Szakemberek szerint csak rövid időre szól a tó látszólagos újjáéledése
Fotó: Ovi D. Pop
Termálvíz gyűl a turizmus leállása óta a pár éve kiszáradt püspökfürdői tündérrózsás tóba. Venczel Márton biológus szerint azonban kicsi az esély a természetvédelmi rezervátum megmentésére, ahhoz ugyanis csökkenteni kellene a kitermelést a környéken, ami gazdasági érdekekbe ütközik.
2020. április 22., 15:382020. április 22., 15:38
2020. április 22., 15:422020. április 22., 15:42
„Sokkal nagyobb a gazdasági érdek, mint a természetvédelem iránti elkötelezettség” – összegezte az egykori püspökfürdői természetvédelmi rezervátum, a termálvizű tó helyzetét a Krónika kérdésére Venczel Márton biológus. A nagyváradi Körösvidéki Múzeum természettudományi részlegének vezetője szerint a vízszintnek a turizmus leállása óta tapasztalt növekedése azt bizonyítja, hogy
Mint arról beszámoltunk, amióta a járványügyi intézkedések miatt leállt a turizmus, ezáltal pedig a termálvíz-kitermelés Félixfürdőn és környékén, újjáéledni látszik a hévízi tündérrózsa pár éve kiszáradt püspökfürdői természetes élőhelye. Erre Ovi D. Pop nagyváradi fotográfus hívta fel a figyelmet, az általa készített légi felvételeken jól látszik, hogy az évek óta száraz meder kezd megtelni vízzel. A természetvédelmi területek országos ügynöksége a Bihoreanul hetilap kérdésére a napokban megerősítette: termálvíz gyűl a tómederben, a félixfürdői és püspökfürdői gyógyturizmus leállása óta a vízszint tíz centiméterrel magasabb a megszokottnál, a víz hómérséklete pedig eléri a 27-28 Celsius-fokot.
Újjáéledni látszik a hévízi tündérrózsa pár éve kiszáradt püspökfürdői természetes élőhelye, amióta a járványügyi intézkedések miatt leállt a turizmus, ezáltal pedig a termálvíz-kitermelés Félixfürdőn és környékén.
A Nagyvárad melletti természetvédelmi terület újjáéledése azért lenne fontos, mivel
A rezervátum termálvizes tavacskájának eltűnésére még 2014-ben hívták fel a figyelmet természetvédelmi szakemberek, akik a helyi ökoszisztéma megváltozását a túlzott termálvíz-kitermelés számlájára írták.
A tó jelenlegi újjáéledése is ezt bizonyítja – jelentette ki a Krónikának Venczel Márton biológus, aki a nagyváradi Körösvidéki Múzeum munkatársaként évek óta nyomon követi a püspökfürdői élőhely sorsát.
– fogalmazott lapunknak a szakember.
Fotó: Ovi D. Pop
Rámutatott, a környéken sokkal több termálvizet termelnek ki, mint amennyi megengedett lenne, a püspökfürdői és félixfürdői turizmus szempontjából nagyon nagy érdek fűződik ehhez. Amint lecsökkent a kitermelés, a tó visszaállt az eredetihez közeli állapotba, legalábbis a víz tekintetében.
„Ha elegendő víz áll rendelkezésre annak ellenére, hogy aszályos időszak van, újra természetes módon felszínre fog törni” – mutatott rá az összefüggésekre a szakember, aki szerint azonban kevés az esélye annak, hogy a jelenlegi állapot hosszú ideig fenntartható legyen. Kifejtette, mivel nem valószínű, hogy a turizmus egyik napról a másikra újra fog indulni, nyár közepéig várhatóan lesz még víz a termáltóban. De valószínűsíthető, ahogy amint újraindulnak a strandok, és ismét nagy lesz a termálvízfogyasztás, másodjára is ki fog száradni.
