Kolumbán Vilmos József református püspök szerint meg kell értetnünk a fiatalokkal, hogy a szülőföldön a helyünk
Fotó: Kiss Gábor/Református.ro
Az egyház olyan intézmény, amely közösséget kíván adni az embernek. Meg kell erősíteni, tovább kell építeni a belső emberi közösségeket, olyan környezetet kívánunk megteremteni, ahol mindenki jól érzi magát, megtalálja a helyét – állapította meg célkitűzéseként a Krónikának megválasztása után Kolumbán Vilmos József, az Erdélyi Református Egyházkerület új püspöke, egyúttal rámutatva az erdélyi magyarságra leselkedő legnagyobb veszélyre is.
2024. december 12., 21:032024. december 12., 21:03
2024. december 13., 01:392024. december 13., 01:39
– Egyetlen ellenszavazat mellett választották meg az Erdélyi Református Egyházkerület püspökévé a csütörtökön Kolozsváron rendezett közgyűlésen. Milyen gondolatokkal veszi át a vezetői tisztséget elődjétől, Kató Bélától azok után, hogy székfoglaló beszédében is kiemelte: nagyszerű, történelmi időket éltek át az elmúlt 12 év során?
– Tudni kell, hogy ebben a tekintetben rendkívül jó mentoraim és elődeim voltak, ami ugyanakkor óriási teher és felelősség is, hogy nagy emberek után jöttem. Ezért is mondtam azt a köszöntőbeszédemben, hogy én ezt nem tekintem versenynek, nem is szabad annak tekinteni, hanem inkább kihívásoknak, történelmi koroknak és az arra adott válaszoknak. Úgy gondolom, hogy az elmúlt hat, valamint 12 év aranykorszak volt abban az értelemben, hogy az erdélyi magyar közösségeink – egyház, iskola, civil társadalom – teljes egészében megújultak. Ez elsősorban az egyházi vezetőknek volt köszönhető. Kihasználták a kedvező alkalmat, ott voltak a kedvező helyen, kedvező időben, és felépültek azok az épületek, amikre valójában mindig is szükség volt, vagy megjavították a meglévőket. Elsősorban magunkra kell koncentrálnunk, hogy ezeket az épületeket élettel vagy még több élettel tudjuk megtölteni.
Az új református püspök a demográfiai fogyást tekinti a legnagyobb veszélynek az erdélyi magyar közösségre
Fotó: Rostás Szabolcs
– Milyen feladatokat tekint a legnagyobb prioritásnak a következő időszakban, akár a hat éves püspöki mandátuma során?
– Abban a tekintetben tartom fontosnak az elkövetkezendő hat évet, hogy elsősorban meg kell erősíteni, tovább építeni a belső emberi közösségeket. Merthogy ez a korszak lejárt, most pedig kezdődik egy másik, és az ember-ember közötti vagy a közösségek közötti kapcsolatot kell megerősíteni. Olyan világot élünk, amikor az ember egyre jobban elmagányosodik, és az egyház az egyik olyan intézmény, amelyik közösséget kíván adni az embernek, és ez rendkívül fontos. Nyilván ez egy sajátos közösség, de befogadó közösség is, és olyan környezetet kívánunk megteremteni, ahol mindenki jól érzi magát és megtalálja a helyét. Ezen kívül tovább kell építeni, erősíteni a belmissziós intézményeket, a nőszövetséget, az ifjúsági munkát, a gyermekekkel való foglalkozást, a presbiterszövetséget, mert ezek azok az alapintézményei, alappillérei az egyháznak, amelyek helyi, egyházmegyei és egyházkerületi szinten is nagyon sok eredményt tudnak elérni. Szintén nagyon fontos odafigyelni a fiatalságra, onnantól kezdve, hogy a korábbi ciklusban az egyház támogatásával épült számos óvodát be kell tölteni gyermekekkel, tehát minden magyar gyermeknek meg kell talánunk a helyét, el kell vinni őket ezekbe az óvodákba. Nyilván sokkal több kellene óvodából is, de igyekszünk ezen a téren is dolgozni még. A középiskolákat, elemi iskolákat szintén meg kell tölteni, hiszen ez jelenti a megmaradásnak az egyik alappillérét. A többi pillérében pedig az egyház továbbra is ott van és dolgozik, hogy magyar nyelven, hitvalló, büszke reformátusként, büszke keresztényként tudjon élni ebben a világban. És így egyaránt legyen része a templomi közösségnek, a gyülekezetnek, ugyanakkor az erdélyi magyar közösségnek is. Bár hogy ennek a kivitelezhetősége miként történik, arra nem tudok még választ adni, de rendkívül fontosnak tartom az itthon maradás kérdését, mert olyan gazdag kulturális tapasztalatokkal, hagyományokkal rendelkezünk, amelyekre méltán vagyunk büszkék. Valahogy meg kell értetnünk a fiataljainkkal, hogy itt a helyünk, és nem mondhatunk le egyetlen erdélyi magyarról sem.
