Lényeges, hogy a diákok ne távolodjanak el a tanulástól, a bezártságban még jól is jönnek a feladatok
Fotó: Illyés Tibor/MTI
Jövő héttől elindul a televíziós távoktatás magyar nyelven, ugyanakkor számos nehézséggel szembesül a kényszervakáció miatt digitális platformokon működő tanítás. Számos, vidéken tanító pedagógus és diák nincs még felkészülve a digitális eszközök használatára, sok tanár pedig azért sem tudna tanítani, mert vannak gyerekek, akik internet-hozzáféréssel sem rendelkeznek.
2020. március 22., 11:122020. március 22., 11:12
2020. március 22., 13:422020. március 22., 13:42
Hétfőtől követhető a magyar nyelvű távoktatás a román közszolgálati televízió országos csatornáján, valamint marosvásárhelyi és kolozsvári regionális stúdiójában a nyolcadikos és tizenkettedikes diákok számára a kisebbségi államtitkárság és az RMDSZ közbenjárására. A TVR Iskolatévé programját a TVR 3 országos csatornán, illetve a kolozsvári és a marosvásárhelyi regionális stúdió műsoraiban fogják sugározni.
A közszolgálati csatorna közleménye szerint a magyar kisebbségi érdekképviselet kérésére egészítették ki az oktatási tárcával kötött megállapodást, így a magyar tannyelvű iskolák diákjai számára hétfőtől péntekig anyanyelvükön közvetítenek magyar nyelv és irodalom, matematika, fizika, kémia, történelem, földrajz, biológia, informatika és társadalomtudományi órákat.
Az Iskolatévé anyanyelvi műsorait kezdeményező RMDSZ tájékoztatása szerint a televíziós felkészítőket egyelőre a záróvizsgákra készülő nyolcadikos és tizenkettedikes diákok számára készítik, de tervezik a műsorok bővítését más korosztályok számára is, amennyiben elhúzódik a koronavírus-járvány miatt elrendelt rendkívüli állapot.
A Magyar Szülők Szövetsége vasárnap cáfolta, hogy az RMDSZ kezdeményezésére indul be az anyanyelvű iskolatévé. A szervezet állásfoglalása az alábbi Facebook-bejegyzésben olvasható.
Magyar, román és matematika tantárgyakból a munkacsoportok összeálltak. A pedagógusok hétfőn állnak a Hargita Stúdió kamerái elé, így előre láthatóan szerdától indul a SuliTV8 a Youtube-on, de remélhetőleg több kábeltévé csatornáján is.
Csütörtök délelőtt kezdődtek el az oktatási minisztérium által megszervezett online szemináriumok, amelyekkel felkészítik a pedagógusokat a digitális oktatáshoz szükséges felületek használatára. A román nyelven zajló oktatóvideókban az Office 365, Google Meet, Zoom, Livresq și Google Classroom programokat ismertetik, és a CRED nevű projekt saját, illetve Facebook-oldalán érhetők el.
Közben több tekintetben is nehezen birkóznak meg a távoktatás kihívásaival a diákok és a szülők. Lapunkat több szülő megkereste, hogy az első napokban a feladatok tömkelege zúdult a gyerekére, egész nap tanult, feladatokat oldott, oktató videókat, filmeket nézett. A tanárok különböző csatornákon próbálják tartani a diákkal a kapcsolatot, így a gyereknek újabb és újabb alkalmazásokat kell telepítenie a telefonjára, laptopjára.
– szögezte le lapunk megkeresésére Ferencz S. Alpár, az RMPSZ alelnöke.
Fotó: Gecse Noémi
A távoktatás módja tanintézetenként, pedagógusként, sőt családonként változik, attól függően, hogy ki milyen megoldást választ, mennyi erőforrást, időt, energiát tud erre mozgósítani. A RMPSZ együttműködésre kéri a szereplőket, arra, hogy a pedagógusok, diákok, szülők támogassák egymást, hiszen a cél közös: a vészhelyzetben is fenntartani a gyerekek érdeklődését a tanulás iránt, hogy otthon is kialakuljon a napirend, hogy ha majd a kényszerszünet lejár, zökkenőmentesen lehessen továbblépni.
Ferencz S. Alpár rámutatott, bebizonyosodott, hogy a tanároknak van ismeretük az online eszközökről, ám ezt korábban ritkán alkalmazták, és abban bízik, hogy a kényszerhelyzet odavezet, hogy az online ezentúl jobban beépül a pedagógiai gyakorlatba. A szakember ugyanakkor arra is rámutatott, a vészhelyzetben mutatkozik meg, hogy az oktatási minisztérium soha nem foglalkozott mélyrehatóan a digitalizálással.
