Késik a nemek közötti munkamegosztás újragondolása

Ki szív? A legtöbb családban nem történt meg a munkamegosztás újragondolása •  Fotó: Haáz Vince

Ki szív? A legtöbb családban nem történt meg a munkamegosztás újragondolása

Fotó: Haáz Vince

A távmunka és az otthoni oktatás által többletterhek hárultak a társadalom mikroközösségeire, ám – mint az a tavaly végzett, Anyakutatás elnevezésű, interjús kutatásból is kiderül – a háztartás- és gondoskodásbeli feladatok gyarapodása nem vezetett a családon belüli munkamegosztás újragondolásához. Geambașu Réka szociológus, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem adjunktusa szerint a nők növekvő munkaerőpiaci szerepvállalása, sőt a rugalmas foglalkoztatás sem befolyásolta kedvezően az idők során az egyenlő munkamegosztást.

Oláh Eszter

2021. március 16., 08:002021. március 16., 08:00

A háztartásbeli és nevelési teendők átszervezésén túl a munkamegosztás átgondolása is szükségessé vált a járványhelyzetben azáltal, hogy a különböző életterületek tevékenységei a családi fészek helyszínére „szorultak”. Több, a témában végzett, tavalyi felmérésből azonban az derül ki, hogy a családon belüli munkamegosztás aránytalanul idomul a megsokszorozódó háztartásbeli teendőkhöz. Geambașu Réka szociológus a Krónikának elmondta, a gondoskodási munkát illetően

a járvány aránytalanul nagyobb terheket rótt a nőkre, hiszen megnőtt a feladatok volumene, az elosztási elv pedig érintetlen maradt.

Az Antwerpeni Egyetem, a Budapesti Corvinus Egyetem, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem és a Sapientia EMTE bevonásával készült, tavaly májusi, Anyakutatás elnevezésű interjús vizsgálat során a szakemberek azt tapasztalták, hogy bár elvileg adott lett volna a lehetőség, hogy a házastársak újratárgyalják a munkamegosztást, ez javarészt nem történt meg.

Megsokszorozódtak az anyák mentális feladatai

A Sapientia egyetem keretében végzett, tavaly áprilisi, Erdélyi mindennapok egy világjárvány idején című kutatásból kiderül, a férfiak kizárólagos tevékenységeinek területe leginkább a ház körüli javításra, a bevásárlásra és az idősebb családtagok ellátására, gondozására összpontosul. A kutatás adatai szerint a férfiak nagyobb arányban nyilatkozták azt, hogy általában ők gondoskodnak idősebb családtagjaikról, ami feltételezhetően a bevásárlási szokással hozható összefüggésbe: az idős családtagokról való gondolkodást a szükséges élelmiszer-beszerzéssel társítják. A gyermeknevelési teendőket illetően azonban

az erdélyi magyar eredmények szembetűnő egyenlőtlenségre derítenek fényt, a legtöbb ezzel kapcsolatos teendőt ugyanis még mindig nagyrészt a nők végzik

– olvashatjuk a kutatási jelentésből. Ugyanakkor a feladatvállalás tekintetében jelentős észlelési eltérések is tapasztalhatók: a férfiak nagyobb arányban vallják, hogy házastársukkal megosztva végeznek adott feladatot.

Geambașu Réka szociológus elmondása szerint azokban az esetekben beszélhetünk kiegyensúlyozottabb férji, apai részvételről, ahol a férfiak előzőleg rendelkeztek a szükséges „kompetenciákkal”, azaz főztek már korábban is, és tudták, milyen szempontokat kell figyelembe venni a gyerekek tanulási szokásai terén. A kutatás során készített interjúkból kirajzolódott, hogy a konkrét teendők mellett

az anyák mentális feladatai is megsokszorozódtak: megszervezni, lebeszélni, észben tartani, határ­időkre, gyerekekre, házi feladatok elkészítésére figyelni, online felületek kezelését megtanulni – amelyeket, kevés kivételtől eltekintve, egyedül vállaltak.

