Közös érdek a román-magyar együttműködés – Interjú Németh Zsolttal, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnökével

•  Fotó: Kocsis Zoltán

Fotó: Kocsis Zoltán

Az erdélyi magyar pártok autonómianyilatkozata alkotmányos alapon maga mögött tudhatja az anyaország támogatását – szögezte le a Krónikának Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke.

Rostás Szabolcs

2018. január 16., 10:572018. január 16., 10:57

2018. január 16., 12:272018. január 16., 12:27

– Egy héttel ezelőtt közös nyilatkozatot írtak alá az erdélyi magyar pártok az autonómia­elképzelések összehangolásáról. Ön jól ismeri az erdélyi magyar politikai viszonyokat, és tudja, hogy a magyar politikai alakulatok, társadalmi szervezetek különbözőképpen látják az önrendelkezés megvalósításának útját, eszközeit. Miben látja ennek a megállapodásnak a jelentőségét?

– Úgy vélem, ennek a nyilatkozatnak a jelentősége abban áll: a három párt megerősítette az erdélyi magyar közösséget abban, hogy nem tett le az autonómiáról. Az elmúlt időszakban ezzel kapcsolatban nagyon sokféle vita volt tapasztalható, ami megzavarta az erdélyi magyar közösséget is, mint ahogy a külső szemlélő számára sem volt egyértelmű, ki mit gondol erről a kérdésről.

Most azt erősítették meg a politikai alakulatok, hogy noha majdnem harminc év telt el a rendszerváltás óta, az erdélyi magyarok továbbra is az autonómiát tekintik a megmaradás zálogának.

Nekünk ennek támogatása immár alkotmányos kötelességünk. Az új magyar alaptörvény d. cikkelyében rögzítettük, hogy amennyiben a határon túli magyarok a közösségi autonómia keretei között képzelik el a jövőjüket, akkor Magyarország támogatja őket ebben. Ez a nyilatkozat tehát alkotmányos alapon maga mögött tudhatja az anyaország támogatását. Innentől két nagyon fontos előfeltétellel gazdagodik az a célkitűzés, hogy megvalósuljon az önrendelkezés: létezik egy egység az erdélyi magyarok részéről, és van egy támogatás az anyaország részéről. Ehhez hozzátenném, hogy ami már van, az lehetséges: Szerbiában létezik autonómia, és nincs oly távol, hogy mondjuk Ausztráliáról kellene beszélnünk. Sőt ezekben a napokban is bővül a szerbiai autonómia, hiszen a nemzeti tanácsokról szóló törvényt az alkotmánybíróság döntését követően a belgrádi parlament napirendre tűzte.

Azt hiszem, bízhatunk abban, hogy előbb-utóbb megtörik a jég Romániában is, és lehetségessé válik, hogy ne hangozhassanak el többé azok a brutális kijelentések, amelyek most elhagyták a román miniszterelnök száját.

korábban írtuk

Bejelentette lemondási szándékát Mihai Tudose kormányfő
Bejelentette lemondási szándékát Mihai Tudose kormányfő

A kormányzó román Szociáldemokrata Párt (PSD) vezetősége megvonta a politikai támogatást Mihai Tudose miniszterelnöktől, ennek nyomán a kormányfő lemond tisztségéről. Tudose hétfőn este megerősítette távozását.

Miután a Székely Önkormányza­tok Szövetsége megígérte, hogy még több székely zászlót tűznek ki a Székelyföldön, velük együtt ígérjük mi is, hogy az egész Kárpát-medencében még több székely zászló fog lobogni. És azt is megígérjük a magyar politika részéről, hogy elkötelezetten és bátran támogatni fogjuk az erdélyi magyar autonómiatörekvéseket.

– A román politikum és a média egyrészt rácsodálkozott arra, hogy a magyar alakulatok egységesen kiállnak az autonómia mellett, másrészt a budapesti kormány befolyását láttatják a pártközi nyilatkozat mögött. Holott evidencia, hogy Magyarország támogatja a külhoni önrendelkezési törekvéseket.

– Szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy harminc éve zajlik az ezzel kapcsolatos vita Közép-Európában, a Kárpát-medencében. Ennek a vitának az eredményeképpen lett alkotmányos tétel, hogy borítékolhatóvá vált, miszerint amennyiben egy külhoni magyar közösség kitűzi ezt a célt, akkor számíthat az anyaország támogatására. Nyilvánvaló, hogy Erdélyben a legegyértelműbb ez az igény. Éppen ezért nevetségesnek tartom, hogy ezt Magyarországgal hozzák összefüggésbe. Tudtommal nincs olyan meghatározó tényező Erdélyben – legyen szó politikai pártról, egyházról, társadalmi szervezetről –, amely nem ezen az állásponton van. Nincs szükség ehhez az anyaországra.

