Zavartalanul folytatódhat Nagyváradon az egykori Emília-malom bontása, a századvégi ipari létesítmény sürgősségi eljárásban történő műemlékké nyilvánítására múlt héten leadott indítványt ugyanis elutasította a Bihar Megyei Művelődési Igazgatóság.
2014. február 24., 19:162014. február 24., 19:16
A kérvényt megfogalmazó Csomortányi István, az Erdélyi Magyar Néppárt megyei elnöke, mint ismert, már eleve nem fűzött túl sok reményt a pozitív elbíráláshoz, de mint mondta: utolsó jogi kapaszkodóként meg kellett próbálnia.
„Nem lepett meg a döntés, szerintem ez politikai lépés volt, nem akartak a szociáldemokrata tulajdonos érdekei ellen határozni” – magyarázta hétfőn a néppárti vezető, aki három évvel ezelőtt rendőrségi feljelentést is tett a megyei tanácsos Ovidiu Copil ellen, amiért az engedély nélkül kezdte meg az 1884-85-ben épült gőzmalom bontását. Mint arra Csomortányi már korábban rámutatott, a kialakult helyzetben érintett intézmények folyamatosan hárítják a felelősséget.
Akárcsak korábban a műemlékvédő alapítvány és az építészeti igazgatóság, úgy most a művelődési hatóság is az épület romos állapotával indokolta a sürgősségi eljárás megtagadását. Az igazgató, Lucian Silaghi aláírásával ellátott válaszlevél az elmúlt évek eseményeit kronológiai sorrendbe szedve próbálta ismét megmagyarázni az ellentmondásos ügyet, rámutatva arra is, hogy amikor Copil 1999-ben megvette a helyi önkormányzatból semmilyen kötelezettséget nem vállalt az ipari épület jövőjére vonatkozóan.
Az igazgatóság álláspontja szerint a volt gőzmalom jelenlegi állapotában történő műemlékké nyilvánítása csupán a tulajdonos folyamatos bírságolásához vezetne, és lévén, hogy annak nincs pénzügyi lehetősége a renoválásra, az ingatlan pár éven belül balesetveszélyessé válna. Arra sem lehetne kötelezni, hogy akarata ellenére uniós pénzekre pályázzon a felújításhoz, mint ahogyan az sem reális elképzelés, hogy az önkormányzat közösségi célra kisajátítsa a létesítményt, mutatnak rá.
Fennállásának tízéves évfordulóját ünnepelte a Kolozsvári Református Kollégium szakiskolája. A vendégek betekinthettek a szakosztályok működésébe, a templomi ünnepség pedig számba vette az elmúlt tíz esztendő történéseit.
Folytatódnak a munkálatok a Korond-pataknál a parajdi sóbányát veszélyeztető vízszivárgás csökkentése érdekében – közölte csütörtökön Facebook-oldalán a Román Vízügyi Igazgatóság.
Három autó ütközött össze csütörtök délitán a dél-erdélyi (A1-es) autópálya Nagylak és Arad közötti szakaszán, a tömegbalesetben 11 személy megsérült.
Románia nem erősíti az egyenlők Unióját, ha a George Simion megválasztása nyomán saját jogállamisága rombolásába kezd, és ha itthon nem tesz lényegi közjogi lépéseket a magyar közösség jogegyenlősége érdekében – szerepel az EMNT választási felhívásában.
Középkorú és idősebb nőkkel vette fel a kapcsolatot közösségi oldalakon az a nigériai származású, Kolozsváron élő 29 éves férfi, aki a ,,kapcsolatépítés” során jelentős összegeket csalt ki áldozataitól.
Medvét észleltek Kolozsvártól alig több mint 10 kilométerre, Ajton, illetve a magyar többségű Györgyfalva határában. A pánikkeltést álhírek is fokozták, miszerint már háziállatokat is elpusztított a nagyvad.
„Ma Mircea Mălannal a közlekedési minisztériumban jártam, ahol Sorin Grindeanu miniszter jelenlétében tanúja voltam a Nagyvárad–Arad gyorsforgalmi út Nagyvárad–Nagyszalonta-szakaszára vonatkozó szerződés aláírásának” – újságolta csütörtökön Florin Birta.
A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége Országos Elnöksége felhívást intézett szerdán este a pedagógusokhoz az államfőválasztás kapcsán, Márton Áron püspök gondolatát idézve.
Ünnepélyes keretek között megnyitották szerda este a temesvári Szent György-székesegyházban a Millenium Csanadiense 1030–2030 című vándorkiállítást, mely az egyházmegye 1030–1552 közötti 500 évét ismerteti dokumentumok és régészeti leletek bemutatásával.
Nemi erőszak és tisztség szexuális visszaélésre történő felhasználásának gyanúja miatt őrizetbe vette a rendőrség a Beszterce-Naszód megyei mentőszolgálat orvosigazgatóját.
szóljon hozzá!