Több ezres tömeg Nagylaknál, az emberek nem tartják be a kötelező távolságot
Fotó: Europol Szakszervezet
A román határrendészet illetékesei szerint a megnövekedett forgalom és a járványügyi intézkedések együttes hatása miatt alakult ki torlódás a magyar–román határon a Nagylak-Nagylak 1, Csanádpalota-Nagylak 2 és az Ártánd-Bors határátkelőhelyeken.
2020. május 17., 18:232020. május 17., 18:23
2020. május 17., 21:082020. május 17., 21:08
Laura Bondar főfelügyelő, a határrendészet nagyváradi területi igazgatóságának szóvivője vasárnap az MTI-nek elmondta, az utóbbi napokban jelentősen megnövekedett a forgalom a határokon, és a Magyarországon átutazók számára kialakított folyosók miatt a személyforgalom a nagylaki és a borsi határátkelőhelyekre korlátozódik. Hozzátette: a járvány kezdete óta nem változtak a romániai járványügyi szabályozások, így a beléptetés – az iratok ellenőrzése, a lázmérés, a kitöltött járványügyi nyilatkozat áttekintése, a belépővel folytatott párbeszéd – személyenként 5-10 percet vesz igénybe, ezért alakultak ki a torlódások.
A jelzőrendszer a Csanádpalota-Nagylak határátkelőhelyen hatsávos beléptetés mellett ötórás várakozást, az Ártánd-Bors határátkelőhelyen pedig hétsávos beléptetés mellett háromórás várakozási időt jelzett. A román hírtelevíziók beszámolója szerint rendkívüli módon megnőtt a gyalogos határátlépők száma is. Számukra Nagylaknál 11 sávot alakítottak ki, de így is vannak olyanok a gyalogosok között, akik több mint 12 óra várakozás után jutottak át a határon. Laura Bondar az MTI-nek elmondta: a gyalogosokat minden bizonnyal valaki autóval hozta el a határig, de az illető nem akarta vállalni az átlépéssel járó kihívásokat.
Többen elájultak a sorbanállás közben, utasfolyosókat létesítettek
A repülőtereken használt utasfolyosókhoz hasonló elválasztó folyosókat létesítettek az Arad megyei hatóságok a Nagylak I határátkelőnél, hogy a határellenőrzésre várakozó emberek között be lehessen tartani a koronavírus-járvány miatt szükséges távolságot. Horea Timiş, az Arad megyei közegészségügyi igazgatóság (DSP) vezetője az Agerpres hírügynökségnek elmondta, felkérte a hatóságokat, intézkedjenek, hogy a határellenőrzésre várakozó, a határhoz gyalogosan érkező emberek betartsák egymás között a fizikai távolságot, ugyanis a határrendőrség ellenőrző pontjainál több száz személy tolongott egymás mellett. Timiş szerint közülük sokan három-öt kilométert gyalogoltak csomagokkal felpakolva a magyar-román határig, fáradtak és órákon át kell még várakozniuk. A DSP igazgatója szerint több várakozó személy elájult a fáradtság és dehidratálás következtében, emiatt több SMURD-csapatot kirendeltek a helyszínre, és ivóvizet is osztogatnak az embereknek. A várandós nőket és a három év alatti gyerekekkel várakozó személyeket előnyben részesítették a határellenőrzésnél.
Szombat este 19 órától pedig a személyforgalom számára is megnyitották a Csanádpalota-Nagylak autópálya-határátkelőhelyet, amelyet a járványügyi intézkedések miatt korábban csak a teherforgalom használhatott. A határrendészet által közölt adatok szerint szombaton 21 ezer 200 személy és 11 ezer 800 jármű lépte át a magyar–román határt, közülük 11 ezer személy lépett be Romániába. Az Agerpres hírügynökség közlése szerint a szám háromszorosa a korábbi napok határátlépéseinek.
Fotó: Facebook/Jandarmeria Bihor
A romániai hírtelevíziók azzal hozzák összefüggésbe a megnőtt utasforgalmat, hogy péntektől feloldották az országban a rendkívüli állapotot, és immár nem kerülnek hatósági karanténba azok, akik a legfertőzöttebb országokból érkeznek. A péntektől érvényes új szabályozás számukra csak lakhelyi elkülönítést ír elő. Laura Bondar szóvivő arra figyelmeztetett, hogy továbbra sem lehet átruccanni a határon kirándulni vagy bevásárolni. Akik most torlódnak, valamennyien munkaszerződéssel, tartózkodási engedéllyel és egyéb iratokkal igazolják a határátlépés szükségességét.
Az illetékes hozzátette, olyanok jönnek sokan, akiknek külföldön megszűnt a munkahelyük, vagy olyanok, akiknek okmányokat kell cserélniük. Megemlítette: a román hatóságok meghosszabbították a lejárt iratok érvényességét a rendkívüli állapot idejére, de a hazatérő román állampolgárok attól tartanak, hogy nem tudnak már belépni az országba, hogyha halogatják a hazautazást.
Életét vesztette egy tinédzser húsvéthétfőn rollerezés közben Argeș megyében. Ezzel egy időben egy motorkerékpáros súlyos állapotban kórházba került Fehér megyében, miután villámcsapás érte.
Erdélyben kihelyezik a fekete lobogót a katolikus templomokra, Ferenc pápa temetése napjáig pedig mindennap délben és este 7 órakor meghúzzák a harangokat a Szentatya lelki üdvéért.
„Krisztus mai követőiként nekünk is tanúkká kell válnunk: szavainkkal és egész életünkkel kell hirdetnünk, hogy Krisztus él, és az Ő szeretete mindannyiunkat átformálhat” – üzeni a Szatmári Római Katolikus Egyházmegye pásztorlevele.
„Adjunk hálát az irgalmas Istennek mindazért, amit Ferenc pápa által feltárt nekünk küldetésünkről és örök célunkról” – írja a katolikus egyházfő húsvéthétfőn bekövetkezett halálára Böcskei László nagyváradi római katolikus megyés püsp
A csíkszeredai polgármesteri hivatal kezdeményezi, hogy a pápai útként ismert utat, amelyen Ferenc pápa 2019-ben végig haladt a Hármashalom-oltárhoz, a hétfő reggel elhunyt Szentatyáról nevezzék el.
A meteorológusok szerint az ilyenkor megszokottnál jóval melegebb időjárás várható húsvét hétfőjén az ország legtöbb vidékén.
Az orosz–ukrán háború, a kényszerbesorozás elől menekülő ukrán állampolgárt mentettek meg a Máramaros megyei hegyimentők. A 40 éves ukrán férfi élete kockáztatásával, a Máramarosi-havasokon át menekült a kényszerbesorozás elől.
Láncbaleset történt húsvétvasárnap délután Nagyszebenben, a tömegkarambolban egy várandós nő is érintett volt.
Húsvétvasárnap reggel hagyományosan megáldották az ételkosarakat Kolozsváron a Szent Mihály templom előtti téren.
Megmentenék az enyészettől a szerb határ közelében, Bánlakon található Karátsonyi-kastélyt. A romos nemesi lak, az ortodox érsekségtől a Temes Megyei Tanács igazgatása alá kerül, és kulturális-turisztikai központként működne.
1 hozzászólás