80. évfordulóját Arad első számú labdarúgócsapata. Az UTA a Sepsi OSK-val játszik bajnoki mérkőzést az évfordulón, de azt megelőzően egész héten különböző programokra várják a szurkolókat.
szóljon hozzá!