Fotó: Pál Árpád
A román nyelv és irodalom próbával kezdődik kedden az érettségi vizsga szóbeli szakasza. A tizenkettedikes diákok csütörtökön és pénteken magyar nyelvből, csütörtöktől jövő keddig informatikából, június 14. és 16. között pedig idegen nyelvből szóbeliznek.
2017. június 05., 16:072017. június 05., 16:07
2017. június 05., 16:082017. június 05., 16:08
Az írásbeli próbák sora rövid szünet után, június 26-án kezdődik, a román vizsgát június 27-én a magyar nyelv és irodalom próba követi. A végzősök június 28-án írásbeliznek a szakjuknak megfelelő kötelező, június 30-án pedig a választott tantárgyból.
A pótérettségire július 11. és 14. között lehet beiratkozni, a vizsgára pedig augusztus 21. és 31. között kerül sor. A végzős diákok számára május 26-án ért véget a tanév. Azóta zajlik egyébként a speciális érettségi szesszió, amelyen azok a tanulók vizsgáznak, akik június és július folyamán nemzetközi tantárgyversenyen vesznek részt, az érintett 223 fiatal már június 10-én megtudja végleges osztályzatait.
A tavalyi érettségi vizsgán – az óvások előtti eredmények alapján – a diákok 66,7 százaléka szerzett átmenő jegyet. Az eredmény szinte pontosan megegyezett a 2015-ös összesített átmenési aránnyal, akkor ugyanis a diákok 66,4 százaléka érdemelte ki az oklevelet.
Tavaly országos szinten a Kolozs megyei tizenkettedikesek teljesítettek a legjobban: a 83,32 százalékos átmenési arány jócskán meghaladta az országos átlagot. A székelyföldi megyék javítottak 2015-höz képest. Az országos középmezőnyben helyezkedett el Maros és Kovászna megye, ahol a végzősök 66, illetve 65,61 százaléka szerzett átmenő átlagosztályzatot. Gyengébben teljesítettek viszont a Hargita megyei végzősök, akiknek 60,09 százaléka érdemelte ki az érettségi oklevelet, azonban még így is közel 6 százalékos javulást értek el a 2015-ös gyenge eredményekhez képest.
Az Arad megyei önkormányzat újabb álhír terjesztésére hívta fel a figyelmet az ópálosi katonai emlékművel kapcsolatban, azt követően, hogy vasárnap a Facebookon a román hősök tiszteletére emelt monumentális alkotás tervezett lebontásáról írtak.
Petres Sándor, Hargita megye prefektusa a parajdi sóbányában kialakult helyzetre utalva kijelentette: a természettel vívott harc „elveszett”, de biztosította a közvéleményt, a térségben élő emberek nincsenek és nem is lesznek egyedül ebben a küzdelemben.
Ismét ömlik a víz a parajdi sóbányába, miután az esőzések nyomán megduzzadt a Korond-patak és megsérült a medrét védő geofólia, így a bezúduló víz pár órán belül teljesen elöntheti a regionális turizmus motorjának számító székelyföldi létesítményt.
Medve harapott meg egy külföldi turistát kedden a Transzfogarasi úton, miután az ember etetni próbálta a vadat – közölte az Argeş megyei katasztrófavédelem.
Fejes Rudolf Anzelm apát, váradhegyfoki prépost-prelátus, a Nagyváradhegyfoki Premontrei Prépostság elöljárója kilakoltatásának megakadályozásáért imádkoztak hétfőn este Nagyváradon, a premontrei rend belvárosi templomában.
Nagyszabású razzia eredményeként egy hétfős drogbanda tagjait fogták el a szervezett bűnözés elleni ügyosztály aradi nyomozói temesvári kollégáikkal együttműködve.
Heves esőzésekre figyelmeztető másodfokú, vagyis narancssárga riasztást bocsátott ki kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat 14 megyére.
Egy 82 éves székelyföldi nőt gyanúsít kábítószer-csempészettel a román rendőrség, miután a lakásán 50 gramm kiporciózott kokaint találtak. Egy másik, 50 éves nőt az eladásra szánt drog szállítása közben értek tetten – közölte a Hargita megyei rendőrség.
Kovászna és Hargita megyében is áradásokat okoztak a heves esőzések, két településen megelőző kitelepítésekre is szükség volt.
Jogosítvány nélküli vezetésért indítottak több bűnvádi eljárást a hétvégén a Bihar megyei rendőrök, két személyt őrizetbe vettek. A rendőrség arra figyelmeztet, hogy börtönbüntetést kockáztat az, aki vezetői jogosítvány nélkül ül volánhoz.
szóljon hozzá!