A Háziorvosok Országos Szövetsége (SNMF) által szombatra összehívott bukaresti tanácskozáson az orvosok azt is eldöntötték, hogy minden olyan jogszabályt bíróságon támadnak meg, amely szerintük ellentétes a hatályos törvényekkel, és megsérti a páciensek és az orvosok alapvető jogait. A háziorvosok úgy vélik, amennyiben aláírják az április elsejétől hatályba lépő keretszerződést, csődközelbe kerülnek, romlik az orvosi szolgáltatások és a kezelések minősége, ráadásul a rendelők fenntartása is nehezebbé válik. Egyúttal felszólítják az illetékes ellenőrző szerveket, vizsgálják át, hogyan kezelte az egészségügyi tárca és a CNAS az adófizetők pénzét, a miniszterelnököt pedig felszólítják, lépjen közbe, és tegyen rendet, az egészségügyi tárca ugyanis kaotikus módon próbálja rendezni az egészségügyi rendszer válságos helyzetét. Hevesen ellenzik azt is, hogy abban az esetben, ha a háziorvosok nem hajlandóak aláírni a szerződést, más, a járóbeteg-ellátás területén tevékenykedő szakorvosokkal pótolják őket. Ezt a keretszerződés 141. cikkelye tartalmazza. Rodica Tănăsescu, a SNMF elnöke leszögezte: ez az orvosi társadalom megosztására tett „szánalmas” kísérlet, és szerinte nem csak a háziorvosok, de a többi szakember is ellenzi.
Az elnök szerint a minisztérium ellehetetleníti a háziorvosok munkáját, bürokratikus rabigába kényszeríti az orvostársadalmat, arra kötelezi őket, hogy a páciensek kezelése helyett különböző kártyákat állítsanak ki, és hogy ők állják a minisztérium informatizálási programjának költségeit.
A háziorvosok szerint az áprilistól hatályba lépő, a tervek szerint két évig hatályos keretszerződés nem képes megerősíteni az ellátási rendszer alapjait, megsérti az orvosi tevékenység szabadságának elvét, valamint a betegek jogait, és ellehetetleníti a rendelők működését. Ellenzik az orientatív költségvetési plafon bevezetését, mivel ez a kevesebb forrást felemésztő páciensek előnyben részesítését eredményezi, de tiltakoznak az elszigetelt vidékeken rendelő orvosoknak járó pótlék eltörlése ellen is, és azt is elfogadhatatlannak tartják, hogy egy krónikus betegnek háromhavonta csak egy receptet lehessen felírni, mivel az ilyen páciensek gyakran több betegségben is szenvednek, így többször is el kell menniük az orvoshoz. Az orvosok megállapodtak abban, hogy amennyiben a kormány erőszakkal próbálja rávenni a szerződés aláírására, vagy magánrendelőt nyitnak, vagy külföldön folytatják tevékenységüket. Egyben az Európai Unió illetékes szerveit is értesíteni kívánják az őket ért sérelmekről, de a páciensek körében is támogató aláírásokat kívánnak gyűjteni. Vasile Barbu, a páciensek védelmére létrehozott szervezet elnöke közölte, az általa vezetett szervezet szolidáris az orvosokkal, és úgy vélte, az egészségügyi tárca és az egészségbiztosító arroganciája miatt perre kellene vinni az ügyet.
Rodica Tănăsescu szerint 2009 óta a háziorvosi rendelők bevételei folyamatosan és megmagyarázhatatlan módon csökkentek, 2009-ben az előző évhez képest 35, 2010-ben 10, 2011-ben pedig ugyancsak 10 százalékkal. „2011-ben még annyi pénzt sem adtak, mint tavaly, de nekünk kell az asszisztensekről, a rendelő működtetéséről és az egészségügyi kártyák kiállításáról gondoskodnunk. Ilyen körülmények között lehetetlen a munkavégzés” – panaszkodott. A szerződés kétéves időtartama ellen azért tiltakoznak, mert szerintük nem lehet előre látni, jövőre milyen összeg áll rendelkezésre a tevékenységük finanszírozására.