Németh Zsolt erdélyi magyar politikai vezetők körében •  Fotó: Biró István Galéria

Németh Zsolt erdélyi magyar politikai vezetők körében

Fotó: Biró István

– Tudtuk, hogy 2018, a román egyesülést kimondó Gyulafehérvári nyilatkozat centenáriumi éve nehéz lesz a román–magyar párbeszéd szempontjából, de arra kevesen számítottak, hogy Románia miniszterelnöke olyan kijelentésre ragadtatja magát, amely egy lapon emlegeti az erdélyi magyarok autonómiatörekvéseit az akasztással. Az Országgyűlés külügyi bizottságának elnökeként mi a véleménye, miként befolyásolja ez a nyilatkozat a kétoldalú kapcsolatokat?

– Nagyon komoly problémaként magasodik a kétoldalú kapcsolatok útjába ez a kijelentés, és nagyon sajnálatosnak tartom, hogy erre sor került. Ezzel kapcsolatban mindent elmondott a magyar politika, amit el lehetett. Egyetértünk az erdélyi magyarok vezetőivel, akik egyöntetűen azt fogalmazták meg, hogy Románia miniszterelnö­kének le kell mondania. Nincs okunk ebben a kérdésben mást gondolni. Európai, civilizált országban egy ilyen kijelentés egyszerűen a szalonképtelen kategóriába sorolja az adott politikust.

Holott a 2017-es év nagyon ígéretesen alakult a kétoldalú kapcsolatok szempontjából, egy hosszú, fagyos viszony után megkezdődött az olvadás.

A két külügyminiszter ellátogatott egymás nagyköveti értekezleteire, stratégiai fontosságú kérdésekben – mint például a térség energiaellátása vagy éppenséggel a bevándorlás ügye – közös álláspontra helyezkedett Magyarország és Románia. Sőt kisebbségi kérdésben is közösen harcoltunk az Európa Tanácsban az ukrajnai oktatási törvény ellen a hasonló szociológiai helyzetű ukrajnai román és magyar közösségek érdekében, amire emberemlékezet óta nem volt példa. És jön az európai uniós költségvetési vita, közeleg a román uniós elnökség, éppen ezért minden érdek abba az irányba mutat, hogy együtt kell működnünk.

Sőt van egyre erősödő geopolitikai kényszer is, mégpedig a közép-európai építkezés, ami szintén egymásra utalja Magyarországot és Romániát.

korábban írtuk

Létérdek a román–magyar viszony javítása – kolozsvári pódiumbeszélgetés Németh Zsolttal és erdélyi magyar pártvezetőkkel
Létérdek a román–magyar viszony javítása – kolozsvári pódiumbeszélgetés Németh Zsolttal és erdélyi magyar pártvezetőkkel

A román–magyar kapcsolatok javulása létérdeke az erdélyi magyarságnak, ennek a közeledésnek viszont sokat ártott Mihai Tudose miniszterelnök akasztásos kijelentése – hangzott el egy szombat esti kolozsvári pódiumbeszélgetésen.

Amely egyre inkább külső elvárásként is kezd megfogalmazódni, hiszen Donald Trump amerikai elnök olyan régióként azonosította be Közép-Európát, amely a Nyugat megújulásának kulcsfontosságú térsége, ahol még megvannak azok a hagyományos értékek, mint Isten, hazafiság, család, szabadság. Én is így gondolom ezt, ugyanakkor ez volt az oka annak, hogy a bevándorlás kérdésében Románia együtt szavazott a visegrádi országokkal. Tehát létezik egy olyan együttműködési érdek, amelyet nem lehet figyelmen kívül hagyni, még akkor sem, ha ez a magyarokkal való együttműködést fogja kikényszeríteni Romániából.

Látható, hogy vannak olyan politikai erők Romániában, amelyek meglehet, hogy nem túl lelkesen, de hajlandóak együttműködni ezeknek az evidens érdekeknek a talaján Magyarországgal, a magyarsággal, illetve vannak olyan személyek, akik nem.

Sajnálom, hogy Mihai Tudose kormányfő most átsorolta magát abba a körbe, amelyik szemmel láthatóan nem kívánja a magyarokkal való együttműködést.

•  Fotó: Kocsis Zoltán Galéria

Fotó: Kocsis Zoltán

– A magyarországi ellenzék részéről heves támadások érik az Orbán-kormányt a határon túli magyar közösségeknek nyújtott támogatások miatt, sokszor elhangzik a vád, miszerint az országgyűlési választások közeledtével a kormányzat „megvásárolja” a külhoni magyarok szavazatát. Nem kellene természetesnek lennie, hogy az anyaország mindenkori kormánya segíti a határon túl élő magyarokat? Miként reagál ezekre a vádakra?

– Kettő, maximum három mandátum hozható összefüggésbe a külhoni magyarok szavazataival. A határon túli szavazatok feleannyit számítanak, hiszen miközben a magyarországi szavazónak két szavazata van, a határon túlinak csak egy. Ez az a nagyságrend, amiről nem lehet azt állítani, hogy másodlagos megfontolások irányítanák a határon túli magyar támogatáspolitikát.

