Fotó: Boda L. Gergely
Mozgolódni és mozgósítani kezdtek az állami hatóságok azok után, hogy Marius Paşcan képviselő kijelentette, a restitúciós bizottság törvénytelenül szolgáltatta vissza a római katolikus egyháznak azt a marosvásárhelyi iskolaépületet, amelyben jelenleg a román tannyelvű Unirea Főgimnázium működik.
2017. október 10., 10:182017. október 10., 10:18
Miután a román hatóságoknak sikerült ellehetetleníteniük a marosvásárhelyi Római Katolikus Teológiai Gimnázium működését, inogni kezd a talaj az egyházi tulajdonban visszakerült épület alatt is. A román hatóságokat ugyanis egyre inkább foglalkoztatja az Erdélyi Római Katolikus Státus Alapítvány által visszaszerzett marosvásárhelyi iskolaépület újraállamosításának gondolata.
aki szerint a restitúciós bizottság törvénytelenül szolgáltatta vissza a római katolikus egyháznak azt a marosvásárhelyi iskolaépületet, amelyben jelenleg Marosvásárhely román tannyelvű elitiskolájának számító Unirea Főgimnázium, melléképületében pedig a megszüntetett, és a Bolyai Farkas Gimnázium jogi ernyője alá utalt Római Katolikus Gimnázium osztályai működnek.
Marius Paşcan egy 2014-ben benyújtott bűnügyi feljelentésre azt a választ kapta az Országos Korrupcióellenes Ügyészségtől (DNA), hogy az Országos Restitúciós Bizottság 2004-ben törvénytelenül járt el, amikor elrendelte az iskolaépület visszaszolgáltatását.
Mire azonban a feljelentők 2014. december 10-én a DNA-hoz fordultak, a restitúciós bizottság tagjai által elkövetett állítólagos bűncselekmény elévült. Az ügyészség válasza szerint a panaszosnak 2012. szeptember 20-ig kellett volna megtennie a bűnügyi feljelentést. Paşcan szerint épp ez a vádhatósági véleménynyilvánítás szolgálhat fordulópontként.
– szögezte le lapunknak augusztus folyamán a PMP alsóházi képviselője.
Akkor egyben fel is szólította Dorin Florea marosvásárhelyi polgármestert és Lucian Goga prefektust, hogy tegyék meg a megfelelő jogi lépéseket a visszaállamosítás érdekében.
Megjegyzendő, hogy Florea – a helyi tanács tudta és beleegyezése nélkül – már évekkel ezelőtt próbálkozott peres úton visszaállamosíttatni az iskolaépületet, azonban a bíróság megerősítette a restitúciós bizottság döntését. Az ingatlan a 2004-es visszaszolgáltatás és az azt követő per következtében, 2005-ben jogerős bírósági ítélettel került az egyház tulajdonába.
Maros megye kormánymegbízottja szinte gondolkodás nélkül igyekezett eleget tenni Paşcan felkérésének. Lucian Goga szeptemberben a közigazgatási és belügyminisztériumhoz fordult, hogy kikérje a tárca hivatalos álláspontját és beleegyezését a per újrafelvételéhez.
A minisztériumi átirat szerint az ügyészségnek lett volna a kötelessége a bírósághoz fordulni, és a 2004. szeptember 20-án hozott jogerős ítéletet megsemmisítését kérni.
Lucian Goga bejelentése szerint a prefektúrának nem áll módjában pereskedni, erre Marosvásárhely polgármesteri hivatalát kéri fel.
Fotó: Haáz Vince
„Felszólítottuk a városházát, hogy indítsa be a perújrafelvételt, ugyanakkor felkértük az Országos Korrupcióellenes Ügyészséget, hogy támogassák a perben a polgármesteri hivatalt” – közölte a sajtóval a kormánymegbízott. A városháza sajtóirodája szerint Dorin Florea polgármester és jogászai egyelőre tanulmányozzák a lehetséges jogi lépéseket.
Alig tizenöt hónappal ezelőtt, 2016 nyarán, amikor még a Nemzeti Liberális Párt (PNL) ideiglenes elnöke volt, Marius Paşcan egészen más álláspontot képviselt.
A politikus akkor még az állami iskola kiköltözését szorgalmazta, mondván, semmi értelme nincs kivárni az épületet még 2004-ben visszaszerző római katolikus egyház és az önkormányzat közötti szerződés lejártát.
