Kelemen Hunor: partnerség van, nem adta el magát az RMDSZ a Fidesznek

•  Fotó: Székelyhon TV

Fotó: Székelyhon TV

Egyesek egy visszhangszobában ülnek, nem látják, miként változott a világ körülöttük, meg vannak győződve arról, hogy az a valóság, amit az ő visszhangszobájuk eljuttat a fülükbe – így reagált Kelemen Hunor a Fideszt és az RMDSZ-t támadó szűk, de hangos erdélyi értelmiségiek csoportjának vádjaira. Az RMDSZ elnöke a Krónikának azt is elmondta: a határon túli magyarok voksukkal megerősítették a budapesti nemzetpolitika helyességét az országgyűlési választáson.

Pataky István

2022. április 11., 13:582022. április 11., 13:58

– Megvan a magyarországi választások előzetes eredménye, ismét kétharmados győzelmet aratott a Fidesz-KDNP, a négy évvel ezelőttinél lényegesen több levélszavazat érkezett Erdélyből, ahol megint kilencven százaléknál magasabb támogatást kaptak az anyaországi kormánypártok. Mit szól az eredményekhez?

– Huszonnégy százalékkal emelkedett az erdélyi levélszavazatok száma a négy évvel ezelőtti választásokhoz képest. Nőtt azoknak a száma is, akik a konzulátusokon éltek a szavazati jogukkal, oda kérték a szavazólapot. Ez azt jelenti, hogy az érdeklődés növekedett a magyarországi megmérettetéssel kapcsolatban, amit egy jó jelnek tartok. A magyar állampolgársággal is rendelkező erdélyi magyarok a kizárólag pártlistákra adott szavazatukkal véleményt mondhatnak arról, hogy milyen kapcsolatot ápolt és épített a magyar kormány a határon túli közösségekkel. Tehát a nemzetpolitikáról is véleményt mondhatnak ezáltal. Ezt nagyon fontosnak tartom, ezért is biztattuk arra az embereket, hogy vegyenek részt a szavazáson.

A végeredmény megerősíti azt, hogy az elmúlt bő évtizedben végbement nemzetpolitikai fordulatot, paradigmaváltást a határon túli magyarok helyesnek tartják.

Ezen belül az olyan típusú elemekre gondolok, amelyek nem írhatók le pénzzel: a kettős állampolgárság lehetősége, a szolidaritás, az összetartozás érzése. Ezek inkább az érzelmekhez kötődnek, a szívhez szólnak. Valószínűleg ezt nem értette és ezt nem érti a magyar ellenzék. A magyarországi kétharmados győzelem fontos, hiszen nehéz időszakban ad nagy legitimitást, amikor egy megváltozott európai és globális politikai környezetben kell dolgoznia a magyar kormánynak. Ez olyan felhatalmazás, amelyet egy demokrata ember nem kérdőjelezhet meg. Kiváló eredmény született, köszönet mindazoknak az erdélyi magyar embereknek, akik éltek a szavazati jogukkal.

– Mire számít nemzetpolitikai téren a következő négy évben?

– Az elkezdett utat kell folytatni. Nem zárom ki egy-két kérdés árnyalását. A támogatások tekintetében nyilván azokra a területekre, ahol sikerült elérni a kitűzött célokat, megvalósítani az eredményeket, oda kevesebb anyagi támogatásra van szükség, más területekre viszont több. A gazdaságpolitikai támogatást nyilvánvalóan folytatni kell.

Az új budapesti kormány beiktatása után közösen át fogjuk tágyalni a helyzetet. Lényeges váltásra nincs szükség szerintem.

Azt is látni kell, hogy gazdasági válságban van az egész Európai Unió, ez a válság mélyülni fog a következő években, ilyen időszakokban nagyon pontosan be kell mérni, hogy milyen típusú közpolitikára, támogatási politikára van szükség. A legfontosabb ügyekre mindenképpen biztosítani kellene költségvetési forrásokat, s ez nem csak a nemzetpolitikára vonatkozik.

– A Fideszt és az RMDSZ-t támadó kis, de hangos erdélyi magyar értelmiségiek csoportjának egyik fő szószólója, Eckstein-Kovács Péter egykori szenátor egy interjúban azt mondta, hogy szerinte a transzilvanizmus feladása zajlik a szövetségben, az RMDSZ pedig eladta magát a Fidesznek. Mit válaszol ezekre a vádakra?

– Egyik állítás sem igaz. Mi az, hogy eladta magát az RMDSZ? Van egy partnerség a Fidesszel, de ez mitől eladás? A politikában szövetségek vannak, a nemzetpolitikában még inkább. Szükség is van erre a szövetségre. El tudok én is képzelni sokféle viszonyulást a magyar–magyar kapcsolatrendszerben is, mert gazdag a fantáziám. A gond az, hogy ennek az állításnak semmiféle alapja nincsen. Ugyanezt tudom mondani a transzilvanizmus állítólagos feladásáról.

Egyesek egy visszhangszobában ülnek. Nem látják, hogy miként változott a világ körülöttük, ők csak a saját hangjukat, saját véleményüknek a visszhangját hallják évek óta, és meg vannak győződve arról, hogy az a valóság, amit az ő visszhangszobájuk eljuttat a fülükbe. Ha pedig véletlenül megjelenik egy másik hang, az rettenetesen zavarja őket.

Az a baj ezzel a hozzáállással, hogy ők, akik a nyitottság világbajnokainak tekintik magukat, valójában bezáródnak egy visszhangszobába. Ez az én diagnózisom. Lehet ezzel is vitatkozni, de én ezt így látom. Évek óta ugyanazt mondják, azt egyre hangosabban ismétlik, mintha a saját véleményükön kívül semmi mást nem hallanának.