Itt inkább arról van szó, hogy van egy identitása egy politikai közösségnek, és ma a határon túli magyarok identitásképzővé váltak a magyarországi polgári, nemzeti, jobbközép tábor számára,

és ez hála Istennek most már szerteágazó társadalmi kapcsolatokban is megnyilvánul, és inkább ennek kell megfelelnie a magyar kormánynak. Bízom abban, hogy ezt a helyzetet le fogják másolni a magyar pártok, mert végső soron ez a nemzeti érdek.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 22., kedd

Amerika: nincs esély a libanoni és a gázai tűzszünetre

A Fehér Ház elismerte, hogy a tűzszünetre irányuló tárgyalások „nem fognak újraindulni” sem a gázai, sem a libanoni feszültség csökkentése érdekében .

Amerika: nincs esély a libanoni és a gázai tűzszünetre
2024. október 22., kedd

Moszkva mélyíti az együttműködést Észak-Koreával, Washington újabb katonai segélyt nyújt Ukrajnának

Oroszország „minden téren” a kapcsolatok továbbfejlesztésére készül Észak-Koreával (KNDK) - reagált Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője hétfőn arra az újságírói kérdésre, küldött-e a KNDK katonákat, hogy orosz oldalon harcoljanak az Ukrajnai háborúban.

Moszkva mélyíti az együttműködést Észak-Koreával, Washington újabb katonai segélyt nyújt Ukrajnának
2024. október 22., kedd

Elemző a Krónikának: a moldovai társadalom megosztottágát jelzi a népszavazás eredménye

A moldovai társadalom megosztott, ezt jelzi az uniós csatlakozásról szóló népszavazás eredménye, amely alig több mint 50 százalékos többséget hozott az EU-integráció hívei számára – mutatott rá a Krónika megkeresésére Barabás T. János szakértő.

Elemző a Krónikának: a moldovai társadalom megosztottágát jelzi a népszavazás eredménye
2024. október 21., hétfő

Román külügy: Oroszország masszívan beavatkozott a moldovai választásokba

Románia továbbra is energiát és szakértelmet fektet be a Moldovai Köztársaság európai integrációjának támogatásába és az orosz beavatkozással szembeni ellenálló képességének erősítésébe – foglalt állást hétfő este a bukaresti külügyminisztérium.

Román külügy: Oroszország masszívan beavatkozott a moldovai választásokba
2024. október 21., hétfő

Fiatalok készülhettek fegyveres támadásra Magyarországon, az amerikai szervek figyelmeztettek (FRISSÍTVE)

Egy október 23-ára szerveződő fegyveres akcióra figyelmeztette a magyar hatóságokat az amerikai hírszerzés nagyjából két hete – közölte diplomáciai forrásokból származó értesülését hétfőn a Telex.

Fiatalok készülhettek fegyveres támadásra Magyarországon, az amerikai szervek figyelmeztettek (FRISSÍTVE)
2024. október 21., hétfő

NATO-főtitkár: jelentős eszkaláció lenne, ha Észak-Korea beszállna az ukrajnai háborúba Moszkva oldalán

Jelentős eszkaláció lenne, ha Észak-Korea csapatokat küldene az Oroszország melletti harcra Ukrajnába – jelentette ki a NATO-főtitkár az X közösségi oldalon közzétett üzenetében hétfőn.

NATO-főtitkár: jelentős eszkaláció lenne, ha Észak-Korea beszállna az ukrajnai háborúba Moszkva oldalán
2024. október 21., hétfő

Gyanúsnak tartja a moldovai szavazások eredményét Moszkva

A moldovai választási eredmények „nehezen megmagyarázható” szavazatnövekedést mutattak Maia Sandu elnök és az Európai Unió javára – közölte hétfőn Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője.

Gyanúsnak tartja a moldovai szavazások eredményét Moszkva
2024. október 21., hétfő

A Hezbollah bankját lőtte Izrael Libanonban

Izrael további légicsapásokat hajtott végre Bejrútban és Dél-Libanonban vasárnap, többek között egy olyan bank fiókjaira, amely szerinte támogatja a Hezbollahot.

A Hezbollah bankját lőtte Izrael Libanonban
A Hezbollah bankját lőtte Izrael Libanonban
2024. október 21., hétfő

A Hezbollah bankját lőtte Izrael Libanonban

2024. október 21., hétfő

Fico: a Nyugatot is felelősség terheli az ukrajnai háború elhúzódásáért

A Nyugatot is részben felelősség terheli, amiért az ukrajnai háborúnak nem sikerült véget vetni – jelentette ki vasárnap Robert Fico szlovák miniszterelnök.

Fico: a Nyugatot is felelősség terheli az ukrajnai háború elhúzódásáért
2024. október 21., hétfő

FRISSÍTVE - Második forduló dönt a moldovai elnökválasztáson, kis többséggel támogathatják az EU-csatlakozást a polgárok

Bár Maia Sandu hivatalban levő államfő nyerte a vasárnapi elnökválasztás első fordulóját Moldovában, második körre is szükség lesz, ráadásul az EU-csatlakozásról kiírt referendumon nagyon szoros az állás az elutasító és a támogató voksok között.

FRISSÍTVE - Második forduló dönt a moldovai elnökválasztáson, kis többséggel támogathatják az EU-csatlakozást a polgárok