Jakab István megválasztott generális direktor, Szegedi László megválasztott főjegyző, Tőkés Zsolt főgondnok, Kolumbán Vilmos József megválasztott püspök és Ambrus Attila főgondnok
Fotó: Kiss Gábor/Református.ro
– Nemrég istentiszteleten hallottam egy Svédországban szolgáló református lelkésztől, hogy – amint fogalmazott – ő nem szeretne ott gyakorló keresztény hívő lenni, mert például nem szabad kimondani Jézus nevét, és számos más akadályt gördítenek a hitélet gyakorlása elé. Mit tekint a legnagyobb kihívásnak az egyház, a hitélet szempontjából, milyen veszélyek leselkednek leginkább az egyházra?
– Nyilván sokat fel lehet még sorolni, ez csak egy a napirenden lévő témák közül, amik tapasztalataink szerint előbb-utóbb elérik Erdélyt is. Erre fel kell készülnie az egyházaknak, a civil társadalomnak, és meg kell fogalmaznunk azokat a válaszokat, amelyeket ezekre a kihívásokra kívánunk adni. Csodálkozva nézzük, hogy mi történik a nyugati hittestvéreinkkel, azokban az országokban, ahova évszázadokon keresztül tanulni jártunk, és itt a peregrinációra gondolok. De hát ők ezt az utat választották, igazából nem tudjuk mi sem, hogy mi fog elkövetkezni. De úgy gondolom, hogy a kelet-közép-európai valóság, az emberek gondolkodása másabb, mint Nyugaton. Itt még mindig élnek azok a reflexek az emberekben, azok a tapasztalatok, amiket a kommunizmus hozott. Azt is tudják azért többnyire, hogy ezekből a tapasztalatokból életre szóló élettapasztalat vagy akár bölcsesség is származhat. A legnagyobb veszélynek én jelen pillanatban azt látom, hogy fokozatosan fogy az erdélyi magyarság. Ez persze nem csak az erdélyi magyarságra jellemző, hanem a többségi társadalomra is, csakhogy nekünk nyilván mindig a mienk fáj. Ez Románia számára óriási társadalmi, szociális kihívást jelent. Ezt már érezzük, mert falvak szintjén nagyon látszik, hogy a fiatalság elvándorol, egyre kevesebb gyermek születik, és ott maradnak azok az idős emberek, akik egy idő után nem tudnak gondoskodni magukról.
Leköszönő és frissen megválasztott református püspök a kolozsvári tisztújító közgyűlésen
Fotó: Rostás Szabolcs
Az egyház ebben a tekintetben már lépett, létezik a Diakóniai Szeretetszolgálat, aminek a húzóágazata a házi beteggondozás, de nagyon sokszor ez a házi beteggondozás nemcsak abból áll, hogy ennek az idős, beteg embernek beadják a gyógyszert, vagy bekötik a sebeit, hanem abból is, hogy valaki leül és beszélget vele. Ez olyan terület, ahol az egyháznak nagyon sok tennivalója van, sokat is tettünk, de még nagyobb a kihívás, még nagyobb a munka. Nyilván ezt önerőből nem tudjuk megtenni, ide szükségesek az állami források, eddig éves pályázatok révén sikerült ezt a munkát finanszírozni. Reméljük, hogy a román állami szervek is megértik, hogy az egyházakon, vagy akár a civil szervezeteken keresztül történő segítségnyújtás hatékonyabb, mintha az állam végezné ugyanazt a munkát. Ezen kívül újra kell gondolni az oktatáspolitikát, ez is nagyon-nagyon fontos terület, hogy a fiataljainknak olyan minőségi oktatást tudjunk nyújtani, ami itthon tartja őket, és nem abban gondolkodnak már az általános iskola elvégzése után, hogy külföldön folytatják a középiskolai tanulmányaikat, majd az egyetemet, mert akkor nem biztos, hogy hazatérnek. Nyilván nem tudjuk megakadályozni, ha valaki el akar menni, de azért tudatában kell lennünk annak is, hogy nem magunkért, hanem egymásért élünk, és felelősségünk van nemcsak a családunk, hanem a nagyobb társadalom iránt is, amelynek az adójából tanulunk mesterséget, szakmát, szerzünk egyetemi oklevelet.
