Fotó: Haáz Vince
A Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) magyar oktatói és diákjai közösen lépnek fel annak érdekében, hogy megakadályozzák a MOGYE és a román tannyelvű Petru Maior Tudományegyetem tervezett egyesítését. Leszögezték: ezt jogi úton akarják elérni.
2018. május 09., 17:222018. május 09., 17:22
A Marosvásárhelyi Rádió tájékoztatása szerint a magyar tagozat diákjai és tanárai kedden este tanácskozást tartottak az egyetemen kialakult helyzetről. A pedagógusok tájékoztatták a diákokat az egyetemegyesítéssel kapcsolatos álláspontjukról és a további lépésekről is egyeztettek. Szabó Béla professzor, a magyar tagozat vezetője a rádiónak azt nyilatkozta,
„Úgy értékeljük, nem volt teljesen törvényes az a szenátusi ülés, melyen a két oktatási intézmény egyesüléséről döntöttek” – nyilatkozata a rádiónak Szabó Béla. A professzor fontosnak tartotta hangsúlyozni: a marosvásárhelyi orvosi egyetemen az oktatás ugyanolyan formában zajlik, mint eddig, és a magyar tagozat megoldatlan helyzete nem jelenti azt, hogy ne működne továbbra is az egyetemen a magyar tannyelvű képzés.
Ladányi Emánuel, a magyar diákszövetség vezetője szerint
Közel háromszázan tiltakoztak csütörtök délután a marosvásárhelyi Színház téren a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) és a Petru Maior Tudományegyetem összeolvadása, a magyar oktatás fokozatos elsorvasztása ellen.
„Egyetértünk a tanárainkkal abban, hogy nem az utcán, hanem jogi úton kell rendezni az egyetem ügyét. Kutya kötelességünk, hogy mindent megtegyünk annak érdekében, hogy megvédjük – s lehetőség szerint jobbá tegyük – a magyar oktatást az orvosi egyetemen” – mondta a helyi rádiónak Ladányi.
Amint arról beszámoltunk, mind a MOGYE, mind pedig a marosvásárhelyi Petru Maior Tudományegyetem szenátusa megszavazta április 18-án a két oktatási intézmény egyesülését. A magyar tagozat a MOGYE szenátusi üléséről való távolmaradással kívánta nyomatékosítani, hogy ellenzi az egyetemegyesítést. A romániai magyar politikai alakulatok, civil és szakmai szervezetek is egyértelművé tették: a magyar oktatás elsorvasztásával járhat a két intézmény fúziója.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!