Elrabolt serdülőkor. A leányanyák nem tudnak a kiskamaszokra jellemző életet élni, mert ott a gyerek, vele kell foglalkozniuk (képünk illusztráció)
Fotó: Barabás Ákos
Románia második helyen áll az Európai Unióban a kiskorú anyák számát tekintve – derül ki az UNICEF nemrég közölt kutatásából. Ebben rávilágítanak, szoros a kapcsolat az oktatási rendszer elhagyása és a fiatalkori szülések, terhességek között. Cikkünkben igyekszünk az UNICEF által közölt számok mögötti tényekre rámutatni – a leányanyák számának tekintetében országosan első – Maros megyei, illetve Kovászna és Hargita megyei szakemberek segítségével.
2021. január 24., 18:152021. január 24., 18:15
Az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) Gyermekalapjának (UNICEF) tanulmánya szerint a 2019-es évben több mint 16 000 romániai kiskorú adott életet újszülöttnek, amivel az ország európai uniós szinten a második helyen áll. Az angol nyelvű tájékoztatóból kiderül, hogy bár mindenféle környezetben és valamennyi nemzetiség körében találunk eseteket, a jelenség főként az anyagilag hátrányos helyzetű, alacsony iskolázottságú, valamint a roma közösségekben a jellemző.
Szabó Béla, a Maros megyei sürgősségi kórház szülészet-nőgyógyászati osztályának vezetője a Krónikának megerősítette, intézményükben ténylegesen sok kiskorú szül, akikre vonatkozólag nincsenek etnikai statisztikák, de a tapasztalat azt mutatja, hogy jórészt a megye roma többségű településeiről származnak, illetve roma etnikumúak. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a kérdést nem szabad ilyen módon leegyszerűsíteni, a számok a magyar és a román családok körében is növekvő tendenciát mutatnak. A főorvos azt is hangsúlyozta, hogy
Többgyerekes családok esetében előfordul, hogy koraszülés, komplikációk esetén az anya nem várja meg a gyerek felépülését, hanem hazamegy nélküle a többi gyerekhez, ám amikor lehet, vissza is tér, hogy hazavigye az újszülöttet, vagy szívesen fogadja, ha hazaviszik neki. Elmondása szerint a roma közösségekben, ahol fontos a gyerek, a leendő anyák általában eljárnak a kötelező vizsgálatokra, ám a szegény sorsú, hátrányos helyzetű családok esetében előfordul, hogy a szüléskor látja először orvos az anyát. Szabó Béla jelezte, hogy a kórháznak van külön szociális asszisztense, aki az ilyen esetekkel foglalkozik, jelenti a gyermekvédelemnél, amelynek képviselői a továbbiakban foglalkoznak az üggyel.
Az orvos véleménye szerint a jelenségnek vannak a megyében „gócpontjai”, a romák által sűrűn lakott falvak.
– idézte fel a szülész-nőgyógyász. Ugyanakkor kiemelte, hogy még ezekben a hagyománytisztelő közösségekben is érzékelhetőek változások, újabban kevesebb gyereket szül egy-egy anya – szerinte lassan kezdenek rájuk hatni a jóléti társadalom vívmányai.
Nagyon szomorú kilátások. Azok a lányok, akik fiatalon szülnek, többnyire teljesen kimaradnak az oktatási rendszerből (képünk illusztráció)
Fotó: Barabás Ákos
A rendkívül magas Maros megyei számok kapcsán megkerestük a helyi Caritas Alapítványt is, amely Marosszentgyörgyön működtet nappali központot: 109 családdal, pontosabban a családok gyerekeivel foglalkoznak (0–16 év közötti gyerekekkel, fiatalokkal). A központ vezetője, Récsei Mária megerősítette, neki is az a tapasztalata, hogy a leányanyák nagyrészt a nagyon tradicionális közösségekből kerülnek ki.
