Pompás. A projekt célja, hogy a Teleki-kastély nemzetközi jelentőségű turisztikai célponttá váljon (látványterv)
Fotó: Facebook/Ionel Bogdan/látványterv
Végre vigyázó kezekbe került a pribékfalvi Teleki-kastély, amelyet csaknem 13 millió eurós uniós finanszírozás révén ment meg a Máramaros Megyei Tanács. Az államosítás előtt utoljára Teleki Pál magyar miniszterelnök által használt, most multifunkcionális kulturális-turisztikai központtá alakítandó műemlék így nemcsak megmenekül a pusztulástól, hanem a térség látványosságává válik egy példaértékű beruházás révén.
2024. június 29., 18:552024. június 29., 18:55
A pribékfalvi Teleki-kastély restaurálásáról az európai uniós forrásokat kezelő Északnyugati Regionális Fejlesztési Ügynökség adott hírt, jelezve: aláírták a szerződést a műemlék tulajdonosával, a megyei önkormányzattal. A tájékoztatás szerint a 19. században épült impozáns ingatlan a több mint 12 millió euróból megvalósítandó felújítás után múzeummá és kulturális központtá válik. Ionel Bogdan tanácselnök pompás hírként tálalta a szerződéskötést.
A szerződés értéke 13 millió euró, a megye és főleg Pribékfalva turisztikai fejlesztéséből húzott haszon értéke pedig felbecsülhetetlen” – közölte a liberális politikus.
Emlékeztetett: hosszú és göröngyös volt az idáig vezető út. A magántulajdonban lévő, nagyon leromlott állapotú kastélyt 2021-ben vásárolta meg a megyei tanács, amikor a tetőszerkezet már teljesen tönkrement, végveszélybe sodorva az egész épületet. Első sürgő beavatkozásuk a tető rendbetétele volt. 2022-ben elkésztették a felújítás műszaki dokumentációjat, tavaly pedig benyújtották a finanszírozási pályázatot. Most a szerződés aláírásával vált hivatalossá, hogy csaknem 13 millió eurós vissza nem térítendő támogatást kapnak a Teleki-kastély projektjére.
A Teleki-család birtokát 1949-ben államosították
Fotó: Facebook/Kastély Erdélyben/Szabó Tamás
Közben elindították a szomszédos telkek kisajátítási folyamatát, hogy „életet leheljenek” a kastélyt körülvevő kertbe is. „A felújítási munkálatok lezárulta után a Teleki-kastély multifunkcionális kulturális központtá válik. Nemcsak épített örökségünk jelképe lesz, hanem a helyi közösség fontos tere is, ahol kulturális és oktatási eseményeket, gyerektáborokat is szervezhetnek majd” – fogalmazott Ionel Bogdan, aki amúgy a helyhatósági választásokon sikertelenül pályázta meg Nagybánya polgármesteri tisztségét.
Az Északnyugati Regionális Fejlesztési Ügynökség tájékoztatása szerint a megújuló műemlék – amely utoljára 1897-ben esett át átfogó restauráláson – kiállító-, konferencia- és rendezvénytermeket, könyvtárt, turisztikai információs irodát is magában foglal majd. Az épületet övező kertet is rendezik, új fákat, növényeket ültetnek.
Fotó: Facebook/Ionel Bogdan/látványterv
Amint arról beszámoltunk, a látványos műemlék épületet viszonylag kis összegért – egy jobb helyen található kolozsvári három-négyszobás lakás áráért – szerezte meg a megyei vezetés 2021-ben, 210 000 euró volt a vételár.
A 19. században épült kastélyt a volt író és politikus, magyar belügyminiszter, Teleki Géza építtette és használta nyári rezidenciaként. Az udvarházat a 19. század végén alakították át jelenlegi, historizáló stílusjegyeket hordozó formájába. Palmer Kálmán (1894) különösen szép parkjára és a családi könyvtárra hívja fel a figyelmet, amelyet a Teleki család tagjainak műveiből állítottak össze. Gróf Teleki Géza itt szép kastélyt építtetett, hatalmas park is tartozott hozzá – olvasható az ingatlan leírása a Kastély Erdélyben honlapján.