Felváltva használni. Újabban sok helyen népszerű lett a „részt vevő apaszerepek” jelensége •  Fotó: 123RF Galéria

Felváltva használni. Újabban sok helyen népszerű lett a „részt vevő apaszerepek” jelensége

Fotó: 123RF

A gondoskodás megmarad a „besegítés” keretei között

„A köznapi gondolkodás szereti úgy látni és láttatni a nemek egyenlőségének kérdését vagy a munkamegosztásét, mint egy lineáris, célirányos folyamatot, amelyben a nők helyzete egyre jobb, már majdnem meg is valósult az egyenlőség, ott toporgunk a küszöbén, kis igazításra meg némi türelemre van már csak szükség, és ahol még nem valósult meg, ott vagy egyéni kudarcról, személyiséghibáról van szó, vagy az adott »kultúra« inkompatibilitásáról a »haladó szellemmel«” – reflektált a munkamegosztás és a nemek közti egyenlőség mai felfogására a szakember.

Véleménye szerint azonban a tapasztalat nem látszik igazolni a fentebbi álláspontot. Úgy gondolja, ugyanez a leegyszerűsítő gondolkodás állítja egymással szembe a hagyományos és a modern kori paradigmát a munkamegosztás terén is, holott a kérdés ennél összetettebb: történelmi léptékkel mérve nem nagyon beszélhetünk „hagyományosról”, mint egységes mintázatról, hiszen

vannak preindusztriális mintázatok, azon belül is a paraszti, a nemesi modellek, de a városi céhek életében is másfajta munkamegosztást találunk

– vázolta a szociológus. Hozzátette, a közbeszédben előszeretettel használt munka és magánélet fogalma történelmi perspektívából nézve újdonság, a két életterület különválása nagyjából az iparosodáshoz köthető, és rétegzetten érintette a társadalmat, azaz nem mindegyik társadalmi osztály életében vált szét.

Felvázolta, bár a huszadik század folyamán, a politikai, oktatási és munkavállalási jogok megszerzésének köszönhetően,

a nők társadalmi státusában jelentős változások következtek be, ezt nem kísérte a gondoskodási vagy a láthatatlan, reproduktív munka családon belüli újraosztása.

Elmondása szerint innen ered a kettős teher fogalma is, ami azt írja le, hogy a nők a fizetett, termelő munka mellett változatlanul „cipelik” a háztartási, gyermeknevelési és idős­gondozási feladatokat. „Ha volt változás a múlt század második felében, akkor az a házimunka egy részének gépesítése, ami kimutathatóan csökkentette ezeknek a tevékenységeknek az időigényét. Illetve a nők nagyon szűk szegmense számára járható út a gondoskodási feladatok kiszervezése más nőknek: fizetett bejárónők, dadusok és idősgondozók, akik a nyugati világban az ázsiai és a kelet-európai gondoskodási migránsok” – mutatott rá a szociológus.

Meglátása szerint a nők növekvő munkaerőpiaci szerepvállalása nem vagy csak nagyon kis mértékben befolyásolja a háztartásbeli teendők leosztását. Hozzátette: kimutatott tény, hogy

a rugalmas foglalkoztatás sok esetben az egyenlő munkamegosztás ellenében is tud hatni, szintén a női gondoskodás elvét erősítve.

„Mind a csökkentett munkaidő, mind pedig az időbeni rugalmasság vagy a home office létjogosultságát tipikusan az »összeegyeztetés«, a »jobb egyensúly« adja. Az a cél, hogy a nő elvégezhesse minden feladatát, következésképpen akadálya is annak, hogy valóban a partnerek újraosszák egymás között ezeket a munkákat” – részletezte a szociológus.

Kiegészítette, újabban népszerű a „résztvevő apaszerepek” jelensége, amely a férfiak családon belüli szerepének újragondolását szorgalmazza, ám egyáltalán nem nevezhető általánosnak, inkább a középosztályban, ott is elvétve találkozhatunk ezzel a mintával. „A legtöbb család esetében a férji, apai gondoskodás megmarad a feleségnek való »besegítés« keretei között” – tette hozzá a szakember.

