Ki szív? A legtöbb családban nem történt meg a munkamegosztás újragondolása
Fotó: Haáz Vince
A távmunka és az otthoni oktatás által többletterhek hárultak a társadalom mikroközösségeire, ám – mint az a tavaly végzett, Anyakutatás elnevezésű, interjús kutatásból is kiderül – a háztartás- és gondoskodásbeli feladatok gyarapodása nem vezetett a családon belüli munkamegosztás újragondolásához. Geambașu Réka szociológus, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem adjunktusa szerint a nők növekvő munkaerőpiaci szerepvállalása, sőt a rugalmas foglalkoztatás sem befolyásolta kedvezően az idők során az egyenlő munkamegosztást.
2021. március 16., 08:002021. március 16., 08:00
A háztartásbeli és nevelési teendők átszervezésén túl a munkamegosztás átgondolása is szükségessé vált a járványhelyzetben azáltal, hogy a különböző életterületek tevékenységei a családi fészek helyszínére „szorultak”. Több, a témában végzett, tavalyi felmérésből azonban az derül ki, hogy a családon belüli munkamegosztás aránytalanul idomul a megsokszorozódó háztartásbeli teendőkhöz. Geambașu Réka szociológus a Krónikának elmondta, a gondoskodási munkát illetően
Az Antwerpeni Egyetem, a Budapesti Corvinus Egyetem, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem és a Sapientia EMTE bevonásával készült, tavaly májusi, Anyakutatás elnevezésű interjús vizsgálat során a szakemberek azt tapasztalták, hogy bár elvileg adott lett volna a lehetőség, hogy a házastársak újratárgyalják a munkamegosztást, ez javarészt nem történt meg.
A Sapientia egyetem keretében végzett, tavaly áprilisi, Erdélyi mindennapok egy világjárvány idején című kutatásból kiderül, a férfiak kizárólagos tevékenységeinek területe leginkább a ház körüli javításra, a bevásárlásra és az idősebb családtagok ellátására, gondozására összpontosul. A kutatás adatai szerint a férfiak nagyobb arányban nyilatkozták azt, hogy általában ők gondoskodnak idősebb családtagjaikról, ami feltételezhetően a bevásárlási szokással hozható összefüggésbe: az idős családtagokról való gondolkodást a szükséges élelmiszer-beszerzéssel társítják. A gyermeknevelési teendőket illetően azonban
– olvashatjuk a kutatási jelentésből. Ugyanakkor a feladatvállalás tekintetében jelentős észlelési eltérések is tapasztalhatók: a férfiak nagyobb arányban vallják, hogy házastársukkal megosztva végeznek adott feladatot.
Geambașu Réka szociológus elmondása szerint azokban az esetekben beszélhetünk kiegyensúlyozottabb férji, apai részvételről, ahol a férfiak előzőleg rendelkeztek a szükséges „kompetenciákkal”, azaz főztek már korábban is, és tudták, milyen szempontokat kell figyelembe venni a gyerekek tanulási szokásai terén. A kutatás során készített interjúkból kirajzolódott, hogy a konkrét teendők mellett
Felváltva használni. Újabban sok helyen népszerű lett a „részt vevő apaszerepek” jelensége
Fotó: 123RF
„A köznapi gondolkodás szereti úgy látni és láttatni a nemek egyenlőségének kérdését vagy a munkamegosztásét, mint egy lineáris, célirányos folyamatot, amelyben a nők helyzete egyre jobb, már majdnem meg is valósult az egyenlőség, ott toporgunk a küszöbén, kis igazításra meg némi türelemre van már csak szükség, és ahol még nem valósult meg, ott vagy egyéni kudarcról, személyiséghibáról van szó, vagy az adott »kultúra« inkompatibilitásáról a »haladó szellemmel«” – reflektált a munkamegosztás és a nemek közti egyenlőség mai felfogására a szakember.