A múlt év júliusában még úgy vélte, a városházának mielőbb egy másik helyiséget kellene találnia a város egyik legjobb középiskolájának számító Unirea Főgimnázium számára. Az egykori prefektus megoldást is javasolt: mint ecsetelte, Marosvásárhely két egykori nagy tanintézménye kong az ürességtől – a Ion Vlasiu nevét viselő faipari és a Constantin Brâncuşi-ról elnevezett építészeti szakközépiskola –, ezeknek egyikét át lehetne adni az Unireanak.
„Utóbbi talán még jobb is lenne, hisz alig háromszáz méterre fekszik a vitatott iskola által használt épülettől. Ráadásul az építészetinek egy részét nemrég korszerűsítették. Harmadik változatként a ligeti kaszárnya hat hektáros területét ajánlotta, azt a városrészt, ahol egy ideje az ócska piacot rendezték be. Itt viszont az alapoktól kellene egy új iskolaépületet felhúzni” – javasolta.
A liberális alakulatból való kizárása előtt Marius Paşcan még azt nyilatkozta egy sajtótájékoztatón, hogy „a szülőknek is meg kell érteniük, hogy az egyház visszakapta az Unirea épületét, hosszú távon csakis a kiköltözés a megoldás”.
A volt elnök pártjában Paşcan szinte minden egyes politikai megnyilvánulása a magyarveszély lebegtetésével függ össze. A katolikus iskola épületéről például azt állítja, hogy nem az egyház, hanem a magyar állam tulajdona volt, amit Mária Terézia építtetett. Ehhez képest a Klastrom utcai épületegyüttes 1908-ban készült el, közel százharminc évvel a magyar királynő halála után.
Nem csak a történelem igazolja a római katolikus egyházat, a törvény is az általa alapított Státus mellett szól. Kincses Előd, a marosvásárhelyi iskola ügyvédje szerint Paşcan hiába szólította pereskedésre a prefektust, a kormányhivatalnak nincs erre kompetenciája.
Kincses Előd
Fotó: Boda L. Gergely
Ugyanakkor a 2004-ben hozott ítélet alapján a városháza sem léphet.
Ugyanis a restitúciós határozatot már egyszer megtámadta Dorin Florea, a bukaresti legfelsőbb törvényszék pedig elutasította a keresetét. A jogerős ítélettel nincs mit kezdeni, nem lehet megmásítani” – magyarázta lapunknak Kincses. A hazai polgári perrendtartási törvény 509. szakasza tisztán leszögezi, melyek azok a rendkívüli esetek, amikor perújrafelvételt lehet kérni.
A katolikus iskola esetében a megkárosított félnek tartott városháza csak abban az esetben fordulhatna ismét a bírósághoz, ha egy olyan dokumentum került elő, amelyet korábban a nyertes fél, azaz az egyház visszatartott.
Mindemellett szinte eltörpül a Státus másik aduja, az elbirtoklás lehetősége. Ugyanis a törvény szerint ebben az esetben is a katolikus egyházat illetné az ingatlan, miután már több mint tíz éve rendelkezik a tulajdona fölött.
Mintegy százezer szavazattal többre számít a most vasárnapi államfőválasztáson Kelemen Hunor az öt évvel ezelőtti 357 ezer vokshoz képest.
Vasárnap reggelre a rossz időjárás által érintett összes Hargita megyei településen helyreállt az áramszolgáltatás – tájékoztatott a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Szombat délután az összes vasútvonalon továbbra is télies körülmények között közlekedtek a vonatok, különösen a iaşi-i és brassói regionális kirendeltség körzetében, a sűrű havazás és az alacsony hőmérséklet miatt – számolt be a CFR.
Tizenegy Hargita megyei település közel 4000 lakójának háztartásában még mindig szünetel az áramszolgáltatás, miután a heves havazás és az erős szél megrongálta az elektromos hálózatot.
A szél erősödésére és hóviharokra figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat 23 megyére.
Tűz ütött ki szombat hajnalban egy székelyudvarhelyi tömbházban, tíz lakót evakuáltak.
Közös tudományünnepi rendezvény tartott az EME és a KAB. Az ünnepi alkalom a kolozsvári Protestáns Teológia Intézet dísztermében köszöntésekkel és megemlékezéssel kezdődött.
Az egyházi média szerepét és működését járta körül a kolozsvári Vallásszabadság Házában pénteken rendezett panelbeszélgetés és előadás, amelyen a legfontosabb erdélyi egyházi, vallásos sajtóorgánumok képviselői és kutatók vettek részt.
Országhatárokon kívül és belül újra minden nap meg kell harcolni azért, hogy magyarként élhessünk, méltósággal, szabadon – mondta Magyar Levente államtitkár pénteken Nagyváradon.
Rossz időre figyelmeztető vörös, narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
szóljon hozzá!