„Súlyos elvi kifogásaink vannak a kormányrendelettel kapcsolatosan, annak egyes kitételei ugyanis alapvető emberi jogokat sértenek” – szögezte le a Krónikának Soós Szabó Klára, a Háziorvosok Országos Szövetségének Hargita megyei elnöke, kifejtve, hogy egy jogállamban senkit nem kötelezhetnek szerződés aláírására. Mint mondta, nem lehet erőszakkal, megfélemlítéssel és büntetések kilátásba helyezésével senkit semmilyen szerződés aláírására kényszeríteni. Ugyanis a szerződés két fél megállapodása, és jogilag semmisnek tekinthető az olyan kontraktus, amelyiket az egyik fél bizonyíthatóan kényszer, nyomás alatt írt alá. „Ezt az egészségügyi miniszternek tudnia kellene, hiszen állítólag jogi egyetemet végzett, de az is lehet, hogy kerülte az iskolát – fogalmazott a doktornő, kihangsúlyozva, hogy márpedig az aláírásra előkészített szerződésekben a zsarolás és az erőszak ténye kimutatható. Kifejtette, hogy továbbra is kitartanak amellett, hogy nem írják alá a számukra előnytelen szerződést, annál is inkább, mert – mint kihangsúlyozta – fel szeretnék hívni a figyelmet a törvénytelenségekre.
„Amit most az orvosokkal akarnak művelni, épp olyan, mintha valakit kormányrendelettel kényszerítenének arra, hogy a harmincezer eurót érő lakását kétezer euróért eladja” – érvelt Soós, elmondva, hogy a munkaerő éppúgy az egyén tulajdona, mint egy ház vagy egy lakás, ezért senkit nem lehet kormányrendelettel arra kényszeríteni, hogy elidegenítse a tulajdonjogát. Hozzátette: korábban működtek ügyeleti központok is, azonban sem az egészségügyi minisztérium, sem az önkormányzatok, sem a közegészségügyi hivatal nem tett annak érdekében, hogy ezek a központok fennmaradjanak. „Hozzanak létre hasonló központokat megfelelő személyzettel és felszereltséggel, ugyanakkor az ügyeletet vállaló orvosokat fizessék meg, és garantálom, hogy ebben az esetben vállalni fogjuk a többletmunkát” – összegzett a doktornő.
A Krónika megpróbálta megkeresni az ügyben Cseke Attila egészségügyi minisztert is, de a tárcavezetőt nem sikerült elérni.
A parajdi sóbánya vezetőségének kérésére a katonai tűzoltók hétfő délután újra működésbe állították az Alsósófalván, a Korond patak egyik mellékpatakának medrében elhelyezett nagy kapacitású motoros szivattyút.
Az erdélyi magyarok büszkék lehetnek arra az összefogásra, amelyet közösségük tanúsított a román elnökválasztás második fordulójában azáltal, hogy egységesen a Románia elnökévé választott Nicușor Danra adták voksukat – mutatott rá a szövetség elnöke.
Az elmúlt hónapok legnagyobb razziáját tartotta a Bihar megyei rendőr-főkapitányság a hétvégén: a megyében 57 ellenőrző ponton összesen 1875 személyt igazoltattak, és 990 járművezetőt ellenőriztek alkohol- és drogfogyasztás szempontjából.
A rendkívüli helyzeteket kezelő megyei koordinációs bizottság is összeült, miután kiderült: a vízügyi vállalat több tucatnyi településen, Kolozsvár egyes részein, a Szamosújvár és Dés felé vezető vonalon, illetve a Mezőség egy részén elzárja a csapokat.
A hegyimentők és a határrendészek megmentettek hétfő hajnalban egy 24 éves és egy 26 éves ukrán fiatalt, akik a Máramarosi-havasokon keresztül lépték át a román határt – számolt be a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
Hideg és szeles időjárásra figyelmeztető előrejelzéseket adott ki hétfőn a meteorológiai szolgálat.
A romániai magyarok felelősségteljesen viselkedtek az államfőválasztás második fordulójában, bele akartak szólni abba, ki legyen Románia következő elnöke – nyilatkozta Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a 21 órás urnazárást követően.
Felhívásban kér támogatást a Kolozsvári Állami Magyar Színház a közönségtől, hogy megszervezhessék a Harag György Centenáriumi Emlékévet, mivel a bukaresti kulturális minisztérium csökkentette az emlékévre korábban megígért összeget.
Vasárnap nem sokkal 16 óra előtt a magyarok által is lakott erdélyi és partiumi megyékben más-másféleképpen alakult a részvételi arány.
Záporokra és viharokra figyelmeztető elsőfokú riasztást adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 30 megyéjére.