A minimálbér emelése és a nyugdíjpont kiigazítása nyomán nem csökkent látványosan a fűtéspótlékra jogosultak száma Sepsiszentgyörgyön, többen viszont új támogatási kategóriába kerültek, azaz kevesebb szubvenciót kapnak.
2017. február 14., 12:572017. február 14., 12:57
2017. február 14., 16:112017. február 14., 16:11
Tankó Vilmos, a sepsiszentgyörgyi polgármesteri hivatal közösségfejlesztési irodájának vezetője lapunknak elmondta: február végére derül ki, hogy az 5,2 százalékos nyugdíjpontemelés miként befolyásolja a fűtéstámogatási rendszert. Az irodavezető mindenesetre úgy látja: kevés lakosnak kell emiatt lemondania a szubvencióról, de megtörténhet, hogy egyesek kevesebb támogatásban fognak részesülni. Példaként azt hozta fel, hogy a legkisebb nyugdíjakat 400 lejről 520 lejre emelték, a fűtéstámogatást viszont évek óta azok igényelhetik, akiknek a családban az egy főre eső jövedelem nem haladja meg a 615 lejt.
A február elsejétől megemelt minimálbért ugyan csak márciusban kapják meg az érintett munkavállalók, de mivel nettó összeg alapján számolnak, e téren sem várható számottevő változás. „A bruttó 1450 lejes minimálbér körülbelül nettó 1100 lejt jelent, tehát ha a pénzkeresőre a családban jut még egy eltartott, egy gyermek például, akkor már jogosultak a fűtéspótlékra” – magyarázta Tankó Vilmos. Hozzátette viszont, hogy március már a fűtésszezon vége, tehát a garantált minimális juttatás növelése csak néhány hetes támogatásra lehet hatással.
A közösségfejlesztési iroda munkatársai egyébként folyamatosan ellenőrzik, hogy a fűtéspótlékot igénylők által megadott adatok megfelelnek-e a valóságnak. Tavaly mintegy negyven lakosnak kellett teljesen vagy részben visszafizetnie a támogatást, mert kiderült, hogy több volt a jövedelmük, mint amennyit bevallottak. Tankó Vilmos elmondta: az esetek többségében az érintettek egy másik megyében találtak munkát, és abban bíztak, hogy ez nem derül ki. A gázfűtésre a jövedelem függvényében 20–262 lej közötti, a fafűtésű rendszerek esetében 16–54 lej közötti, míg a villanyáramos hálózatok után 43–240 lej közötti támogatás igényelhető.
Brutális gyilkosság történt Nagyváradon szombatról vasárnapra virradóra: egy férfi a sínekre lökött egy nőt, és addig tartotta leszorítva, amíg érkezett egy vonat.
Egy év alatt 11,4 százalékkal csökkent a Romániában eladott borok mennyisége, ami a rendszerváltás óta az ágazat legnagyobb zsugorodása. A minőségi borokat készítő termelők szempontjából aggasztó jelenségről Balla Géza Arad-hegyaljai borászt kérdeztük.
Afrikai sertéspestissel (ASP) fertőzött disznókat találtak egy Temes megyei hizlaldában. Az állategészségügyi igazgatóság kilenc települést érintő intézkedést hozott sertéspestis terjedésének megfékezésére.
A májusi államfőválasztáson függetlenként induló Nicușor Dan bukaresti főpolgármester támogatását tekinti a legjobb megoldásnak az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ).
Villámárvíz miatt riasztották a szombatról vasárnapra virradó éjszaka a Krassó-Szörény megyei katasztrófavédelmi felügyelőséget (ISU).
Piotr Serafin költségvetésért és csalás elleni küzdelemért felelős európai uniós biztoshoz fordult a nagyváradi Pride megszervezésének akadályoztatása miatt a helyi ARK Egyesület.
Újabb hatvan napra hatósági felügyelet alatt marad Barti Tihamér, a Hargita megyei közgyűlés korrupcióval gyanúsított alelnöke, miután a Hargita Megyei Törvényszék elutasította a hatósági felügyelet meghosszabbítása ellen benyújtott panaszát.
Súlyos közlekedési baleset történt péntek délután Arad megyében: egy személygépkocsi és egy kamion ütközött össze, előbbiben egy anya és két gyermek ült, mindannyian eszméletüket vesztették.
Halálos baleset történt csütörtök délután a Kovászna megyei Bodzafordulóhoz tartozó Bredét faluban: egy 42 éves motorost előzés közben elsodort egy utánfutóval közlekedő haszonjármű.
Orvos- és egészségtudományi képzéssel bővül a Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) kínálata. Az orvos- és egészségtudományi kar megalapítását az április 24-én elfogadott kormányhatározat hagyta jóvá.
szóljon hozzá!