FRISSÍTVE – Valamennyi megszólaló érintett ártatlannak vallja magát azokban az ügyekben, amelyekben többek között Kiss Sándor, a Bihar Megyei Tanács RMDSZ-es alelnöke ellen indított bűnvádi eljárást az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA).
2014. április 25., 15:442014. április 25., 15:44
2014. április 27., 16:552014. április 27., 16:55
A Keviép Kft. minden alapot nélkülöző „politikai koncepciónak” tartja a bűnvádi eljárást. A debreceni cég a szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében visszautasítja az ellene felhozott vádakat, amelyek a 2003-ban a nagyváradi önkormányzat által lefolytatott hulladékkezelő PPP-szerződés odaítélése kapcsán fogalmazódtak meg.
„A döntés helyességét bizonyítja, hogy azóta a hulladékkezelő minden szempontból kiválóan üzemel, a Keviép Kft. mintegy 13 millió eurót fektetett a létesítménybe, ezzel valamennyi szerződéses kötelezettségének eleget tett. Ezzel Nagyváradon van Románia egyik legkorszerűbb és leghatékonyabban működő hulladéklerakója – áll a Miklóssy Ferenc többségi tulajdonos által aláírt közleményben. – A döntést mintegy féléves vizsgálat és egyeztetés alapján az önkormányzat által létrehozott bizottság hozta meg. Ebben az említett személyek nem vehettek részt, arra semmilyen befolyást nem gyakorolhattak. A Keviép Kft. az említett személyekkel, illetve azok cégével – beleértve a megyei önkormányzatot is – soha, semmilyen üzleti kapcsolatban nem volt.\"
A debreceni cég ezért „teljes mértékben abszurdnak\" tartja a vádakat, és biztos benne, hogy a vizsgálat, illetve egy független bírósági eljárás „egyértelműen bizonyítja majd a gyanú megalapozatlanságát\".
Eközben nem is kívánta kommentálni a történteket Biró Rozália RMDSZ-es szenátor, aki Nagyvárad alpolgármestere, és a szerződést a Keviépnek odaítélő bizottság tagja volt 2003-ban. Mint pénteki sajtótájékoztatóján újságírói unszolásra leszögezte, nem emlékszik, mi történt több mint tíz évvel ezelőtt, így elő kell szednie a korabeli dokumentumokat.
Ártatlannak vallotta magát ugyanakkor a többszörösen érintett Mudura Sándor váradi vállalkozó, a Lotus Center bevásárlóközpont tulajdonosa is, aki szerint az ügy egyértelműen politikai indíttatású.
„Nem vagyok bűnös egyik felhozott vádpontban sem, ahogy azt elmondtam az április 17-ei meghallgatásomon is. Véleményem szerint politikai akcióról van szó” – szögezte le közleményében az üzletember. „Igazából egy telenovellát láttam, meg sem értettem, hogy mivel gyanúsítanak” – nyilatkozta eközben a Digi24 hírcsatornának Beniamin Rus, az ügyekben szinten többszörösen érintett Selina cég tulajdonosa.
Amint arról beszámoltunk, a DNA csütörtökön közölte, hogy három olyan ügyben is eljárást indított, amelyekben érintett Kiss Sándor – összesen egymillió eurónyi megvesztegetés történhetett. Kiss ellen csúszópénz elfogadása mellett hivatali visszaélés és pénzmosás gyanújával indult bűnvádi eljárás.
A közgyűlés alelnöke csütörtökön úgy nyilatkozott, ezeket az ügyeket korábban már többször vizsgálták, de mindig lezárták. Az ügyben a gyanúsítottak között szerepel még Mudura Sándor, Bojtor Vilmos László, Gheorghe-Ioan Roatiș, Beneamin Rus, Miklóssy Ferenc, valamint Miklóssy Ferenc-László is.
A Keviép esetében a korrupcióellenes ügyészek azt gyanítják, hogy a debreceni cég nevében Miklóssy Ferenc 300 ezer eurót adott át Kissnek és Mudurának annak érdekében, hogy járjanak közben, hogy a Keviép építhesse meg és működtesse a váradi szemétlerakót. További 100 ezer eurót kaptak ők ketten összesen a Selinától is, hogy a megyei tanács egyes közbeszerzési licitjei során rájuk essen a választás.
A legnagyobb összeget, 600 ezer eurót a DNA közlése szerint Kiss egyedül kapta a Selinától, ekkor a megyei önkormányzat elnökének a gyanú szerint az volt a feladata, hogy előnyben részesítse a céget bizonyos központi telkek értékesítése során. Így építheti a Selina a korábban szociális lakások helyszínének kijelölt Luceafărul lakónegyedet. A tranzakcióval 8,6 millió eurós kárt okozhattak a megyei önkormányzatnak.
Augusztus elsejétől várható a megszorító intézkedések nemcsak a vállalkozókat és a munkavállalókat, hanem a nyugdíjasokat és a családokat is érintik. A legfontosabb módosításokról és azok következményeiről Csomor Rozália könyvelő beszélt a Krónikának.
Balesetben életét vesztette vasárnap a Transzalpina magashegyi úton egy argentin és egy magyar motoros. Egyikük utasa többszörös sérüléseket szenvedett, a nőt mentőhelikopterrel szállították a nagyszebeni sürgősségre.
Biztonságba került három ukrán állampolgár, akik a Máramarosi-havasokon keresztül jutottak be Romániába, és segítséget kértek a román hatóságoktól, miután eltévedtek a hegyekben; egyikük állapota kritikus.
Elkezdődött egy újabb erdélyi autópálya-szakasz megépítése a Brassó megyei Felsőszombatfalva és Fogaras között.
A Tárnica-tóba fulladt vasárnap egy 20 éves fiatalember – közölte a Kolozs megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Segítséget kért a román hatóságoktól két ukrán állampolgár, akik a Máramarosi-havasokon keresztül jutottak be Romániába – számolt be vasárnap a Máramaros megyei hegyimentő szolgálat (Salvamont) igazgatója.
A parajdi sóbányát nem lehet megmenteni, a kérdés az, hogy mikor omlik be – jelentette ki szombaton Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Európai parlamenti képviselőknek címzett nyíltlevél-sorozatot indított a SZNT a nemzeti régiók ügyében – írta közösségi oldalán az Izsák Balázs által vezetett szervezet.
Egy az úttestről lesodródott és felborult személygépkocsihoz riasztották péntek este az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőséget (ISU). Mire a kisjenői osztag a helyszínre ért, egy máramarosi hivatásos tűzoltócsapat megkezdte az áldozat mentését.
Nagy hírverés nélkül hirdette meg partiumi és Kolozs megyei gazdapályázatait a magyar állami pénzekből finanszírozott erdélyi gazdaságfejlesztési program lebonyolítására szolgáló Pro Economica Alapítvány. A részletekről Kozma Mónika ügyintézőt kérdeztük.
szóljon hozzá!