Fotó: Beliczay László
Meggondolták magukat a Ditrói Pékség tulajdonosai, akiknek döntése alapján a továbbiakban is dagaszthatnak és süthetnek kenyeret a nemrég alkalmazott Srí Lanka-i vendégmunkások. Akiket újabbak követhetnek, ha nem sikerül helybeli szakképzett munkásokat alkalmazni.
2020. február 02., 15:592020. február 02., 15:59
2020. február 02., 18:432020. február 02., 18:43
Köllő Katalin, a külföldi dolgozók szerződtetése okán a helybeli lakosság tiltakozását kiváltó, emiatt pedig országos hírnévre szert tett gyergyóditrói vállalkozás társtulajdonosa vasárnap úgy nyilatkozott: egy nappal korábban tett ígéretük ellenére mégis maradhat a kenyérsütésnél a két Srí Lanka-i vendégmunkás. A Ditrói Pékség tulajdonosai a település lakosságához intézett, a szombaton rendezett falugyűlésen felolvasott levelükben még arra tettek ígéretet, hogy a két ázsiai vendégmunkást ezentúl kisegítő munkásként foglalkoztatják, munkájukat nem a kenyér előállításában veszik igénybe. Egyúttal elnézést kértek a falu népétől, ha a két ázsiai szakember alkalmazásával megsértették a közösséget. A falugyűlésen résztvevő ditróiak azonban nem fogadták el a bocsánatkérést, és úgy határoztak, hogy petícióban szembesítik a vállalkozót a felgyűlt sérelmekkel.
Ám amikor azt tapasztalta, hogy a ditróiak nem fogadják el a javaslatot, az a döntés született, hogy az ázsiaiak maradnak a kenyérsütő részlegen. „Nagyon elégedettek vagyunk velük, nálunk maradnak, fel se merült, hogy elvisszük őket máshová, ez félreértés volt. Ők tulajdonképpen nem is csak az alkalmazottaink, hanem a barátaink, meg is mondtuk nekik, hogy egy egész ország mellettük áll. A falu nyugalma érdekében felajánlottuk, hogy másik termelési részlgbe helyezzük át őket, de a lakosság nem fogadta el. Mi sem fogadjuk el ezt, nem akarjuk hazaküldeni őket, és továbra is pékként fognak dolgozni, ahogy eddig” – jelentette ki a román hírügynökségnek a cégvezető.
A Ditrói Pékség mindezt vasárnap délután a közösségi oldalán közzétett sajtóközleményben is megerősítette. „Azáltal, hogy a község álláspontja változtatlan maradt, el akarják űzni a két vendégmunkást, ez azt eredményezi, hogy az ajánlatunk értelmét veszti. Megemlítenénk, hogy a felajánlott kompromisszum sem jelentett volna semmilyen hátrányt a két Srí Lankai munkásnak, fizetésükben és jogaikban semmilyen változást nem éreztek volna. Ugyanis, cégünknek két részlege van, egy kenyér és egy péksütemény üzem, így, hogy ne a kenyér elkészítésében vegyenek részt, áthelyeztük volna őket a másik részlegre. Így, a Ditrói emberek kérését próbáltuk volna teljesíteni, azzal az egyetlen céllal, hogy a faluban újra béke legyen” – közölte a cég vezetősége.
Fotó: Beliczay László
A Ditró Pékség tulajdonosai hozzátették: nem hajlandóak semmilyen körülmények között elbocsájtani a vendégmunkásokat. Közölték azt is, hogy a falu lakosságának szánt levelüket azután írták, hogy az ázsiaiak megjelenése után a község nagy része fenyegette őket, kilátásba helyezve a pékség felgyújtását. „Normálisan, emberekhez méltóan szeretnénk ezt az ügyet lezárni. Hiszünk abban, hogy Isten minden embert egyenlőnek teremtett, és élesen elutasítjuk a gyűlöletet” – olvasható a Ditrói Pékség vezetőségének állásfoglalásában.
„Úgy döntöttünk, nem fogunk hozni újabb külföldi alkalmazottakat – még egy vendégmunkás Srí Lankáról, négyen pedig Nepálból érkeznének –, ha a következő hat hónapban hat szakképzett pék jelentkezik nálunk a faluból. Ebben az esetben nem hozunk Srí Lankaiakat és nepáliakat, hiszen nekünk is könnyebb helybelieket foglalkoztatni. Mi megadjuk ezt az esélyt a helyi lakosoknak” – közölte a Digi 24 hírtelevíziónak adott interjúban Köllő Katalin. Közölte, az újabb Srí Lanka-i péknek két hónapon, a nepáliaknak három-négy hónapon belül kellene megérkezniük a székelyföldi pékséghez. A cégvezető a riporter kérdésére elmondta, nem hiszi, hogy találnak megfelelő számú szakembert helyben.
