Fotó: Beliczay László
Meggondolták magukat a Ditrói Pékség tulajdonosai, akiknek döntése alapján a továbbiakban is dagaszthatnak és süthetnek kenyeret a nemrég alkalmazott Srí Lanka-i vendégmunkások. Akiket újabbak követhetnek, ha nem sikerül helybeli szakképzett munkásokat alkalmazni.
2020. február 02., 15:592020. február 02., 15:59
2020. február 02., 18:432020. február 02., 18:43
Köllő Katalin, a külföldi dolgozók szerződtetése okán a helybeli lakosság tiltakozását kiváltó, emiatt pedig országos hírnévre szert tett gyergyóditrói vállalkozás társtulajdonosa vasárnap úgy nyilatkozott: egy nappal korábban tett ígéretük ellenére mégis maradhat a kenyérsütésnél a két Srí Lanka-i vendégmunkás. A Ditrói Pékség tulajdonosai a település lakosságához intézett, a szombaton rendezett falugyűlésen felolvasott levelükben még arra tettek ígéretet, hogy a két ázsiai vendégmunkást ezentúl kisegítő munkásként foglalkoztatják, munkájukat nem a kenyér előállításában veszik igénybe. Egyúttal elnézést kértek a falu népétől, ha a két ázsiai szakember alkalmazásával megsértették a közösséget. A falugyűlésen résztvevő ditróiak azonban nem fogadták el a bocsánatkérést, és úgy határoztak, hogy petícióban szembesítik a vállalkozót a felgyűlt sérelmekkel.
Ám amikor azt tapasztalta, hogy a ditróiak nem fogadják el a javaslatot, az a döntés született, hogy az ázsiaiak maradnak a kenyérsütő részlegen. „Nagyon elégedettek vagyunk velük, nálunk maradnak, fel se merült, hogy elvisszük őket máshová, ez félreértés volt. Ők tulajdonképpen nem is csak az alkalmazottaink, hanem a barátaink, meg is mondtuk nekik, hogy egy egész ország mellettük áll. A falu nyugalma érdekében felajánlottuk, hogy másik termelési részlgbe helyezzük át őket, de a lakosság nem fogadta el. Mi sem fogadjuk el ezt, nem akarjuk hazaküldeni őket, és továbra is pékként fognak dolgozni, ahogy eddig” – jelentette ki a román hírügynökségnek a cégvezető.
A Ditrói Pékség mindezt vasárnap délután a közösségi oldalán közzétett sajtóközleményben is megerősítette. „Azáltal, hogy a község álláspontja változtatlan maradt, el akarják űzni a két vendégmunkást, ez azt eredményezi, hogy az ajánlatunk értelmét veszti. Megemlítenénk, hogy a felajánlott kompromisszum sem jelentett volna semmilyen hátrányt a két Srí Lankai munkásnak, fizetésükben és jogaikban semmilyen változást nem éreztek volna. Ugyanis, cégünknek két részlege van, egy kenyér és egy péksütemény üzem, így, hogy ne a kenyér elkészítésében vegyenek részt, áthelyeztük volna őket a másik részlegre. Így, a Ditrói emberek kérését próbáltuk volna teljesíteni, azzal az egyetlen céllal, hogy a faluban újra béke legyen” – közölte a cég vezetősége.
Fotó: Beliczay László
A Ditró Pékség tulajdonosai hozzátették: nem hajlandóak semmilyen körülmények között elbocsájtani a vendégmunkásokat. Közölték azt is, hogy a falu lakosságának szánt levelüket azután írták, hogy az ázsiaiak megjelenése után a község nagy része fenyegette őket, kilátásba helyezve a pékség felgyújtását. „Normálisan, emberekhez méltóan szeretnénk ezt az ügyet lezárni. Hiszünk abban, hogy Isten minden embert egyenlőnek teremtett, és élesen elutasítjuk a gyűlöletet” – olvasható a Ditrói Pékség vezetőségének állásfoglalásában.
„Úgy döntöttünk, nem fogunk hozni újabb külföldi alkalmazottakat – még egy vendégmunkás Srí Lankáról, négyen pedig Nepálból érkeznének –, ha a következő hat hónapban hat szakképzett pék jelentkezik nálunk a faluból. Ebben az esetben nem hozunk Srí Lankaiakat és nepáliakat, hiszen nekünk is könnyebb helybelieket foglalkoztatni. Mi megadjuk ezt az esélyt a helyi lakosoknak” – közölte a Digi 24 hírtelevíziónak adott interjúban Köllő Katalin. Közölte, az újabb Srí Lanka-i péknek két hónapon, a nepáliaknak három-négy hónapon belül kellene megérkezniük a székelyföldi pékséghez. A cégvezető a riporter kérdésére elmondta, nem hiszi, hogy találnak megfelelő számú szakembert helyben.