Véleménye szerint azonban a tapasztalat nem látszik igazolni a fentebbi álláspontot. Úgy gondolja, ugyanez a leegyszerűsítő gondolkodás állítja egymással szembe a hagyományos és a modern kori paradigmát a munkamegosztás terén is, holott a kérdés ennél összetettebb: történelmi léptékkel mérve nem nagyon beszélhetünk „hagyományosról”, mint egységes mintázatról, hiszen
– vázolta a szociológus. Hozzátette, a közbeszédben előszeretettel használt munka és magánélet fogalma történelmi perspektívából nézve újdonság, a két életterület különválása nagyjából az iparosodáshoz köthető, és rétegzetten érintette a társadalmat, azaz nem mindegyik társadalmi osztály életében vált szét.
Felvázolta, bár a huszadik század folyamán, a politikai, oktatási és munkavállalási jogok megszerzésének köszönhetően,
Elmondása szerint innen ered a kettős teher fogalma is, ami azt írja le, hogy a nők a fizetett, termelő munka mellett változatlanul „cipelik” a háztartási, gyermeknevelési és idősgondozási feladatokat. „Ha volt változás a múlt század második felében, akkor az a házimunka egy részének gépesítése, ami kimutathatóan csökkentette ezeknek a tevékenységeknek az időigényét. Illetve a nők nagyon szűk szegmense számára járható út a gondoskodási feladatok kiszervezése más nőknek: fizetett bejárónők, dadusok és idősgondozók, akik a nyugati világban az ázsiai és a kelet-európai gondoskodási migránsok” – mutatott rá a szociológus.
Meglátása szerint a nők növekvő munkaerőpiaci szerepvállalása nem vagy csak nagyon kis mértékben befolyásolja a háztartásbeli teendők leosztását. Hozzátette: kimutatott tény, hogy
„Mind a csökkentett munkaidő, mind pedig az időbeni rugalmasság vagy a home office létjogosultságát tipikusan az »összeegyeztetés«, a »jobb egyensúly« adja. Az a cél, hogy a nő elvégezhesse minden feladatát, következésképpen akadálya is annak, hogy valóban a partnerek újraosszák egymás között ezeket a munkákat” – részletezte a szociológus.
Kiegészítette, újabban népszerű a „résztvevő apaszerepek” jelensége, amely a férfiak családon belüli szerepének újragondolását szorgalmazza, ám egyáltalán nem nevezhető általánosnak, inkább a középosztályban, ott is elvétve találkozhatunk ezzel a mintával. „A legtöbb család esetében a férji, apai gondoskodás megmarad a feleségnek való »besegítés« keretei között” – tette hozzá a szakember.
Sok nő elfogadja, hogy az ő feladata a házimunka
Fotó: 123RF
Bár az Anyakutatás elnevezésű, tavaly május és június közt végzett interjús felmérés csak közvetve gyűjtött adatot a férfiak háztartásban betöltött szerepéről, a szociológus fontosnak tartotta hangsúlyozni, hogy
A beszámolók alapján kiderül, a férfiak is részt vállalnak a háztartási és a gyermekgondozási munkában, csakhogy ezek a feladatok erősen elkülönülnek.
A szociológus szerint a gondoskodási munkák nem egyformák abból a szempontból, hogy mennyire repetitívek, unalmasak, milyen gyakorisággal kell azokat végezni, illetve mennyire sürgősek. „A családban gyakran felosztják ezeket a munkákat, kinti és benti, lenti és fenti feladatokra, csakhogy ezek volumene nem azonos. Mivel erőteljesen jelen van a közbeszédben az egyenlőség mint norma, a legtöbb kétkeresős család úgy teszi magáévá az egyenlőség ideológiáját, hogy a feladatok szegregációját követően mindenki annak egy részéért felel; azon belül pedig, hogy az egyes részterületek mennyi tényleges munkát jelentenek, azt nem bolygatják” – vázolta a szakember.