Egyébként a pékség döntése valószínűleg azzal is összefüggésben áll, hogy a Ditróban kialakult helyzet kapcsán immár a munkaügyi felügyelőség, a rendőrség (utóbbi gyűlöletszítás és diszkrimináció gyanújával) és az Országos Diszkriminációellenes Tanács is eljárást indított. Asztalos Csaba, az intézmény elnöke szombaton úgy nyilatkozott: Köllő Csabának, a ditrói pékség tulajdonosának bejelentése kapcsán kezdeményezett eljárást, miszerint a két ázsiai vendégmunkást ezentúl kisegítő munkásként foglalkoztatja, munkájukat nem a kenyér előállításában veszi igénybe.
A munkafelügyelőség is ellenőrzi a törvényes előírások betartását a gyergyóditrói vendégmunkások ügyében – közölte vasárnap Violeta Alexandru szakminiszter, aki hétfőn kapja meg a területi hatóság vonatkozó jelentését.
Gyűlöletszítás és diszkrimináció gyanújával bűnvádi eljárást indított a Hargita megyei rendőr-főkapitányság a Srí Lanka-i vendégmunkások gyergyóditrói alkalmazása kapcsán kirobbant tiltakozás ügyében. Vizsgálódik a diszkriminációellenes tanács is.
Zsúfolásig telt a gyergyóditrói művelődési ház a két Srí Lanka-i pékmester „sorsa” ügyében szervezett lakossági fórumon szombat délelőtt. A gyűlésen úgy döntöttek, hogy a napokban lakossági petíciót intéznek a helyi pékséghez, amelyben tisztázzák, mi a község elvárása.
Bíró Károly gyergyóditrói segédlelkész egy olyan konfliktus középpontjába keveredett, amely meghaladja kompetenciáit, és amely az egyház álláspontjával nem egyezik – közölte Jakubinyi György. A nyugalmazott gyulafehérvári érsek, apostoli kormányzó kívánatosnak nevezte a befogadás kultúráját.
Tizedik részéhez ért a Krónika Gazdaszemmel című videós riportsorozata. Az erdélyi magyar gazdákat, élelmiszer-feldolgozó kisvállalkozókat, mezőgazdasági szakembereket bemutató sorozatunk 2024 decemberétől kétheti rendszerességgel jelentkezik.
Áprilistól a mezőségi szórványban folytatja lelkészi szolgálatát Ballai Zoltán, miután a Kolozsvár Felsővárosi Református Egyházközség presbitériuma megvonta tőle a bizalmat.
Elkezdődött az előkészítő osztályba való beiratkozás első szakasza, amely a tanügyminisztérium által jóváhagyott ütemterv szerint május 6-áig tart.
A romániai gazdák idén a tavalyinál is kevesebb hektáronkénti búzatermésre számíthatnak.
Elfogtak egy drogkereskedőt a rendőrök és a szervezett bűnözés elleni ügyosztály nyomozói Aradon. A 30 éves férfi épp túl akart adni több mint hét kilogramm kannabiszon, amikor elcsípték. A drogot több bűnjel kíséretében lefoglalták.
Petárdákkal űzték vissza az erdőbe azt a hárombocsos anyamedvét, amely kedd reggel bement a csíkszeredai 61-es hegyivadász dandár területére – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek Bors Béla, a hargitai megyeszékhely alpolgármestere.
Meghalt egy férfi kedd reggel Beszterce-Naszód megyében, miután beesett egy csatornába és föld omlott rá.
Egy holttesthez riasztották, de kettőt húzott végül partra az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) mentőegysége. Az elsőt nehezen tudták azonosítani: a rendőrség kedden közölte, hogy egy 44 éves aradi férfi holttestét találták meg.
Kilőtték hétfőn este azt a medvét, amely vasárnap este súlyos, életveszélyes sérüléseket okozott egy férfinak a Brassó megyei Predeálon.
Abszolút szerencsétlen megnyilatkozás volt Klaus Iohannis „jónapotkívánokozása”, amelyet nem a német kisebbség nevében, hanem államfőként tett – fogalmaz a Krónikának adott interjúban Paul Jürgen Porr.
5 hozzászólás