Csak a román felirat maradt.
Fotó: Facebook/Tinca Richard
Eltűnt a magyar felirat a két napja kihelyezett kétnyelvű helységnévtáblákról Máramarosszigeten. A hat tábla mindenikéről csak a magyar településnévnek veszett nyoma, ismeretlenek lekaparták, mondta el a Krónikának Béres István László területi RMDSZ-elnök.
2019. október 10., 15:282019. október 10., 15:28
2019. október 10., 17:312019. október 10., 17:31
Épp csak megjelent a hír a sajtóban, másnapra, azaz csütörtök reggelre „lába kelt” a Máramarosszigeten kihelyezett kétnyelvű helységnévtáblák magyar feliratának, tájékoztatott egy olvasónk. A szó szoros értelmében: ismeretlenek lekaparták, ugyanis mint kiderült, a betűk öntapadósak voltak.
Magyarul is kikerült a település neve a város bejárataihoz Máramarosszigeten, bár a magyarság számaránya alig éri el a tíz százalékot. Az RMDSZ területi szervezete szerint harmincéves álom vált valóra.
Béres István László, az RMDSZ Történelmi Máramaros területi szervezetének elnöke a Krónika érdeklődésére elmondta: csütörtök reggel észlelték, hogy az éjszaka folyamán ismeretlenek lekaparták a magyar feliratokat a két nappal korábban, október 8-án kihelyezett kétnyelvű helységnévtáblákról.
pedig a település román neve ugyanúgy öntapadós betűkből van kirakva. Az RMDSZ területi elnöke elmondta: az esetet jelentették a polgármesteri hivatalnak, és a csütörtöki nap folyamán rendőrségi feljelentést is tesznek ismeretlen tettes ellen.
Az eredeti tábla, rajta a magyar felirattal.
Fotó: Facebook / Történelmi Máramaros RMDSZ
Béres István László kérdésünkre kifejtette: a táblák kihelyezéséről a polgármesteri hivatal döntött ugyan, de értesüléseik szerint az útügyi hatóságtól is jött egy körlevél, melyen fel volt tüntetve azon településeknek a neve, ahol ki kell helyezni a többnyelvű táblákat.
A jogszabály szerint azokon a településeken, ahol egy kisebbség aránya eléri a 20 százalékot, kötelező, ahol pedig nem éri el, megengedett az adott kisebbség nyelvén is kiírni a település nevét.
pedig ugyanúgy öntapadós betűkkel készültek. Béres István László úgy tudja, a táblákat az útügyi hatóság készíttette, Nagyváradon.
Mind a hat tábláról eltűnt Máramarossziget magyar neve.
Fotó: Facebook/Tinca Richard
A területi elnök a Krónikának elmondta: az RMDSZ még a 2016-os önkormányzati választások után kötött együttműködés fejében kérte a Szociáldemokrata Párttól (PSD) a kétnyelvű helységnévtáblák kihelyezését, ez volt a többpontos elváráslista első tétele. Ezt az ígéretét most váltotta be a PSD, mely egyébként azóta elveszítette vezető szerepét az önkormányzatban, és már az két RMDSZ-es önkormányzati képviselő segítségével sincs meg az egyszerű többsége.
Az RMDSZ Történelmi Máramaros szervezete szerdán délután jelentette be Facebook-oldalán, hogy kétnyelvű, román-magyar helységnévtáblát sikerült kihelyezni Máramarossziget bejárataihoz. „Harmincéves álom vált valósággá” – fogalmaztak posztjukban. A kétnyelvű helységnévtábla azért is nagy eredménynek tekinthető, mivel a román-ukrán határ mentén fekvő településen csak tíz százalék körül mozog a magyarság számaránya.
Restaurálják Brassó egyik fontos műemlékét, a Posztókészítők bástyáját – közölte a város önkormányzata.
Nyolcszáz dolgozónak és kétszáz munkagépnek köszönhetően továbbra is megfeszített tempóban, jól haladnak az A1-es autópálya hiányzó dél-erdélyi, „medvealagutakról” elhíresült szakaszának építésével.
Maros megyei rendőrségi források szerint 5000 eurós jutalmat ajánlanak a nyomravezetőnek, aki hozzásegíti a rendőröket a mezőméhesi gyilkossággal vádolt Emil Gânj elfogásához.
Országszerte egyre több kiskorú szenved balesetet elektromos rollerrel. Szatmár megyében az elmúlt hétvégén három 10 és 12 év közötti gyereket kellett sérülésekkel kórházba szállítani.
Az országban egyedüliként a Marosvásárhelyi Állatkertben található meg a Kárpátokban egykor őshonos fajta, jelenleg hat példány a borjakkal együtt.
A bukaresti kormány 17,8 millió lejt utal ki a tartalékalapból vízsótalanító berendezések vásárlására a parajdi bányakatasztrófa által sújtott Maros megyei településeknek az RMDSZ javaslatára – tájékoztatott hétfőn a szövetség sajtóirodája.
Négy nap keresés után hoztak le a Máramarosi-havasokról a hegyimentők egy 27 éves ukrán állampolgárt – számolt be vasárnap este a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
Akármerre néztünk, színpompás népviseleteket láttunk vasárnap délután a bánffyhunyadi református templom árnyékában. A Kalotaszegi Magyar Napok hagyományos népviseleti mustrájára összegyűltek innen a Barcsay-kertbe vonultak.
Hatvanötezer lej értékű valutát és egyéb értékeket tartalmazó táskát talált a dél-erdélyi autópálya egyik parkolójában, amit a szászsebesi rendőrségnek adott át egy férfi.
Véget ért vasárnap a 10. Double Rise fesztivál a festői szépségű, Fehér megyei Torockón.
1 hozzászólás