Kiderül, milyen szakokon végeztek az orvosok, és milyen betöltetlen helyek vannak a kórházakban
Fotó: Barabás Ákos
A Studium – Prospero Alapítvány úgy próbálja elősegíteni a pályakezdő orvosok itthonmaradását, szülőföldön való érvényesülését, hogy összeismerteti a fiatal szakembereket a székelyföldi kórházmenedzserekkel.
Együtt gondolkodásra hívja a Studium – Prospero Alapítvány a székelyföldi kórházigazgatókat, -menedzsereket és a frissen végzett, illetve rezidens orvosokat, hogy közösen találjanak gyógyírt a Maros, Hargita és Kovászna megyei szakemberhiányra. A szombati marosvásárhelyi találkozó célja, hogy az érintettek közösen térképezzék fel, hol és milyen szakorvosokra van szükség.
Vass Levente, a marosvásárhelyi székhelyű alapítvány ügyvezető elnöke érdeklődésünkre elmondta, úgy próbálnak a pályakezdő orvosoknak segíteni az itthonmaradásban és a szülőföldön való érvényesülésben, hogy összeismertetik őket a környék kórházmenedzsereivel; feltérképezik, hogy melyik megyében vagy városban milyen orvosokból van hiány, illetve milyen kapacitással rendelkeznek a kórházak, kiket, milyen szakorvosokat tudnának alkalmazni. Egyes kórházakban már tudni lehet, kik azok a szakorvosok, akik egy-két éven belül nyugdíjba vonulnak, esetleg elmennek, más vidéken keresnek munkahelyet maguknak. Ha összeismerkednek az igazgatók a fiatal orvosokkal, sokkal könnyebb a munkahelykeresés is: a pályakezdő szakorvos nem idegenek közé érkezik, hiszen előzőleg már tájékozódhatott az adott kórházról, ahol már őt sem idegenként fogadják.
A szovátai kórház igazgatója, Tar Irma érdeklődésünkre elmondta, nagyon hasznosnak tartja a találkozót, amelyen minden évben részt vesz, hiszen a szakemberek megismerik egymást, tudomást szereznek arról, hogy milyen szakokon végeztek az orvosok, illetve, hogy milyen betöltetlen helyek vannak a kórházakban. „Kis kórház vagyunk, jelenleg szakorvosokban nem szenvedünk hiányt” – mondta az igazgató, hozzátéve, hogy náluk az ügyeleti vonalat kellene megerősíteni, ott volna szükség több orvosra.
Lukács Antal, a székelyudvarhelyi kórház vezetője lapcsaládunknak elmondta, részt vesz a találkozón, jónak és fontosnak tartja leginkább a pályakezdő orvosok számára. „Azt, hogy pontosan milyen szakorvoshiány van a kórházban, nem tudom pontosan megmondani, ahhoz egy komolyabb felmérésre volna szükség” – magyarázta, hozzátéve, hogy ha egy orvos most kezdi el a szakosodást, az több évet vesz igénybe, így csak akkor tudná megmondani, hogy szükség van-e rá, ha az illető már elvégezte a képzést. Gyergyószentmiklóson sürgősségi és altatóorvosra van szükség a kórházban – tudtuk meg Ferenczi István igazgatótól, aki szintén jelen lesz a szombati találkozón Marosvásárhelyen.
Vass Levente külön kiemelte az egyik legnagyobb problémát:
„2900 romániai községből 500–600 azoknak a száma, amelyekben nincs háziorvos, ami súlyosbítja az egészségügyi ellátást” – mondta a Studium – Prospero Alapítvány ügyvezetője, hozzátéve, hogy akik most praktizálnak, azok közül nagyon sokan pár év múlva elérik a nyugdíjas kort és – amennyiben nem fordítanak kellő figyelmet erre, – nem lesz akivel pótolni őket. „Szükség volna a családorvosi ellátás finanszírozásának a megreformálására” – hangsúlyozta a parlamenti képviselőként, illetve a marosvásárhelyi RMDSZ elnökeként is tevékenykedő Vass Levente.
A rezidenstoborzó nagy segítség a kórházaknak, hiszen még mielőtt a fiatal orvosok szakot választanak, találkozhatnak az igényekkel, lehetőségekkel – összegezte a Krónikának András-Nagy Róbert, a sepsiszentgyörgyi sürgősségi kórház igazgatója. Hozzátette,
a teljes palettával megismerkedhetnek, és az alapján dönthetik el, hogy végül milyen szakot választanak. Az igazgató ugyanakkor rámutatott, még mindig rengeteg visszásság van a rendszerben, ezekre helyi szinten próbálnak áthidaló megoldásokat találni.
„Sokatmondó, hogy az Eurostat 2017-es statisztikája szerint az Unióban még mindig Románia képezi a legtöbb orvost – 26-28 orvost százezer lakosra, miközben az európai átlag 14 alatt van –, de az alkalmazásnál már megfordul az arány, és Románia jóval az uniós átlag alatt marad” – részletezte András-Nagy Róbert. Kifejtette,
Példaként említette, hogy a sepsiszentgyörgyi és a kecskeméti kórház azonos ágyszámú sebészettel működik, ám míg Sepsiszentgyörgyön 5 általános sebészt tudnak foglalkoztatni, Kecskeméten 24-et. Tehát elsősorban a pénzhiány korlátozza az alkalmazásokat, de továbbra is akadályokba ütköznek, amikor a hiányszakmákra keresnek szakembert: például kevés rezidens választja a sürgősséget, a pszichiátriát vagy a háziorvosi szakot. Ez utóbbi is visszavetül a kórházakra, mert ha nincs elég háziorvos, egyre jobban leterhelődnek a sürgősségek, ahol szintén szakemberhiány van. A menedzser elmondta, stratégiát dolgoztak ki, hogy milyen irányba szeretnék fejleszteni a kórházat – például mellkas- és plasztikai sebészetet szeretnének –, de ez azon is múlik, találnak-e rezidenst. Bíznak benne, hogy a találkozón sikerül hatni a pályakezdőkre, ugyanakkor a tapasztalatok szerint hiába egyértelmű, hogy például a nőgyógyászati szakma telített, a fiatalok úgyis ezt választják, majd ha itthon nem találnak állást, külföldön kamatoztatják a szakértelmet.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!