Asztalos Csaba figyelmeztető jelnek tekinti a döntést
Fotó: Radu Tuta
A legfelsőbb bíróság döntése mellbevágó, érthetetlen, bátoríthatja azokat, akik a magyarokra nézve sértő kijelentésekkel élnének – szögezte le a Krónikának Asztalos Csaba, miután az általa vezetett Országos Diszkriminációellenes Tanács elvesztette a magyar nyelvet a lovak nyelvének nevező Gheorghe Funarral szembeni pert.
2022. október 25., 19:262022. október 25., 19:26
Mellbevágónak, érthetetlennek, a kisebbségi jogok tekintetében pedig figyelmeztető jelnek, precedensértékű döntésnek nevezte az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) elnöke, hogy a magyar nyelvet a lovak nyelvének nevező Gheorghe Funarnak adott igazat a román legfelsőbb bíróság. Asztalos Csaba szerint nem lehet racionálisan megmagyarázni egy ilyen határozatot.
„Első ízben a bíróság úgy látta, a CNCD (egyhangú szavazással, különvélemény nélkül) azért marasztalta el Funart, mert a magyar nyelvet a lovak nyelvének nevezte, holott a kolozsvári táblabíróság értelmezésében a nyilatkozat nem így hangzott el. Pedig ha visszanézzük az interjút, egy az egyben erről van szó” – idézte fel a 2020-as határozatot a Krónikának Asztalos Csaba.
Gheorghe Funarnak, Kolozsvár magyarellenességéről elhíresült volt polgármesterének adott igazat a román legfelsőbb bíróság az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD), illetve Tánczos Barna elleni perben.
A magyarellenességéről elhíresült egykori politikus a CNCD által rá kiszabott 2000 lejes bírság eltörléséért pereskedett. A testület azok után rótt ki pénzbüntetést Funarra, hogy 2014-ben, államfőjelöltként, egy televíziós vitában így fogalmazott:
„Közölje a jobb oldalamon ülő beszélgetőtársunkkal (Tánczos Barna szenátorral), hogy Romániában élünk (...) és ne használjon egyetlen szót sem a lovak nyelvéből, mert Románia hivatalos nyelve a román. Budapesten beszélhet magyarul, itt beszéljen románul. Ha én leszek Románia elnöke, biztosíthatom, hogy nem fog magyarul beszélni senki. A Román Televízióban sem.”
Asztalos a legfelsőbb bíróság hétfőn közölt döntésére reagálva a Krónikának azt mondta, csak sajnálatát tudja kifejezni ezekért a bírósági döntésekért.
Nem érti egy bíró, miért pejoratív, megalázó a magyar kisebbség számára, ha az anyanyelvét a lovak nyelvéhez hasonlítja? Ez mellbevágó” – fogalmazott a CNCD elnöke. Hozzátette: ezt a döntést hagyta most helyben a legfelsőbb bíróság, amelynek az indoklása még nem érkezett meg. A nyilatkozat Asztalos szerint nemcsak arról szólt, hogy a magyar kisebbség anyanyelvét a lovak nyelvéhez hasonlítja, hanem azt is jelentette: az érintett államfőjelölt megválasztása esetén betiltaná a magyar nyelv használatát a Román Televízióban, s vélhetően máshol is” – hangsúlyozta a diszkriminációellenes tanács elnöke.
„Ezek a döntések ártanak az interetnikai kapcsolatoknak. Nem járulnak hozzá ahhoz sem, hogy a romániai magyaroknak nagyobb bizalmuk legyen a román igazságszolgáltatásban a kisebbségi jogok tekintetében” – mondta lapunknak a CNCD elnöke. Megemlítette ugyanakkor: általánosítani sem szeretne, mivel voltak olyan ügyek is, amelyben a román igazságszolgáltatás a nemzetközi standardok szerint járt el. Pozitív példaként idézte fel Klaus Iohannis ügyét, a hírhedt „Jó napot, PSD” kezdetű nyilatkozatot, amikor a bukaresti táblabíróság fenntartotta a CNCD büntetésre vonatkozó döntését.
Negatív példaként említette, hogy az úzvölgyi temetőgyalázáskor az ügyész a végzésben azt írta le, hogy a „Kifelé a magyarokkal az országból!” rigmus nem megalázó vagy uszító. Asztalos Csaba azt is elmondta: a mostani bírósági döntés bátoríthatja azokat, akik ilyen sértő kijelentésekkel élnének, hiszen egy precedensértékű határozatról van szó.
Az orosz–ukrán háború, a kényszerbesorozás elől menekülő ukrán állampolgárt mentettek meg a Máramaros megyei hegyimentők. A 40 éves ukrán férfi élete kockáztatásával, a Máramarosi-havasokon át menekült a kényszerbesorozás elől.
Kovács Gergely gyulafehérvári római katolikus érsek és Kerekes László segédpüspök húsvéti pásztorlevele.
Láncbaleset történt húsvétvasárnap délután Nagyszebenben, a tömegkarambolban egy várandós nő is érintett volt.
Húsvétvasárnap reggel hagyományosan megáldották az ételkosarakat Kolozsváron a Szent Mihály templom előtti téren.
Megmentenék az enyészettől a szerb határ közelében, Bánlakon található Karátsonyi-kastélyt. A romos nemesi lak, az ortodox érsekségtől a Temes Megyei Tanács igazgatása alá kerül, és kulturális-turisztikai központként működne.
Eloltották a tűzoltók a Maroshévíz határában égő tarlótüzet – tájékoztatott szombaton a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Szászsebesről a Fehér megyei Mogos faluba nagyszombaton hazautazó rendőr egy felborult kocsiból mentett ki egy idős férfit, aki a gyors beavatkozásnak köszönheti, hogy életben maradt.
Idén a megszokottnál jóval kevesebb turista érkezett Erdély több térségébe a húsvéti ünnepekre.
Ég a száraz növényzet a Maroshévíz határában levő egyik dombon – tájékoztatott szombaton a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
A húsvéti ünnep alapétele, a bárányhús iránt változó a romániai fogyasztók érdeklődése. Összeállításunkban arra keressük a választ, hogy a bárány mennyire marad meg húsvéti ínyencségnek, illetve van-e arra esély, hogy máskor is friss húst vásárolhassunk.
1 hozzászólás