Csak a román felirat maradt.
Fotó: Facebook/Tinca Richard
Eltűnt a magyar felirat a két napja kihelyezett kétnyelvű helységnévtáblákról Máramarosszigeten. A hat tábla mindenikéről csak a magyar településnévnek veszett nyoma, ismeretlenek lekaparták, mondta el a Krónikának Béres István László területi RMDSZ-elnök.
2019. október 10., 15:282019. október 10., 15:28
2019. október 10., 17:312019. október 10., 17:31
Épp csak megjelent a hír a sajtóban, másnapra, azaz csütörtök reggelre „lába kelt” a Máramarosszigeten kihelyezett kétnyelvű helységnévtáblák magyar feliratának, tájékoztatott egy olvasónk. A szó szoros értelmében: ismeretlenek lekaparták, ugyanis mint kiderült, a betűk öntapadósak voltak.
Magyarul is kikerült a település neve a város bejárataihoz Máramarosszigeten, bár a magyarság számaránya alig éri el a tíz százalékot. Az RMDSZ területi szervezete szerint harmincéves álom vált valóra.
Béres István László, az RMDSZ Történelmi Máramaros területi szervezetének elnöke a Krónika érdeklődésére elmondta: csütörtök reggel észlelték, hogy az éjszaka folyamán ismeretlenek lekaparták a magyar feliratokat a két nappal korábban, október 8-án kihelyezett kétnyelvű helységnévtáblákról.
pedig a település román neve ugyanúgy öntapadós betűkből van kirakva. Az RMDSZ területi elnöke elmondta: az esetet jelentették a polgármesteri hivatalnak, és a csütörtöki nap folyamán rendőrségi feljelentést is tesznek ismeretlen tettes ellen.
Az eredeti tábla, rajta a magyar felirattal.
Fotó: Facebook / Történelmi Máramaros RMDSZ
Béres István László kérdésünkre kifejtette: a táblák kihelyezéséről a polgármesteri hivatal döntött ugyan, de értesüléseik szerint az útügyi hatóságtól is jött egy körlevél, melyen fel volt tüntetve azon településeknek a neve, ahol ki kell helyezni a többnyelvű táblákat.
A jogszabály szerint azokon a településeken, ahol egy kisebbség aránya eléri a 20 százalékot, kötelező, ahol pedig nem éri el, megengedett az adott kisebbség nyelvén is kiírni a település nevét.
pedig ugyanúgy öntapadós betűkkel készültek. Béres István László úgy tudja, a táblákat az útügyi hatóság készíttette, Nagyváradon.
Mind a hat tábláról eltűnt Máramarossziget magyar neve.
Fotó: Facebook/Tinca Richard
A területi elnök a Krónikának elmondta: az RMDSZ még a 2016-os önkormányzati választások után kötött együttműködés fejében kérte a Szociáldemokrata Párttól (PSD) a kétnyelvű helységnévtáblák kihelyezését, ez volt a többpontos elváráslista első tétele. Ezt az ígéretét most váltotta be a PSD, mely egyébként azóta elveszítette vezető szerepét az önkormányzatban, és már az két RMDSZ-es önkormányzati képviselő segítségével sincs meg az egyszerű többsége.
Az RMDSZ Történelmi Máramaros szervezete szerdán délután jelentette be Facebook-oldalán, hogy kétnyelvű, román-magyar helységnévtáblát sikerült kihelyezni Máramarossziget bejárataihoz. „Harmincéves álom vált valósággá” – fogalmaztak posztjukban. A kétnyelvű helységnévtábla azért is nagy eredménynek tekinthető, mivel a román-ukrán határ mentén fekvő településen csak tíz százalék körül mozog a magyarság számaránya.
Őrizetbe vettek, majd hatósági felügyelet alá helyeztek három CFR-drukkert, akik elkobozták egy Universitatea-szurkoló sálját és zászlaját. Ugyanakkor a CFR-szimpatizánsokat – köztük magyarokat – súlyosan bántalmazó U-rajongóknak nem találják a nyomát.
Emil Boc polgármesterhez és a rendőrséghez hasonlóan a Kolozsvári Universitatea néhány magyar szurkolója, továbbá egy civil szervezet is megkérdőjelezi, hogy nemzetiségük miatt bántalmaztak magyar fiatalokat futballhuligánok Kolozsváron.
Nagy a nyüzsgés a dél-erdélyi autópálya egyetlen, még hiányzó szakaszán épülő alagutak körül és magukban a vájatokban is. A több mint 700 dolgozót és 300 munkagépet mozgósító építők immár több tíz méteres előrehaladásról tudnak beszámolni.
Szokatlan helyszínen, a parajdi sóbányában került sor a Taste of Transylvania gasztronómiai fesztiválra, amelyen erdélyi, bukaresti és budapesti csúcséttermek ételkínálatát kóstolhatta meg a rendezvényen részt vevő népes vendégsereg.
A Brassó, Kovászna és Hargita megyeiket – és nemcsak őket – célozza az az online felmérés, amely arra kérdez rá, hogy melyek a legnépszerűbb célpontok, ahová az utazók el szeretnének jutni a Brassó-Vidombák Nemzetközi Repülőtérről.
A hétvégén újból megnyitják a látogatók előtt a Menyházai Medve-barlangot. A turistalátványosság felújításon és bővítésen esett át, az eddigi 100 méter helyett 300 méter mélyre kísérik a hegy gyomrába az idegenvezetők a csoportokat.
Felerősödő szélre figyelmeztető sárga, vagyis elsőfokú figyelmeztetést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia területének több mint felére.
Puskás Lajos Szamosújvári börtönnapló című kötetét mutatják be április 8-án 18 órától Kolozsváron a Vallásszabadság Házában.
A Bákói Táblabíróság elévülés miatt megszüntette az úzvölgyi verekedők és rongálók ellen indított utolsó pert, amely még a bírák asztalán volt. A csütörtökön kimondott ítélet szerint a két vádlottnak kártérítést kell fizetnie Kovács Csaba informatikusnak.
1 hozzászólás