•  Fotó: Jakab Mónika Galéria

Fotó: Jakab Mónika

– Ha minden jól megy, egy hosszabb, választásoktól mentes időszak következik Romániában és Magyarországon egyaránt. Ebben a kampányoktól mentes időszakban talán nagyobb esélyt kap a magyar–román államközi viszony erősítése. Van erre esély?

– Kétségtelen, hogy a kétoldalú kapcsolatok dinamikáját befolyásolják a választási kampányok. Ilyenkor a partnerek inkább megvárják a megmérettetés végét. Az utóbbi időben stagnálás volt a magyar–román viszonyban, de szerintem ebből az állapotból el fogunk mozdulni.

Jó esélyt látok arra, hogy a következő hetekben, hónapokban, miután – vélhetően valamikor május végén – megalakul az új magyar kormány, újabb lendületet lehet adni a kétoldalú kapcsolatoknak.

Folytatni kell azokat a szakpolitikai egyeztetéseket, amelyek több területen is elindultak. Gazdaság, energetika, kultúra, mezőgazdaság, környezetvédelem – hosszan lehetne sorolni azokat a területeket, amelyeken fel lehet gyorsítani a kapcsolatokat, a szaktárcák egyeztetését. Mi azt fogjuk szorgalmazni, hogy mihelyt beiktatták az új magyar kormányt, a román kabinet tagjainak részéről is legyen meg a megfelelő nyitás a kapcsolatok élénkítésére. Ez általában is mindkét fél számára hasznos lenne, de most különösen, amikor a szomszédunkban háború van, és a következő években minden meg fog változni körülöttünk.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 22., péntek

Olyan erős a szél, hogy le kellett zárni az egyik erdélyi autópályát

Az erős szél miatt lezárták péntek reggel az A1-es autópálya Nagyszeben és Bojca közötti szakaszát.

Olyan erős a szél, hogy le kellett zárni az egyik erdélyi autópályát
2024. november 21., csütörtök

Erdélyi faipari kombinát tulajdonosa vált fizetésképtelenné

Fizetésképtelenné nyilvánítását kezdeményezte az egyik bécsi kerületi bíróságon a Ziegler csoport, a szászsebesi faipari kombinát tulajdonosa – írja az economedia.ro.

Erdélyi faipari kombinát tulajdonosa vált fizetésképtelenné
2024. november 21., csütörtök

Sínekre dőlt fák miatt leállt a vasúti közlekedés Hargita megyében

A Hargita megyei Marosfő és Székelyhodos közötti vasúti pályán kidőlt fák és leszakadt ágak miatt leállt a vasúti közlekedés a Román Vasúttársaság (CFR) 400-as számú fővonalán, több vonat a vasútállomásokon vesztegel – közölte a katasztrófavédelem.

Sínekre dőlt fák miatt leállt a vasúti közlekedés Hargita megyében
2024. november 21., csütörtök

Vörös riasztást adtak ki hóviharok miatt, több erdélyi megye is érintett

Hét megye hegyvidékére pénteken érvényes harmadfokú (vörös jelzésű) riasztást adott ki sűrű havazásra és hóviharra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Vörös riasztást adtak ki hóviharok miatt, több erdélyi megye is érintett
2024. november 21., csütörtök

Megalakult az Arad megyei önkormányzat, egyelőre egy magyar tanácsossal

Szerda délelőtt tartotta alakuló ülését a megyeházán az Arad megyei önkormányzat új, a június 9-i helyhatósági választásokon megválasztott képviselőtestülete. A 33 tagú közgyűlésből 28-an tettek hivatali esküt, a két RMDSZ-es tanácsosból csak az egyik.

Megalakult az Arad megyei önkormányzat, egyelőre egy magyar tanácsossal
2024. november 21., csütörtök

Beszterce-Naszód megyébe is megérkezett a tél; van, ahol a 20 centimétert is eléri a hóréteg vastagsága

A szerdáról csütörtökre virradó éjszaka és csütörtökön reggel 11 munkagéppel dolgoztak az útkarbantartók a hó eltakarításán a Beszterce-Naszód megyei főutak hegyvidéki szakaszain.

Beszterce-Naszód megyébe is megérkezett a tél; van, ahol a 20 centimétert is eléri a hóréteg vastagsága
2024. november 21., csütörtök

Több ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében a havazás és a viharos erejű szél miatt

Hargita megye tucatnyi településén több ezer ember maradt áram nélkül csütörtök reggel, miután a lehulló hó és a viharos erejű szél több transzformátorállomást megrongált.

Több ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében a havazás és a viharos erejű szél miatt
2024. november 20., szerda

Kormányalakítási tárgyalásokról csak az elnökválasztás után lehet szó Kelemen Hunor szerint

Az államfőválasztás második fordulója után kezdődnek csak a tárgyalások az új kormány megalakításáról – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke és államfőjelöltje szerdán Szatmárnémetiben.

Kormányalakítási tárgyalásokról csak az elnökválasztás után lehet szó Kelemen Hunor szerint
2024. november 20., szerda

Erdély-szerte havazásra és erős szélre figyelmeztetnek

Havazásra és a szél erősödésére figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat 29 megyére.

Erdély-szerte havazásra és erős szélre figyelmeztetnek
2024. november 20., szerda

Meglépték: betiltotta a bérelhető elektromos rollereket az egyik erdélyi nagyváros

A brassói városháza arra kényszerítette a bérelhető elektromos rollerek üzemeltetőit, az Ubert és a Boltot, távolítsák el ezeket a járműveket a település utcáiról, miután ezt a szolgáltatást meghatározatlan időre felfüggesztették – írta a helyi sajtó.

Meglépték: betiltotta a bérelhető elektromos rollereket az egyik erdélyi nagyváros