Récsei Mária azt is kiemelte, hogy szerinte a Maros megyei statisztika néhány település miatt ennyire kirívó: szerinte egyes falvakban, például Egrestőn és Sárpatakon nagyon magas, akár 60 százalékos is lehet a leányanyák száma. „Szerintem a szám akár nagy, akár kicsi, mindenképp figyelni kell a jelenségre, foglalkozni kell vele” – vélekedett Récsei Mária.
A szakember azt is hangsúlyozta, fontos megérteni, hogy a roma közösségekben ez egy nagyon komplex jelenség, komoly kulturális háttere van, illetve a mentalitásukkal hozható kapcsolatba, így nem kéne vádaskodni a kérdés kapcsán. A központban egyébként végeznek prevenciós munkát is, foglalkoznak felvilágosítással, és pozitívak a tapasztalatok: a hozzájuk járó tinédzserek körében az elmúlt három évben nem volt kiskorú anyaság.
A megyében működik egy anyáknak fenntartott központ is, a Materna, mely a Maros Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság fennhatósága alá tartozik. A központ vezetője, Georgeta Podar közölte a hivatalos 2020-as adatokat, miszerint a Maros megyei gyermekvédelem 541 kiskorú anyát tart számon. A szakértő szerint a kérdés kapcsán
Azt is hangsúlyozta, hogy a gyerekvédelem nem rögzíti az anyák etnikai hovatartozását, ám kiskorú esetében megvannak a kötelező lépéseik, jelentik az önkormányzatoknak és a rendőrségnek is az eseteket, mivel a 16 éves kor alatti személlyel folytatott szexuális kapcsolat minden esetben bűncselekménynek számít.
Georgeta Podar ismertetése szerint a Materna központban az anyák és gyermekeik rendszerint hat hónapig „kapnak menedéket”. Összesen 25 hely van, az ott lakók között mindig akadnak kiskorú anyák is. Jelenleg három kiskorú anya lakik benn, de volt már olyan is, hogy egyszerre heten voltak. A központban mindenféle etnikumú, illetve mindenféle közegből származó anyák fordulnak meg, de jellemző rájuk az alacsony iskolázottsági szint.
Georgeta Podar azt is elmondta, hogy tapasztalata szerint az elmúlt években nem nőtt, sőt talán egy kicsit csökkent a kiskorú anyák száma, ám ezzel párhuzamosan a leányanyák életkora is csökkenni látszik: ma már 12-13 éves anyán sem lepődnek meg túlságosan.
A leányanyák nagyrészt a mélyen tradicionális közösségekből kerülnek ki (képünk illusztráció)
Fotó: Barabás Ákos
Bár Kovászna megye nem jár élen az országos statisztikában, Háromszéken kiemelten foglalkoznak a leányanyák kérdésével elsősorban a nagyszámú roma közösségek miatt. Szász Katalin Melinda, a Kovászna Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság igazgatóhelyettese közölte, 2020-ban 98 kiskorú anyát regisztráltak. A szakértő szerint ez a szám nem reális, a valóság közelebb állhat a tavalyelőtti 172 esethez. Az eltérést azzal magyarázza, hogy a sepsiszentgyörgyi megyei kórház az idei év nagy részében speciális „Covid-kórházként” funkcionált, így nem lehetett ott szülni, és megtörténhet, hogy a kisebb kórházak (még) nem jelentették az eseteket.
Az igazgatóhelyettes rávilágított, hogy a jelenségnek vannak gócpontjai a megyében, például Előpatak, Árapatak vagy a Sepsiszentgyörgyhöz tartozó Őrkő romatelep. Azt is megtudtuk, egyre gyakoribb, hogy akár 12-13 éves gyerekek szülnek.
– osztotta meg tapasztalatait Szász Katalin Melinda.