Sok nő elfogadja, hogy az ő feladata a házimunka •  Fotó: 123RF Galéria

Sok nő elfogadja, hogy az ő feladata a házimunka

Fotó: 123RF

Nincs szó elégedetlenségről

Bár az Anyakutatás elnevezésű, tavaly május és június közt végzett interjús felmérés csak közvetve gyűjtött adatot a férfiak háztartásban betöltött szerepéről, a szociológus fontosnak tartotta hangsúlyozni, hogy

az anyák nem elégedetlenkedtek, ez számukra legitim munkamegosztás, a „dolgok természetes rendje”.

A beszámolók alapján kiderül, a férfiak is részt vállalnak a háztartási és a gyermekgondozási munkában, csakhogy ezek a feladatok erősen elkülönülnek.

A szociológus szerint a gondoskodási munkák nem egyformák abból a szempontból, hogy mennyire repetitívek, unalmasak, milyen gyakorisággal kell azokat végezni, illetve mennyire sürgősek. „A családban gyakran felosztják ezeket a munkákat, kinti és benti, lenti és fenti feladatokra, csakhogy ezek volumene nem azonos. Mivel erőteljesen jelen van a közbeszédben az egyenlőség mint norma, a legtöbb kétkeresős család úgy teszi magáévá az egyenlőség ideológiáját, hogy a feladatok szegregációját követően mindenki annak egy részéért felel; azon belül pedig, hogy az egyes részterületek mennyi tényleges munkát jelentenek, azt nem bolygatják” – vázolta a szakember.

Hatvanezer eurós kártérítés a házimunkát végző nőnek

A portugál legfelsőbb bíróság nemrég meghozott döntése szerint egy férfinek 60 ezer eurót kell fizetnie volt élettársának a 30 éven át végzett házimunkáért cserébe. A nő ennyi időn keresztül látta el a ház körüli teendőket, és főzött a férfi számára. A LUSA hírügynökség beszámolója szerint a bíróság úgy ítélte meg, hogy ha kizárólag vagy alapvetően a pár egyik tagja végzi a házimunkát anélkül, hogy kompenzálnák érte, abból a másik fél húz hasznot. A 444.hu szerint kiemelték, hogy senkinek sem természetes kötelezettsége egyedül ellátnia ezeket a feladatokat, hanem a lehető legegyenlőbb módon kell megosztani őket.

A nő legalább 240 ezer eurót kért a per során, de az elsőfokú bíróság ellene ítélt. A fellebbezést követő, újabb ítéletben már neki adtak igazat, de a kártérítés összegét csökkentették. Ezután a férfi fordult a legfelsőbb bírósághoz, ahol helybenhagyták a 60 ezer eurós döntést. Az összeg megállapításakor a minimálbért vették figyelembe. Nemrég egy kínai nőnek is 7700 dolláros kártérítést állapítottak meg hasonló okokból.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 21., szerda

Sportot űznek a jogosítvány nélküli vezetésből

Egyre többen űznek felelőtlen sportot abból, hogy jogosítvány nélkül vezetnek a közutakon járművet. Aki ezt megtoldja ittas vezetéssel, az könnyen rendőrségi fogdába kerülhet legalább 24 órára.

Sportot űznek a jogosítvány nélküli vezetésből
2025. május 21., szerda

„Újraértékelnék” Apáczai Csere János szellemi örökségét Kolozsváron

Apáczai Csere János születésének 400. évfordulója alkalmából rendezvénnyel tiszteleg névadója munkássága előtt a kolozsvári Apáczai-gimnázium. Az ünnepi eseményről, a nagy tudós szellemi örökségéről Vörös Alpár igazgató beszélt a Krónikának.