Venczel Márton szerint a tó jelenlegi állapota továbbra is fenntartható lenne, de ahhoz hatósági intézkedésekre szükségesek. „Akkor lenne csak helyreállítható, ha csökkentenék a kitermelést: sokkal kevesebb termálvizet termelnének ki és édesvízzel pótolnák, illetve visszaforgatnák a vizet, ami költségesebb eljárás” – sorolta a lehetséges megoldásokat. Emlékeztetett, 2013–2014-ben, amikor még a Körösvidéki Múzeum kezelése alatt állt a püspökfürdői rezervátum,
Az 1931-ben természetvédelmi területté nyilvánított termáltó pedig elveszett, az élőhely öt-tíz évvel ezelőtti állapota ugyanis nem állítható vissza, hiszen az őshonos növény- és állatfajok már nincsenek ott. Bár megpróbálták laboratóriumi körülmények között megmenteni, a bordás homorcsa nevű csigafajt nem sikerült szaporítani, véglegesen kipusztult. „A Racovița-kelét most is tartják néhány akváriumban, de ez nem jelenti azt, hogy egyik napról a másikra visszatelepíthető lenne. Jelentős populáció kell ahhoz, hogy életképes legyen a szabad természetben, azáltal, hogy az egyedszám lecsökkent néhány tíz példányra, végveszélyben van” – mutatott rá a biológus.
A legegyszerűbb a hévízi tündérrózsa visszatelepítése lenne, ez trópusi fajként a Nílus deltájában is előfordul, de üvegházakban is tartják. De ha nem tartható fenn az optimális vízszint, ez sem élne meg egykori természetes élőhelyén. Venczel Márton szerint a termálvíz-kitermelés csökkentése nélkül a püspökfürdői tó csak mesterséges módon lenne fenntartható. Ha a helyén medencét alakítanának ki, és folyamatosan szivattyúznák bele a termálvizet, akárcsak Félixfürdőn teszik. Ez esetben azonban már nem lehetne természetes élőhelyről beszélni, hívta fel a figyelmet a szakember.
Several signs of earthquakes have been detected in Romania recently. Geologist Szabolcs Harangi talked about whether an earthquake of a similar magnitude to the Bucharest earthquake that occurred in 1977 can be expected in Transylvania in the near future.
Magyarországnak a XXI. században függetlenítenie kell magát. Nem kiválva, nem blokkosodnia, nem elszakadnia, hanem függetlenednie kell – jelentette ki Lázár János építési és közlekedési miniszter a nemzeti ünnepen Nagyszalontán rendezett ünnepségen.
Közösen kell fellépniük az európai értékeket valló magyaroknak és románoknak a szélsőségesen nacionalista hangok megerősödésével szemben – figyelmeztettek a szónok az Aradon tartott március 15-i megemlékezésen.
Kolozsváron idén is több százan gyűltek össze, hogy méltón emlékezzenek meg nemzeti ünnepünkről. A megemlékezés nemcsak a történelem előtt tisztelgésről szólt, hanem a magyarság élő erejének kifejezése is volt.
Tűz ütött ki március 15-én, szombaton egy kolozsvári kollégiumban, amelynek következtében 130 személy önállóan elhagyta az épületet; személyi sérülés nem történt.
Kelemen Hunornak, az RMDSZ szövetségi elnökének politikai beszámolóját hallgatták meg a küldöttek Szövetségi Képviselők Tanácsának pénteki kolozsvári ülésén.
Cégektől lopott újrahasznosítható anyagokat egy nyolctagú marosvásárhelyi bűnbanda, az okozott kár 30 ezer euró. A rendőrök négy gyanúsítottat vettek őrizetbe.
Csak az tud igazán békét és biztonságot teremteni, aki nem csupán hisz nemzetében, hanem felelősséget is vállal azért – hangoztatta Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó pénteken, a Brassó megyei Bodolán rendezett ünnepségen.
Feltehetően a második világháborúból származó töltényeket találtak az Arad megyei Marocsicséren (Cicir) csütörtök délután.
Jelentős viharkárok keletkeztek csütörtök délután, kora este, amikor is helyenként száz kilométeres óránkénti sebességű szél sepert végig Arad megyén.
szóljon hozzá!