Kelemen Hunor elnök, államfőjelölt az RMDSZ vezető politikusaival értékelte a választás eredményét
Fotó: Rostás Szabolcs
Mintegy százezer szavazattal többre számít a most vasárnapi államfőválasztáson Kelemen Hunor az öt évvel ezelőtti 357 ezer vokshoz képest. Az RMDSZ államfőjelöltje a Krónikának úgy válaszolt: a döntő fordulóba jutó jelöltek valamelyikének támogatásáról csak a parlamenti megmérettetést követően tárgyalnak.
2024. november 24., 22:002024. november 24., 22:00
2024. november 24., 22:522024. november 24., 22:52
Leplezetlen elégedettséggel reagáltak az államfőválasztás első fordulójának exit poll eredményeire urnazárást követően az RMDSZ vezető politikusai, élen Kelemen Hunorral. A szövetség egy központi pubhouse-ban rendezte be eredményváróját Kolozsváron, itt állt újságírók elé a szövetségi elnök további tíz politikus – parlamenti és EP-képviselők, tanácselnökök, polgármesterek – társaságában, hogy a fajsúlyosabb román jelöltek nyilatkoztak Bukarestben. Miután megköszönte mindazoknak, akik vasárnap rá szavaztak,
A szövetségi elnök meggyőződésének adott hangot, hogy a hivatalos szavazatszámlálás nyomán az exit poll eredmények által mutatott 4 százalékos támogatottsága 5 százalék fölé fog emelkedni, akárcsak a június európai parlamenti választások esetében. „Folytatjuk a munkát, holnaptól ismét indul a kampány. Célunk az, hogy erős frakciónk legyen a bukaresti parlamentben, és meg tudjuk akadályozni a rossz döntéseket, köztük a közigazgatási átszervezést, továbbá azt, hogy a romániai magyar közösség a politkikai kiszolgáltatottság állapotába kerüljön” – jelentette ki Kelemen Hunor. Hozzátette: az általa képviselt józan ész programját sokan meghallották a kampányidőszakban, ugyanakkor reményének adott hangot, miszerint az RMDSZ államfőjelöltjének programjában megfogalmazott kérdésekre jó válaszokat tud adni Románia következő államfője, leendő kormánya és az új összetételű parlament egyaránt.
A Krónika többek között azt kérdezte az RMDSZ államfőjelöltjétől: annak ismeretében, hogy az előző, 2019-es államfőválasztás első fordulójában 357 ezer szavazatot szerzett, most mennyivel lenne elégedett. Kelemen Hunor úgy válaszolt, szerinte 450 ezer fölött lesz a rá adott voksok száma, sőt bízik abban, hogy ennél több is, és közelebb lesz az 500, mint a 400 ezerhez, ami azt jelentené, hogy hozzá tudtak tenni százezerrel az öt évvel ezelőtti elnökválasztáshoz képest.
Az RMDSZ elnöke arra számít, hogy mintegy 100 ezer szavazattal többet kapott most vasárnap, mint öt évvel ezelőtt
Fotó: Rostás Szabolcs
Megkérdeztük azt is az RMDSZ elnökétől, leül-e tárgyalni az államfőválasztás második fordulójába bejutó két jelölttel, ha ők a szövetség – és a romániai magyarok – támogatottságát kérik. Kelemen Hunor elmondta, a december elsejei parlamenti választásokig nem tárgyalnak ilyesmiről, addig mozgósítani kell a törvényhozási megmérettetésre. „December 2-a az a nap, amikor a második fordulóról tudunk majd beszélni. Aki megkeres, azzal szóba állunk, és elmondja a szándékait, megtudja a mi szándékainkat is. Fontos, hogy várjuk meg az első forduló végeredményét, mert az előrejelzések alapján nagyon szoros az állás, ebben nincsenek benne a diaszpóra szavazatai” – válaszolta lapunk kérdésére Kelemen Hunor.
Érdemes összehasonlítani az államelnöki posztot negyedszerre megpályázó Kelemen Hunor mostani teljesítményét a korábbi megmérettetéseken szerzett szavazatszámokkal. Az RMDSZ elnöke először 2009-ben indult az államfőválasztáson, amelynek első fordulójában 372 764 szavazatot kapott, ami az 5. helyet, és a leadott voksok 3,83 százalékát jelentette. Öt évvel később, 2014 novemberében Kelemen több mint 40 ezer szavazattal kevesebbet, 329 727 voksot gyűjtött össze (3,47%), akkor azonban magyar ellenfele is akadt, mégpedig Szilágyi Zsolt, aki az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) jelöltjeként 53 146 szavazatot kapott (0,56%). A legutóbbi, 2019-ben rendezett romániai államelnök-választáson az RMDSZ jelöltjére 357 014 választópolgár adta a voksát (3,87), vagyis kevesebben, mint tíz évvel korábban, de 28 ezerrel többen, mint 2014-ben.
Tizedik részéhez ért a Krónika Gazdaszemmel című videós riportsorozata. Az erdélyi magyar gazdákat, élelmiszer-feldolgozó kisvállalkozókat, mezőgazdasági szakembereket bemutató sorozatunk 2024 decemberétől kétheti rendszerességgel jelentkezik.
Áprilistól a mezőségi szórványban folytatja lelkészi szolgálatát Ballai Zoltán, miután a Kolozsvár Felsővárosi Református Egyházközség presbitériuma megvonta tőle a bizalmat.
Elkezdődött az előkészítő osztályba való beiratkozás első szakasza, amely a tanügyminisztérium által jóváhagyott ütemterv szerint május 6-áig tart.
A romániai gazdák idén a tavalyinál is kevesebb hektáronkénti búzatermésre számíthatnak.
Elfogtak egy drogkereskedőt a rendőrök és a szervezett bűnözés elleni ügyosztály nyomozói Aradon. A 30 éves férfi épp túl akart adni több mint hét kilogramm kannabiszon, amikor elcsípték. A drogot több bűnjel kíséretében lefoglalták.
Petárdákkal űzték vissza az erdőbe azt a hárombocsos anyamedvét, amely kedd reggel bement a csíkszeredai 61-es hegyivadász dandár területére – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek Bors Béla, a hargitai megyeszékhely alpolgármestere.
Meghalt egy férfi kedd reggel Beszterce-Naszód megyében, miután beesett egy csatornába és föld omlott rá.
Egy holttesthez riasztották, de kettőt húzott végül partra az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) mentőegysége. Az elsőt nehezen tudták azonosítani: a rendőrség kedden közölte, hogy egy 44 éves aradi férfi holttestét találták meg.
Kilőtték hétfőn este azt a medvét, amely vasárnap este súlyos, életveszélyes sérüléseket okozott egy férfinak a Brassó megyei Predeálon.
Abszolút szerencsétlen megnyilatkozás volt Klaus Iohannis „jónapotkívánokozása”, amelyet nem a német kisebbség nevében, hanem államfőként tett – fogalmaz a Krónikának adott interjúban Paul Jürgen Porr.
szóljon hozzá!