Fotó: Boda L. Gergely
A tantárgyversenyekkel kapcsolatos teendők decentralizálása miatt panaszkodott keddi sajtótájékoztatóján Kiss Imre Kovászna megyei főtanfelügyelő, aki rámutatott: az oktatási minisztérium ugyan átruházta a feladatokat a helyi önkormányzatokra, de a hatáskörök mellé nem rendelt anyagi forrásokat, sőt a szervezést is megnehezítette.
2017. május 10., 10:012017. május 10., 10:01
Kiss Imre kifejtette: a tavaly kiadott miniszteri rendelet értelmében ettől az évtől a helyi önkormányzatoknak kell fizetniük a megyei tantárgyversenyeken díjazott diákok pénzjutalmát, valamint az országos versenyre való kiutazás költségét. „Ez nemcsak plusz anyagi terhet ró az önkormányzatokra, hanem feleslegesen bonyolította a szervezést” – vélekedett a háromszéki főtanfelügyelő.
Kovászna megyéből az országos tantárgyversenyekre 189 diák jutott tovább, a legtöbben, több mint százan Sepsiszentgyörgyről, de tizenegy másik háromszéki településről is voltak döntősök. Az országos versenyeket huszonnyolc különböző városban szervezték, és mindegyik helyszínre utaztak háromszéki diákok.
Eddig az volt a gyakorlat, hogy az oktatási minisztérium utalta ki a szükséges pénzt a megyei tanfelügyelőségnek, majd a szaktanfelügyelő megvásárolta a vonatjegyeket vagy megrendelte a kisbuszt.
A díjazás pedig késik, hiszen a megyei és regionális versenyek egy része még nem zárult le, nem tudtak összesíteni, ezért a győztesek legkorábban június végén kapják meg a pénzjutalmat, nem rögtön a verseny után, mint eddig – részletezte Kiss Imre. Hozzátette: ezeket a költségeket nem lehet előre kiszámolni, és előfordulhat, hogy egy-egy kisebb önkormányzatnak nem lesz elég pénze, ennek pedig a gyerekek látják kárát.
A nyári hegyi túrák gyönyörűek, de a havasokon gyorsan változó időjárás komoly veszélyeket is rejthet, villámlással kísért heves viharok törhetnek ki egyik percről a másikra.
Orvvadászat és vadállatok illegális tartásáért hatósági felügyelet alá került egy Arad megyei fiatalember, aki az év elején két medvebocsot ejtett foglyul.
Lezuhant egy kis méretű repülőgép kedden a Hunyad megyei Szászváros közelében.
Elrendelte kedden a Maros megyei törvényszék a mezőméhesi gyilkossággal gyanúsított Emil Gânj előzetes letartóztatását.
A május végén részben beszakadt híd miatt jelenleg akadozik a közlekedés, sok tehergépkocsi kénytelen behajtani a városba.
Hétfőn 24 órára őrizetbe vettek egy, a Beszterce-Naszód megyei Kolozsnagyidán élő, 24 éves nőt számítógépes bűncselekmény és fenyegetés miatt, az ügy a volt élettársát megölő és a házát rágyújtó Maros megyei férfi ügyéhez kapcsolódik.
Kizárólag román nyelvűre cserélték két Temes megyei település, Magyarszentmárton és Szerbszentmárton eddig kétnyelvű helységnévtábláját.
Ünnepélyesen megnyitották a 33. Bolyai Nyári Akadémiát (BNYA) Szovátán, a Teleki Oktatási Központban hétfőn – közölte a szervező Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).
Restaurálják Brassó egyik fontos műemlékét, a Posztókészítők bástyáját – közölte a város önkormányzata.
Nyolcszáz dolgozónak és kétszáz munkagépnek köszönhetően továbbra is megfeszített tempóban, jól haladnak az A1-es autópálya hiányzó dél-erdélyi, „medvealagutakról” elhíresült szakaszának építésével.
szóljon hozzá!