A szakértő szintén kiemelte, a roma közösségeknek az az „előnyük”, hogy köreikben nem jellemző a gyerek elhagyása, illetve a roma családokból általában nem kényszerülnek gyerekeket kiemelni (nem megfelelő körülmények, bántalmazás, stb. miatt). Szász Katalin Melinda figyelmeztetett, véleménye szerint ezt a témát „felsőbb szinteken” is komolyabban kellene venni, mivel komoly gondot jelent egyes központi szabályozások hiánya.
A téma kapcsán felkerestünk Bokor Attilát, a kisebbségek felzárkóztatásáért felelős Kovászna megyei tanfelügyelőt is, aki hangsúlyozta, a kiskorú anyák kérdése azért problematikus, mert az érintett fiatalok olyan közösségekben nőnek fel, ahol nagyon számítanak a hagyományok, ahol gyakori a fiatal lányok elszöktetése. Egyúttal
Az iskolákban a szülőknek szerveznek programokat, felvilágosítást, de gyakran hiába tűnnek receptívnek a résztvevők, a gyakorlatban nem foglalkoznak a kérdéssel. „Soha nem reagálnak agresszíven, nyitottnak tűnnek, amikor beszélünk velük, egyetértenek, de amikor hazaérnek, mindent folytatnak a hagyományaik szerint ott, ahol abbahagyták” – mondta Bokor Attila.
A tanfelügyelő arra is felhívta a figyelmet, hogy sajnos azok a lányok, akik fiatalon szülnek, többnyire teljesen kimaradnak az oktatási rendszerből (etnikumtól függetlenül): szerinte százból egy eset van, amikor a fiatal anya visszatér az iskolába. Bokor Attila szerint ezekre a hagyományos közösségekre nehéz érdemlegesen hatni; a jelenség kapcsán talán
Fotó: Mihály Csaba
Kovászna megyében több civil szervezet, alapítvány is foglalkozik valamilyen szinten a leányanyák kérdésével. A Caritas az Őrkőn működtet nappali központot, valamint Zabolán, Petőfalván és Ozsdolán is foglalkoznak fiatalokkal. Hubes Kinga, a szervezet képviselője az alacsony iskolázottság és a leányanyaság közti kapcsolatot hangsúlyozta. Szerinte egy
Szerinte fontos lenne a szülők felelősségre vonása, illetve a fiatalkorú szülések kapcsán is nemcsak a gyerekek, fiatalok szexuális nevelésére kell koncentrálni, hanem a szüleikkel is foglalkozni kellene.
„A civil szervezetek munkája, beavatkozása tulajdonképpen pontszerű, mondhatni csak egy porszem, amíg nincs egy rendszer, amíg rendszerszinten nem veszik komolyan a szülői kompetenciákat. Mi hiába mondjuk, hogy nem kell, hogy nem szabad, hogy kell iskolába járni. Nekünk nincsenek eszközeink” – mondta a szakember. Hubes Kinga azt tapasztalja, hogy az utóbbi években kicsit változott a helyzet, mivel a térségben egyre többen vállalnak külföldi munkát, így a köreikben kitolódott a gyerekvállalás ideje, illetve csökkent a vállalt gyerekek száma is.
Papp Ágota, a sepsiszentgyörgyi Esély Egyesület pszichológusa és az őrkői Biztos Kezdet Gyerekház – Ringató munkatársa elmesélte, hogy az intézményben édesanyákkal és gyermekeikkel közösen foglalkoznak, évente körülbelül 40 anya jár vissza hozzájuk rendszeresen.
A Ringatóba járó anyák között viszonylag kevés a kiskorú, de a legtöbben már a sokadik gyerekükkel járnak oda, illetve az a szakember tapasztalata, hogy aki az első gyerekkel érkezik, szinte kivétel nélkül 19 év alatti. Papp Ágota annak szemléltetésére, hogy mennyire komoly kérdés a gyakran 12–13 évesek anyasága, elmesélte: sokszor még a szakember számára is zavarba ejtő tapasztalat, amikor egy-egy gyerekeknek szánt, az anyákkal közös foglalkozáson az anyák néha jobban belemerülnek a játékba, mint a gyerekek, kiélik a meg nem élt gyerekkorukat.