Egyébként a pékség döntése valószínűleg azzal is összefüggésben áll, hogy a Ditróban kialakult helyzet kapcsán immár a munkaügyi felügyelőség, a rendőrség (utóbbi gyűlöletszítás és diszkrimináció gyanújával) és az Országos Diszkriminációellenes Tanács is eljárást indított. Asztalos Csaba, az intézmény elnöke szombaton úgy nyilatkozott: Köllő Csabának, a ditrói pékség tulajdonosának bejelentése kapcsán kezdeményezett eljárást, miszerint a két ázsiai vendégmunkást ezentúl kisegítő munkásként foglalkoztatja, munkájukat nem a kenyér előállításában veszi igénybe.
A munkafelügyelőség is ellenőrzi a törvényes előírások betartását a gyergyóditrói vendégmunkások ügyében – közölte vasárnap Violeta Alexandru szakminiszter, aki hétfőn kapja meg a területi hatóság vonatkozó jelentését.
Gyűlöletszítás és diszkrimináció gyanújával bűnvádi eljárást indított a Hargita megyei rendőr-főkapitányság a Srí Lanka-i vendégmunkások gyergyóditrói alkalmazása kapcsán kirobbant tiltakozás ügyében. Vizsgálódik a diszkriminációellenes tanács is.
Zsúfolásig telt a gyergyóditrói művelődési ház a két Srí Lanka-i pékmester „sorsa” ügyében szervezett lakossági fórumon szombat délelőtt. A gyűlésen úgy döntöttek, hogy a napokban lakossági petíciót intéznek a helyi pékséghez, amelyben tisztázzák, mi a község elvárása.
Bíró Károly gyergyóditrói segédlelkész egy olyan konfliktus középpontjába keveredett, amely meghaladja kompetenciáit, és amely az egyház álláspontjával nem egyezik – közölte Jakubinyi György. A nyugalmazott gyulafehérvári érsek, apostoli kormányzó kívánatosnak nevezte a befogadás kultúráját.
Tizenhat autó érintett abban a tömegbalesetben, amely kedd reggel történt Gyulafehérvár egyik utcáján.
Százezer lejre bírságoltak a közlekedésrendészet munkatársai az elmúlt hétvégén Szilágy megye településein. Az ellenőrzések során a gépkocsivezetők mellett sok gyalogos és rollerrel helytelenül közlekedő is büntetést kaptak a Szilágyságban.
Nagy érdeklődés övezte a Jövőnk a Szórványban Egyesület által második alkalommal megrendezett, anyanyelvű tájékoztatóval kiegészített egészségügyi programot, amelyet a hétvégén tartottak Bethlenszentmiklóson.
Hétfőn több mint 900 személyt – tanulókat, tanárokat, adminisztratív és kisegítő személyzetet – evakuáltak három nagybányai oktatási intézményből, miután erős gázszagot észleltek az épületekben.
A helyi fiatalság életét szeretné fejleszteni és felpezsdíteni különböző programok révén az a csapat, amely a hétvégén elnyerte Kalotaszentkirály-Zentelke számára az Európai Ifjúsági Falu 2025 címet.
Több mint 1,7 millió lej értékben rótt ki büntetést az év első tíz hónapjában a Hargita Megyei Környezetőrség; emellett több büntetőfeljelentést is tett, a legtöbb esetben természetvédelmi területek felégetése miatt.
Több mint kétszáz alkalmazott tömeges elbocsátását jelentette be két gyár Aradon, sok munkás már meg is kapta a felmondólevelét. A munkaerő-elhelyező ügynökség vezetői szerint ugyanakkor a valóságban nagyobb is lehet az állás nélkül maradók száma.
Holttestet találtak a munkások egy Lippa közeli erdőben, egy használaton kívüli szennyvízgödörben – közölte az Arad Megyei Rendőr-főkapitányság. Az első vizsgálatok szerint a tetem akár három éve heverhet ott, ahol rábukkantak.
Románia nagy részében a sokéves átlagnak megfelelő, a nyugati megyékben időszakosan valamivel alacsonyabb hőmérsékleti értékek várhatók a következő négy hétben.
Iskolabusz ütközött hétfő reggel személygépkocsival a 15-ös jelzésű országúton Maroshévíz és Szászrégen között, a Maros megyei Csobotány térségében.
5 hozzászólás