Fotó: Szucher Ervin
Közel háromszázan tiltakoztak csütörtök délután a marosvásárhelyi Színház téren a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) és a Petru Maior Tudományegyetem összeolvadása, a magyar oktatás fokozatos elsorvasztása ellen.
2018. április 26., 20:142018. április 26., 20:14
2018. április 26., 20:152018. április 26., 20:15
Tüntetést szerveztek csütörtökön délután Marosvásárhelyen, amelyet a Romániai Magyar Orvos- és Gyógyszerészképzésért Egyesület (RMOGYKE) hirdetett meg a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) és a Petru Maior Tudományegyetem összeolvadása, a magyar oktatás fokozatos elsorvasztása ellen.
Ádám Valérián, a rendezvényt szervező egyesület elnöke beszédében arra hívta fel a figyelmet, hogy a MOGYE-n nincs biztosítva a jogegyenlőség a magyar tagozat részére. „A többséget képviselő vezetők lépten-nyomon éreztetik, hogy a magyar oktatók és diákok másodrendű állampolgárok. Erre használják fel még az egyetemi autonómia intézményét is.
– fogalmazott a tiltakozás szervezője.
Ádám Valérián szerint Leonard Azamfirei, a MOGYE rektora „prédikátorként, arcán szelíd mosollyal próbálja elmagyarázni, hogy miért jó nekünk az a kés ott a hátunkban”. „Ha kihúzzuk – elvérzünk! Nekik ez egy vígjáték, míg számunkra ez a végjáték. De minden okkal történik, talán azért, hogy végre ráébredjünk hibáinkra, mulasztásainkra” – hangoztatta Ádám.
Az RMOGYKE elnöke azon magyar oktatóknak és politikusoknak is üzent, akik valamilyen okból kifolyólag elhatárolódtak az általa szervezett Színház téri tiltakozástól.
Ádám Valérián
Fotó: Szucher Ervin
Véleményem szerint mind a magyar tagozat vezetősége, mind a romániai magyar politikum hagyta kihűlni a vasat. Ehhez társult egy jól kidolgozott stratégia hiánya és legfőképp a hatékony együttműködésre való képtelenség” – mondta.
A tüntetésen felszólalt Jeremiás László vállalkozó, az anyanyelvű oktatás egyik elkötelezett támogatója is. Arról beszélt, hogy foggal-körömmel kell őriznünk mindazt, amit elődeink ránk hagytak, nem szabad lemondjunk semmiről, ez senkivel nem alku tárgya. „Ennek érdekében össze kell fognunk minden igaz hitű, békeszerető román testvérünkkel, hogy békességben tudjunk élni ebben a városban. Idestova négymillió fiatal hagyta el az országot a jobb megélhetőség érdekében. Ez azt jelenti, hogy a társadalmunkban valami nincs rendben.
– fejtette ki.
Fotó: Szucher Ervin
Az orvosi és gyógyszerészeti egyetem magyar tagozatának szenátusi frakciója sajtóközleményben jelezte, hogy elhatárolódik az RMOGYKE által szervezett tüntetéstől.
– írják az egyetem vezető magyar tanárai.
A szenátus magyar frakciójának tagjai úgy vélik, a két intézmény egyesítésére vonatkozó eljárást jogi úton kell megakadályozni. A tanárok álláspontja nem lepte meg Ádám Valériánt. Mint fogalmazott, a MOGYE magyar vezetői a 2013-as forgatókönyvet léptették életbe, amikor ahelyett, hogy a magyarellenes vezetőség ellen küzdöttek volna, az RMOGYKE-t és tiltakozó akcióit próbálták besározni.
„Akkor is elzárkóztak a tüntetéstől, most is azt teszik. Inkább minket, akik próbálunk harcolni, igyekeznek lejáratni.
– nyilatkozta lapunknak az RMOGYKE elnöke. Szerinte az ügy legnagyobb ellensége jelen pillanatban a félelem és a kényelem. Számos magyar oktató attól tart, hogy elveszíti állását, vagy rossz viszonyba kerül román kollégájával.
Eközben nyílt levélben hívta fel Leonard Azamfirei, a MOGYE rektora figyelmét Dorin Florea marosvásárhelyi polgármester a magyar tagozat kéréseire.
