A Fehér megyei Abrudbányán mindössze 37 magyar él, és még néhányan magyarnak vallják magukat, bár nem beszélnek magyarul
Fotó: Abrudbányai Magyar Egyesület/Facebook
Idén tizenötödik alkalommal szerveznek Magyar Napot a Fehér megyei Abrudbányán, az erdélyi Érchegység szívében fekvő, négyezer fős településen.
2024. június 27., 10:402024. június 27., 10:40
2024. június 27., 10:472024. június 27., 10:47
Abrudbányán mindössze 37 magyar él, és még néhányan magyarnak vallják magukat, bár nem beszélnek magyarul – írta a közleményében a Magyar Napot szervező Liszt Intézet Bukarest.
A Fehér megyei Abrudbányán mindössze 37 magyar él, és még néhányan magyarnak vallják magukat, bár nem beszélnek magyarul
Fotó: Abrudbányai Magyar Egyesület/Facebook
Az intézet 2021-ben Liszt Ferenc születésének 210. évfordulója kapcsán kiállítást szervezett a magyar zongoravirtuóz, zeneszerző és pedagógus 1846-47. évi bánáti, erdélyi, havasalföldi és moldvai koncertkörútját felidézve. 1838-ban egy közel egy évtizedig tartó időszak kezdődött el Liszt Ferenc életében, melynek során hangversenyeivel meghódította Európa szinte valamennyi országát. Ő volt, aki létrehozta a szóló zongorakoncert műfaját, és a mai értelemben vett szupersztárként fogadták, bármerre járt. E korszak utolsó éveiben, 1846 őszén, 1847 kezdetén Konstantinápolyba tartva a mai Románia területén időzött, koncertezett.
A kiállítás Fülöp Mária Magdolna grafikai munkájának köszönhetően jött létre. A kiállítás képanyagát, szövegeit Bara Hajnal állította össze László Ferenc Klavír és koboz című könyve, illetve Lakatos István Liszt Ferenc c. tanulmánya alapján.
Ezt a kiállítást mutatja be a Liszt Intézet Bukarest, Mogoșoaia, Jászvásár és Arad után Abrudbányán.
Nyelvoktatási programmal, közösségi napokkal és farsangi bálok szervezésével őrzi az identitást az Abrudbányai Magyar Egyesület, amelyet Magyar Örökség Díjban részesítettek az anyaországban.
Egy hónappal a 71. születésnapja után elhunyt Jancsó Árpád temesvári műszaki helytörténész, út-, híd- és vasútépítő mérnök, több tucat helytörténeti könyv szerzője.
Hatszáz fős juh- és kecskeállományával a csegezi Szilágyi Dezső Aranyosszék elismert állattartója. Videós riportunkban a húsvéti élőállat-értékesítéssel is foglalkozó termelőt arról faggattuk, hogy a tavalyi mélypont után miként talált magára a juhászat.
Tizenkilenc előadás kapott helyet a június 20. és 28. között megvalósuló 37. Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiváljának versenyprogramjában.
Újabb erdélyi magyarellenes futballincidens miatt tesz feljelentést a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat, a Brassói SR Municipal és a Székelyudvarhelyi FC közötti mérkőzésen történt.magyarellenes támadások kivizsgálását kérve a román hatóságoktól.
A Bákó megyei Somoskán a csángó magyarok a hagyományos húsvétváró Aranymiatyánk találkozó keretében népszerűsítik, mutatják be archaikus imádságaikat.
Elkezdődött a vajdahunyadi vár freskóinak restaurálása. A 17. századból származó freskók felújítása az Erdély egyik jelképének számító műemlék vár felújítási, konzerválási és hasznosítási projektjének második szakasza keretében zajlik.
Végül négy jelölt jelentkezett be a Bihar Megyei Tanács elnöki székéért zajló küzdelembe.
A Wizz Air idén ősztől Nápolyba indít járatot a Brassói Nemzetközi Repülőtérről.
A hegyimentők kedd hajnalban egy ukrán férfi keresésére indultak, aki a Máramarosi-havasokon keresztül lépte át az ukrán–román határt, és az 112-es sürgősségi hívószámon kért segítséget a nap első óráiban a román hatóságoktól.
Előzetes letartóztatásba került az az aradi férfi, aki ittasan ült a gépkocsija volánjához, a rendőri ellenőrzés alól pedig megpróbálta kivonni magát, így autós üldözés után tudták csak elfogni.
szóljon hozzá!