„Újraértékelnék” Apáczai Csere János szellemi örökségét Kolozsváron
2025. május 21., szerda

Több erdélyi megyét ,,uraló” drogbanda került a rácsok mögé

Három erdélyi megyében tevékenykedő kábítószer-forgalmazó bandára csaptak le kedden a Fehér Megyei Rendőr-főkapitányság munkatársai. A törvényszék elrendelte a banda tagjainak a 30 napos előzetes letartóztatását.

Több erdélyi megyét ,,uraló” drogbanda került a rácsok mögé
2025. május 21., szerda

Tíz nap alatt hétszer riasztottak medve miatt Hargita megyében, de kevesebb a bejelentés, mint tavaly

Az utóbbi tíz nap során hétszer riasztották a Hargita megyei csendőröket a települések közelében felbukkanó medvék miatt.

Tíz nap alatt hétszer riasztottak medve miatt Hargita megyében, de kevesebb a bejelentés, mint tavaly
2025. május 21., szerda

Félmillió zarándokot várnak idén is a csíksomlyói búcsúba, az Erdélyi Ferencesek közlik a tudnivalókat

A csíksomlyói búcsú programját, és a zarándoklattal kapcsolatos tudnivalókat közölte a Kisebb Testvérek Szent István Királyról nevezett Erdélyi Rendtartományának nevében Timár Sándor P. Asztrik OFM, a kegytemplom igazgatója.

Félmillió zarándokot várnak idén is a csíksomlyói búcsúba, az Erdélyi Ferencesek közlik a tudnivalókat
2025. május 21., szerda

Böcskei László püspök: helytelenítem a váradi önkormányzat kilakoltatási felszólítását, minden támogatást megadok a premontrei apátnak

Helyteleníti Böcskei László nagyváradi római katolikus megyés püspök, hogy a város kilakoltatási végzést küldött Fejes Rudolf Anzelm premontrei apátnak.

Böcskei László püspök: helytelenítem a váradi önkormányzat kilakoltatási felszólítását, minden támogatást megadok a premontrei apátnak
2025. május 21., szerda

Minden tizedik ember cukorbetegségben szenved, a szakorvos a megelőzés fontosságát hangsúlyozza (VIDEÓ)

Romániában minden tizedik ember cukorbetegségben szenved, aminek előfordulási aránya az európai átlag fölött áll. Egészségügyi sorozatunk újabb részében dr. Szabó Mónika marosvásárhelyi diabetológussal jártuk körül a népbetegségként számon tartott kórt.

Minden tizedik ember cukorbetegségben szenved, a szakorvos a megelőzés fontosságát hangsúlyozza (VIDEÓ)
2025. május 20., kedd

Új otthonba költözött a Kallós Zoltán Népzeneiskola a kincses városban

A Kallós Alapítvány tevékenysége a szórványmagyarság életerejét bizonyítja, ma és a jövőben is azoké a dicsőség, akik folytatják az értékmentést és őrzik a népi kultúrát – hangoztatta Szilágyi Péter helyettes államtitkár Kolozsváron.

Új otthonba költözött a Kallós Zoltán Népzeneiskola a kincses városban
2025. május 20., kedd

Palliatív osztályt alakítanak ki az egykori városi kórházban Aradon

A végstádiumban lévő betegek szenvedéseit enyhítő gondozás a közegészségügyi rendszerben ingyenes lesz, szemben a magán klinikákkal.

Palliatív osztályt alakítanak ki az egykori városi kórházban Aradon
2025. május 20., kedd

Újabb államosítási kísérlet: ki akarja lakoltatni a váradi önkormányzat Fejes Rudolf Anzelm apátot a premontrei rendházból

Kilakoltatási végzést küldött a nagyváradi önkormányzat Fejes Rudolf Anzelm premontrei apátnak, amelyben felszólítja, hogy öt munkanapon belül hagyja el a premontrei rendházat. Fejes Rudolf Anzelm a Krónikával közölte, jogi lépéseket tervez az ügyben.

Újabb államosítási kísérlet: ki akarja lakoltatni a váradi önkormányzat Fejes Rudolf Anzelm apátot a premontrei rendházból