Úgy vélem, hogy nem folytattak elegendő vitát és tárgyalást erről a témáról, ezért azt hiszem, tartalmas, lényegbevágó, korrekt párbeszédre van szükség a MOGYE-n, amelynek szervezeti felépítésébe tartozik a román és a magyar tagozat egyaránt. Marosvásárhely polgármesteri hivatala és helyi tanácsa nagy örömmel nyújt valós támogatást az ilyen megbeszélések számára kedvező környezet megteremtéséhez” – olvasható a csütörtöki nyílt levélben.
Mint ismeretes, a konzorcium létrehozásának ötlete a polgármestertől származott, aki maga is a vásárhelyi egyetemen végezte az általános orvosi szakot.
„A konzorcium létrehozására vonatkozó ötletem célja az volt, hogy összekapcsolja a helyi energiákat, és olyan tanszékek létesüljenek, amelyek fokozatosan nemzetközi hírnevet szereznek és a lehető legjobban kihasználják az orvostudomány, valamint a csúcstechnológia jövőjét Marosvásárhelyen” – írja az Azamfireinak címzett levelében.
Dorin Florea mindmáig életképesnek tartja azt a döntést, hogy a két felsőfokú intézmény együttműködjék az IT és a kutatás szakterületén, és hozzon létre egy egyetemi kutatóközpontot. Szerinte az egyetemi konzorcium szerepe az, hogy helytálljon a folyamatos fejlődésben levő, a konkurencián alapuló világban. Az orvos polgármester nem szeretné, ha a MOGYE is a regionális sürgősségi kórház helyzetébe jutna, azt a projektet ugyanis azért veszítette el Marosvásárhely, mert egyesek nem értették meg az ilyen döntések fontosságát. „Számukra inkább a hiúság és saját érdekeik voltak a fontosabbak” – jegyzi meg Florea.
Mint ismeretes, a magyar szakmai és civil szervezetek tiltakozása közepette a MOGYE, valamint a kizárólag román nyelvű oktatást biztosító Petru Maior Tudományegyetem szenátusa múlt szerdán elfogadta azt a határozatot, mely elindítja a két felsőoktatási intézmény egyesítésének folyamatát. Az ősszel kezdődő új tanévet még külön-külön kezdi meg a két intézmény, a fúzióra 2019 őszén kerülhet sor. A Romániai Magyar Orvos- és Gyógyszerészképzésért Egyesület újabb tiltakozó akciókat helyezett kilátásba a közeljövőben. A tüntetések Marosvásárhelyen, Bukarestben és több európai fővárosban fognak folytatódni. Ugyanakkor vasárnaponként a történelmi egyházak egy-egy vásárhelyi templomban fognak imádkozni az egyetemért.
Hat Temes megyei határőrt gyanúsít korrupcióval az ügyészség: a vádhatóság szerint különböző pénzösszegekért cserébe szemet hunytak az illegális áru- és személyforgalom felett.
Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.
A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.
A digitalizáció nem növeli az autóipari vállalatok nyereségét, de jelentősen javítja az eszközhasználat hatékonyságát – állapítja meg a BBTE és partnerei kutatása, amely a világ legnagyobb autógyártóinak pénzügyi adatait elemezte.
Szomorú vasárnapjuk volt a Marost „dézsmáló” orvhalászoknak: az aradi ügyészség vezetésével a rendőrség lecsapott rájuk. A házkutatások nyomán elkobozták az illegálisan fogott halakat és az orvhalászathoz használt eszközöket.
Alap- és mesterképzésen összesen mintegy 1500 helyre várják a felvételire jelentkezőket július elsejétől a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen (EMTE), alapképzésen 34, magiszteri képzésen 13 szak indul.
Az előrendezvényekkel együtt kilenc nap, változatos program, nagyjából száz esemény, mintegy 40–50 ezer résztvevő – vonták meg a szervezők a június 23–29. között „Mindenki fesztiválja” mottóval lezajlott, 13. Szent László Napok mérlegét.
Több mint 2 100 személyt igazoltattak és 1 549 gépjárművezetőt ellenőriztek alkohol- vagy drogfogyasztás szempontjából az elmúlt hétvégén a Bihar megyei rendőrök.
Viharkárok miatt hónapokig lezárva volt, most azonban ismét teljes hosszában bejárható a Meleg-Szamos forrásvidékének körútja (Circuitul Someșului Cald), az Erdélyi-szigethegység egyik leglátványosabb hegyi útvonala.
Megalakult a kincses városban a FREE HPV CITY koalíció a Kolozsvári Ifjúsági Federeció (FTC) kezdeményezésére, melyhez a Kolozs Megyei Ifjúsági Fórum (Kifor) is csatlakozott.
szóljon hozzá!