Hatvanezer eurós kártérítés a házimunkát végző nőnek
A portugál legfelsőbb bíróság nemrég meghozott döntése szerint egy férfinek 60 ezer eurót kell fizetnie volt élettársának a 30 éven át végzett házimunkáért cserébe. A nő ennyi időn keresztül látta el a ház körüli teendőket, és főzött a férfi számára. A LUSA hírügynökség beszámolója szerint a bíróság úgy ítélte meg, hogy ha kizárólag vagy alapvetően a pár egyik tagja végzi a házimunkát anélkül, hogy kompenzálnák érte, abból a másik fél húz hasznot. A 444.hu szerint kiemelték, hogy senkinek sem természetes kötelezettsége egyedül ellátnia ezeket a feladatokat, hanem a lehető legegyenlőbb módon kell megosztani őket.
A nő legalább 240 ezer eurót kért a per során, de az elsőfokú bíróság ellene ítélt. A fellebbezést követő, újabb ítéletben már neki adtak igazat, de a kártérítés összegét csökkentették. Ezután a férfi fordult a legfelsőbb bírósághoz, ahol helybenhagyták a 60 ezer eurós döntést. Az összeg megállapításakor a minimálbért vették figyelembe. Nemrég egy kínai nőnek is 7700 dolláros kártérítést állapítottak meg hasonló okokból.
Egyre többen űznek felelőtlen sportot abból, hogy jogosítvány nélkül vezetnek a közutakon járművet. Aki ezt megtoldja ittas vezetéssel, az könnyen rendőrségi fogdába kerülhet legalább 24 órára.
Apáczai Csere János születésének 400. évfordulója alkalmából rendezvénnyel tiszteleg névadója munkássága előtt a kolozsvári Apáczai-gimnázium. Az ünnepi eseményről, a nagy tudós szellemi örökségéről Vörös Alpár igazgató beszélt a Krónikának.
Három erdélyi megyében tevékenykedő kábítószer-forgalmazó bandára csaptak le kedden a Fehér Megyei Rendőr-főkapitányság munkatársai. A törvényszék elrendelte a banda tagjainak a 30 napos előzetes letartóztatását.
Az utóbbi tíz nap során hétszer riasztották a Hargita megyei csendőröket a települések közelében felbukkanó medvék miatt.
A csíksomlyói búcsú programját, és a zarándoklattal kapcsolatos tudnivalókat közölte a Kisebb Testvérek Szent István Királyról nevezett Erdélyi Rendtartományának nevében Timár Sándor P. Asztrik OFM, a kegytemplom igazgatója.
Helyteleníti Böcskei László nagyváradi római katolikus megyés püspök, hogy a város kilakoltatási végzést küldött Fejes Rudolf Anzelm premontrei apátnak.
Romániában minden tizedik ember cukorbetegségben szenved, aminek előfordulási aránya az európai átlag fölött áll. Egészségügyi sorozatunk újabb részében dr. Szabó Mónika marosvásárhelyi diabetológussal jártuk körül a népbetegségként számon tartott kórt.
A Kallós Alapítvány tevékenysége a szórványmagyarság életerejét bizonyítja, ma és a jövőben is azoké a dicsőség, akik folytatják az értékmentést és őrzik a népi kultúrát – hangoztatta Szilágyi Péter helyettes államtitkár Kolozsváron.
A végstádiumban lévő betegek szenvedéseit enyhítő gondozás a közegészségügyi rendszerben ingyenes lesz, szemben a magán klinikákkal.
Kilakoltatási végzést küldött a nagyváradi önkormányzat Fejes Rudolf Anzelm premontrei apátnak, amelyben felszólítja, hogy öt munkanapon belül hagyja el a premontrei rendházat. Fejes Rudolf Anzelm a Krónikával közölte, jogi lépéseket tervez az ügyben.
szóljon hozzá!