Csak a román felirat maradt.
Fotó: Facebook/Tinca Richard
Eltűnt a magyar felirat a két napja kihelyezett kétnyelvű helységnévtáblákról Máramarosszigeten. A hat tábla mindenikéről csak a magyar településnévnek veszett nyoma, ismeretlenek lekaparták, mondta el a Krónikának Béres István László területi RMDSZ-elnök.
2019. október 10., 15:282019. október 10., 15:28
2019. október 10., 17:312019. október 10., 17:31
Épp csak megjelent a hír a sajtóban, másnapra, azaz csütörtök reggelre „lába kelt” a Máramarosszigeten kihelyezett kétnyelvű helységnévtáblák magyar feliratának, tájékoztatott egy olvasónk. A szó szoros értelmében: ismeretlenek lekaparták, ugyanis mint kiderült, a betűk öntapadósak voltak.
Magyarul is kikerült a település neve a város bejárataihoz Máramarosszigeten, bár a magyarság számaránya alig éri el a tíz százalékot. Az RMDSZ területi szervezete szerint harmincéves álom vált valóra.
Béres István László, az RMDSZ Történelmi Máramaros területi szervezetének elnöke a Krónika érdeklődésére elmondta: csütörtök reggel észlelték, hogy az éjszaka folyamán ismeretlenek lekaparták a magyar feliratokat a két nappal korábban, október 8-án kihelyezett kétnyelvű helységnévtáblákról.
pedig a település román neve ugyanúgy öntapadós betűkből van kirakva. Az RMDSZ területi elnöke elmondta: az esetet jelentették a polgármesteri hivatalnak, és a csütörtöki nap folyamán rendőrségi feljelentést is tesznek ismeretlen tettes ellen.
Az eredeti tábla, rajta a magyar felirattal.
Fotó: Facebook / Történelmi Máramaros RMDSZ
Béres István László kérdésünkre kifejtette: a táblák kihelyezéséről a polgármesteri hivatal döntött ugyan, de értesüléseik szerint az útügyi hatóságtól is jött egy körlevél, melyen fel volt tüntetve azon településeknek a neve, ahol ki kell helyezni a többnyelvű táblákat.
A jogszabály szerint azokon a településeken, ahol egy kisebbség aránya eléri a 20 százalékot, kötelező, ahol pedig nem éri el, megengedett az adott kisebbség nyelvén is kiírni a település nevét.
pedig ugyanúgy öntapadós betűkkel készültek. Béres István László úgy tudja, a táblákat az útügyi hatóság készíttette, Nagyváradon.
Mind a hat tábláról eltűnt Máramarossziget magyar neve.
Fotó: Facebook/Tinca Richard
A területi elnök a Krónikának elmondta: az RMDSZ még a 2016-os önkormányzati választások után kötött együttműködés fejében kérte a Szociáldemokrata Párttól (PSD) a kétnyelvű helységnévtáblák kihelyezését, ez volt a többpontos elváráslista első tétele. Ezt az ígéretét most váltotta be a PSD, mely egyébként azóta elveszítette vezető szerepét az önkormányzatban, és már az két RMDSZ-es önkormányzati képviselő segítségével sincs meg az egyszerű többsége.
Az RMDSZ Történelmi Máramaros szervezete szerdán délután jelentette be Facebook-oldalán, hogy kétnyelvű, román-magyar helységnévtáblát sikerült kihelyezni Máramarossziget bejárataihoz. „Harmincéves álom vált valósággá” – fogalmaztak posztjukban. A kétnyelvű helységnévtábla azért is nagy eredménynek tekinthető, mivel a román-ukrán határ mentén fekvő településen csak tíz százalék körül mozog a magyarság számaránya.
A Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából idén is megrendezi a Duna Napokat az Europa Nostra-díjas magyarlakta faluban a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt.
Emléktáblaavatással és az életművéről szóló kiállítással emlékeztek Apáczai Csere Jánosra csütörtökön Kolozsváron, az erdélyi magyar pedagógus, filozófus és teológus születésének 400. évfordulója alkalmából.
A vadászat biztonságosabbá és átláthatóbbá tételét célzó törvénymódosítást kezdeményezett Dragoș Ciobotaru, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) Vrancea megyei képviselője.
Több mint 2,6 milliárd euróból épült-szépült tovább Arad, Temes, Hunyad és Krassó-Szörény megye a Nyugati Regionális Fejlesztési Ügynökségen keresztül érkező uniós pénzeknek köszönhetően.
Állatkínzás miatt indult eljárás egy vaskohsziklási férfi ellen, aki a szomszéd kutyáját megverte. Az elkövetőt szerdán őrizetbe vették.
Hivatalos a Bihar megyei Nagyszalonta címere és a Maros megyei Sóvárad zászlaja – jelentette be Cseke Attila RMDSZ-es fejlesztési miniszter a kormány csütörtöki ülése után.
A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 nappal meghosszabbította a helyi szintű veszélyhelyzetet a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt, miután a Korond-patak hozama ismét megemelkedett a kiadós esőzések miatt.
Több száz, eredetileg a független jelöltként induló bukaresti főpolgármesterre, Nicușor Danra leadott szavazatot írtak a szélsőjobboldal jelöltje, George Simion javára az egyik gyulafehérvári szavazókörben.
Egyre többen űznek felelőtlen sportot abból, hogy jogosítvány nélkül vezetnek a közutakon járművet. Aki ezt megtoldja ittas vezetéssel, az könnyen rendőrségi fogdába kerülhet legalább 24 órára.
Három erdélyi megyében tevékenykedő kábítószer-forgalmazó bandára csaptak le kedden a Fehér Megyei Rendőr-főkapitányság munkatársai. A törvényszék elrendelte a banda tagjainak a 30 napos előzetes letartóztatását.
1 hozzászólás