A Teleki-család birtokát 1949-ben államosították, az elegáns kastély később az állami mezőgazdasági termelőszövetkezet székhelye volt, mozi és gabonalerakat is működött benne. Miután nem igényelték vissza a volt tulajdonosok örökösei, 2007-ben a másik Teleki-kastélynak is otthont adó községközpont, Kővárhosszúfalu tulajdonába került. A helyi önkormányzat azonban – források hiányában – elárverezte a műemléket, amelyet egy Nagy-Britanniában élő Teleki-leszármazott vásárolt meg. Tőle egy osztrák állampolgárhoz került, viszont itt sem volt jó kezekben, egészen 2021-ig, amikor a megyei önkormányzat vásárolta meg a kastélyt.
Megvásárolta a Máramaros megyei önkormányzat a pribékfalvi Teleki-kastélyt, a tervek szerint jövőre felújítanák és bevonnák a turisztikai körforgásba a látványos műemlék épületet. A kastély Teleki Pál magyar miniszterelnök otthona volt.
A Máramaros megyei Pribékfalva Nagybányától 20 kilométerre nyugatra található, a Szamos partján fekszik. Nevét 1405-ben említették először Pibylfawa néven, majd 1424-ben Pribelfalwának írták. A falu a kővári uradalomhoz tartozott, 1555-ig a Drágfi család birtoka volt, a 18. században került a Teleki családhoz, még a 20. század elején is az ő tulajdonukban volt. A trianoni békeszerződés előtt a település Szatmár vármegyéhez, a nagysomkúti járáshoz tartozott. A Telekiek egykori uradalmában ma már alig élnek magyarok: Kővárhosszúfalu község összesen 6376 lakosából csupán 54-en vallották magukat magyarnak a legutóbbi népszámláláson.
Életét vesztette egy fiatalember, egy másik pedig súlyosan megsérült kedden a Fehér megyei Borosbocsárdon végzett patakmeder-megerősítési munkálatok közben.
Légpuskákat, pisztolyt, íjat, nyílvesszőket és éles töltényeket találtak egy 64 éves férfi halmágycsúcsi lakásán az aradi rendőrök. Az engedély nélkül tartott fegyverek miatt 60 napra hatósági felügyelet alá helyezték.
Összesen 22 ezer munkásra lesz szükség az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Sóvárad és a Neamţ megyei Pipirig közötti 116 kilométer hosszú hegyvidéki szakaszának megépítéséhez.
Gyulafehérváron a Szent Mihály-székesegyház és az érseki palota előtti téren dr. Kovács Gergely érsek megáldotta a régi templom megjelölt helyét – közölte a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség.
Mínusz 10,2 Celsius-fokig süllyedt kedd reggel a hőmérők higanyszála Csíkszeredában, ami az országosan mért legalacsonyabb hőmérséklet.
Négy autó teljesen kiégett, további négy pedig megrongálódott kedd hajnalban egy aradi lakótelepi parkolóban. A tűzoltók idejében értek a helyszínre, mert a lángok már kezdtek átterjedni a közeli tömbház hőszigetelő burkolatára.
A Maros megyei Makfalván felállított székely zászló eltávolítását rendelte el hétfői alapfokú ítéletében a Maros megyei Törvényszék, helyt adva Cibrian Dobre Maros megyei prefektus keresetének – tájékoztatta az MTI-t Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd.
Először látható Erdélyben a szilágysomlyói kincs egy rendhagyó kiállítás keretében Kolozsváron. Az Erdélyi Történeti Múzeumban hétfőn megnyílt tárlat a térségben talált más aranytárgyak körében mutatja be a Bécsben és Budapesten őrzött leletegyüttest.
Az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc hősének, Wittner Máriának az életútját bemutató kiállítással és egy frissen kiadott életrajzi kötettel tiszteleg a budapesti Patrióták Egyesület a 2022 őszén elhunyt forradalmár előtt.
Öngyilkosságot követett el a csíkszeredai börtön egyik cellájában egy 20 éves férfi, aki előzetes letartóztatásban volt emberölési kísérlet miatt.
szóljon hozzá!