Kolumbán Vilmos József 1974-ben született Baróton. Iskoláit szülővárosában, majd a Kolozsvári Református Kollégiumban végezte. 1993-ban felvételt nyert a kolozsvári Egyetemi Fokú Egységes Protestáns Teológiai Intézetbe. 1999-ben szerezte meg a Második Lelkészképesítő oklevelét. Doktori oklevelet a Debreceni Református Hittudományi Egyetemen szerzett 2005-ben. 1998-2000 között a Bölöni Református Egyházközség helyettes segédlelkésze, 1999-től az Egyetemi Fokú Egységes Protestáns Teológiai Intézetben oktat, amelynek 2020-tól rektora is volt két éven keresztül. 2022-ben választották meg főjegyzővé az Erdélyi Református Egyházkerület Marosvásárhelyen tartott közgyűlésén.
Kolumbán Vilmos József eddigi püspökhelyettest választotta püspökké csütörtökön az Erdélyi Református Egyházkerület közgyűlése. Kató Béla utódjának nem volt ellenjelöltje, egyetlen ellenszavazat mellett szavaztak neki bizalmat a kolozsvári tisztújításon.
Az ország legtágasabb és -kényelmesebb gyerekbarát „vallomásszobáját” alakította ki Aradon magánszemélyek és vállalkozások adományainak köszönhetően a megyei szociálisügyi és gyermekvédelmi igazgatóság.
A tanulói teljesítményt ösztönző intézkedésekről is döntött csütörtöki ülésén a kormány – számolt be a kabinet ülését követő sajtótájékoztatóján Mihai Constantin.
Vesztegetés elfogadása miatt vádat emelt a korrupcióellenes ügyészség (DNA) Nelu Tătaru volt egészségügyi miniszter ellen.
Kolumbán Vilmos József eddigi püspökhelyettest választotta püspökké csütörtökön az Erdélyi Református Egyházkerület közgyűlése. Kató Béla utódjának nem volt ellenjelöltje, egyetlen ellenszavazat mellett szavaztak neki bizalmat a kolozsvári tisztújításon.
Minket, Isten igazán próbára tettél! – jelmondattal szervezték a 75 évvel ezelőtti államosításra emlékező rendezvényt Kolozsváron a ferences szerzetesek.
Nagy elismerést kapott a székely konyha: 2027-ben Hargita megye viseli majd az Európa Gasztronómiai Régiója címet a Nemzetközi Gasztronómiai, Kulturális, Művészeti és Turisztikai Intézet (IGCAT) döntése alapján.
A kis kérődzők pestisének lecsengése után is nyomott maradt az exportra szánt idei bárányok felvásárlási ára Romániában. A mintegy 30-40 százalékos árcsökkenés negatívan érinti a juhtartó gazdákat, akik a mezőgazdasági miniszter közbelépését kérik.
A resicabányai Arsenal fegyvergyár újraélesztése után Románia konkrét lépéseket tesz a lőporgyártás terén is – utóbbi esetében köztudottan nagyon csehül áll, régóta a többek között Szerbiából származó importra támaszkodik.
Az erdélyi szászok 1224. évi kiváltságlevelének, az Andreanumnak a 800. évfordulója alkalmából szervez konferenciát az Erdélyi Múzeum-Egyesület december 12-én, csütörtökön Kolozsváron.
Tizenkétezer lejes bírságot kapott egy Krassó-Szörény megyei férfi, miután az út szélén magára hagyott egy kölyökkutyát.
szóljon hozzá!