„Szerintem nagyon fontos belegondolni, hogy ezek a leányanyák a serdülőkoruk elejét élik.
– mesélte a pszichológus.
Fotó: 123RF
Hasonlóak a tapasztalatai Czegő Tündének, aki az Esély a családnak elnevezésű projektben dolgozik, szintén az Őrkőn. A program eleinte csak nőkre, főként várandós asszonyokra, lányokra koncentrált, de az évek alatt kibővült a célcsoportja. Czegő Tünde szerint a különböző civil szervezetek munkájának van látszata és eredménye: a szülők egyre nyitottabbak, a kezdeti ellenállás rég eltűnt, örülnek a segítségnek.
Hangsúlyozta, tudja, hogy az országban sok tradicionális közösség van, ahol a szöktetés, a kiskorúak gyermekáldás által szentesített kapcsolata elfogadott, de az Őrkőn gyakran feljelentik az elszökött fiatalokat, hogy a lány, ha terhesen is, de visszatérjen a családba. „Az anyákkal való csoportfoglalkozásokon gyakran elhangzik, nem szeretnék, hogy a gyerekeik korán szüljenek, azt szeretnék, hogy minél tovább otthon maradjanak” – mesélte Czegő Tünde.
Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Hargita megyében viszonylag alacsony a kiskorú anyák száma: Elekes Zoltán, a megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóság vezetője 56 esetről számolt be 2020-ból (de ebben a terhességek száma is benne van, nemcsak a megszült gyermekeké). Hargita megyében is a szegénységi gócpontokat jellemzi a jelenség, illetve az alacsony iskolázottsággal hozható összefüggésbe.
Az általunk megkeresett szakértők egyetértettek abban, hogy
Vannak közösségek, ahol akár ellenállásba is ütközne – mivel hagyományos roma közösségekben egyes témákról férfiak és nők nem beszélnek egymással, illetve a kulturális, mentális alapot egy száraz tanóra nem tudná felülírni, sőt talán befolyásolni se. A szakértők abban is egyetértenek, nagyon fontos, hogy megértéssel viszonyuljunk a témához, támogassuk a fiatalkorú anyákat, hiszen ezen (is) múlik, hogy a következő generációk követik-e a példájukat.
A kolozsvári Házsongárdi temetőben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékeztek muzsikaszóval pénteken az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány által szervezett zenés sétán. Képriport.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte a besúgói sorába, helyzetét azonban a lelkésznek is „meggyónta”.
A Kolozs Megyei Tanács vissza nem térítendő európai uniós finanszírozást nyert a csucsai Boncza-kastély és Ady-emlékház felújítására. Az önkormányzat most 8,5 millió eurós költségvetést emleget.
Teljesen átépítik a temesvári Gyermekpark és a Ligeti út melletti gyalogoshidat Temesváron. Az építmény új környezetet is kap, emellett biciklisávot is kialakítanak az új hídon – közölte pénteken a bánsági nagyváros polgármesteri hivatala.
Kolozsváron, az Erdélyi Református Múzeumban nyílt meg csütörtökön, a reformáció ünnepén az erdélyi református kollégiumok 400 éves múltját bemutató vándorkiállítás, amely közel egy éven át lesz látogatható.
Hamarosan befejeződnek Nagyvárad agglomerációs körgyűrűje Nagyürögd és Félixfürdő közötti első szakaszának kivitelezési munkálatai, két hét múlva már meg is nyithatják a forgalom előtt – tájékoztatott a Bihar megyei önkormányzat sajtóosztálya.
Jeles magyar közéleti személyiségek, 1848-as honvédtábornokok, a 20. század elejének ünnepelt színészei, második világháborúban elesett katonák csontjait rejtik és rejtették az aradi temetők.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
szóljon hozzá!