– szögezte le Ferencz S. Alpár. A minisztérium csak ajánlásokat fogalmaz meg, ebből próbálják a pedagógusok elhivatottságból, felelősségérzetből kihozni a lehető legtöbbet, szögezte le az alelnök. Abban bízik, hogy idővel letisztulnak a dolgok, a pedagógusok, a diákok, a szülők megszokják a távoktatást, jól veszik az akadályokat.
A vidéken tanító pedagógusok és diákok egy része nincs felkészülve a digitális platformok használatára, sok tanár pedig hasznosítani sem tudná ezeket, mert vannak diákok, akik még internet-hozzáféréssel sem rendelkeznek.
Összesen 381 iskolás és óvodás jár a siménfalvi Marosi Gergely Általános Iskolába. Az intézmény igazgatója, Csáki Péter megkeresésünkre kifejtette, az iskolában nincs olyan nyolcadikos, akinek ne lenne valamilyen okoseszköze, amelyen keresztül megkaphatja a szükséges tananyagokat.
Léta Áron, az erdőszentgyörgyi Szent György Technológiai Gimnázium igazgatója elmondta, van egy előkészítő és egy harmadik osztályuk, ahová olyan tanulók járnak – zömében romák – , akiknek nincs internet-hozzáférésük, illetve létezik egy kilencedikes szakiskolai osztály is, akikkel sem a tanárok, sem pedig az osztályfőnök nem tudta felvenni a kapcsolatot annak ellenére, hogy a 16 éves diákoknak van saját okostelefonjuk. És vannak olyan iskolák is, ahol a gyerekek szüleinek nagy része írástudatlan, nincs számítógépük, internetük.
Fotó: Pál Árpád
Karp Ágnes, a marosvásárhelyi Szász Adalbert Sportlíceum tanítónője megkeresésünkre elmondta, másodikos tanítványai hozzá voltak szokva ahhoz, ami most történik távoktatásban, az eddigi munkaformát igyekeznek folytatni. „Az osztályommal van Facebook-csoportunk, amiben természetesen benne vannak a szülők is, és már múlt héten küldtem anyagokat, amikben önellenőrzési lehetőség is van: a megoldásokat kattintással el lehet érni” – mondta Karp Ágnes. Hozzátette, kérdéses, hogy a szülők, akik közül még sokan dolgoznak, miként tudnak odaülni a gyerekek mellé tanulni.
„A lényeg az, hogy a gyerekek ne távolodjanak el a tanulástól, napi szinten foglalkozzanak a tantárgyakkal, mert kár lenne elkótyavetyélni az időt, ugyanakkor unalmas is bent, így jól is jön, hogyha feladatokat kap a gyerek. A számonkérés nehéz persze, de ha a feladatok megoldásánál inspirálódik, vagy segítséget kér a kisdiák, akkor is jó, hogy dolgozik” – mutatott rá a tanítónő. Mint mondta, azt is figyelembe kell venni, hogy a kicsiknél az sem jó minden szempontból, hogy sokat lógnak a számítógépen.
Bár a kormány oktatási válságkezelő intézkedéseit még nem hirdették ki hivatalosan, a pedagógustársadalomban és az iskolákban már most érezhető a bizonytalanság.
Polipos töltött káposztával rukkolt elő egy brassói étteremlánc, mind a négy vendéglőjükben megkóstolhatják a vendégek a különlegességet.
Négy gyerek kapott szervet, egyikük szívet a július 15-én, egy tragikus baleset miatt elhunyt kosárlabdázó kisfiú halála után.
A gázkazánok beszerelése miatt csütörtökön napközben nem lesz melegvíz abban több mint 20 ezer aradi háztartásban, amelyek a távfűtési hálózaton keresztül kapják mind a fűtést, mind a melegvizet.
Iskolakezdésre beüzemelnék a sótalanító berendezéseket a Kis-Küküllő mentén, ezért gyorsított eljárással szerzik be a felszereléseket, amelyek révén ismét ihatóvá válna a folyónak a parajdi bányakatasztrófa nyomán sóval szennyezett vize.
Több mint egy kilogramm kokaint fedeztek fel a román határrendészek egy Nagylakon keresztül az országba érkező autóban elrejtve.
Több Hargita megyei településen szünetel az áramszolgáltatás a viharos időjárás miatt – számolt be szerda délután a katasztrófavédelmi felügyelőség.
Hosszú évek halogatásai és ígéretek után végre megoldódik a kolozsvári filharmónia székhelyének gondja, ősztől az új zeneakadémia épületébe költözik – közölte Facebook-oldalán szerdán Vákár István, a Kolozs megyei tanács alelnöke.
A XXXIV. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor (Tusványos) idei mottója – Ránk számíthatsz! – nem csupán szlogen, hanem a rendezvény lényegét összegzi, ami a közösség, bizalom és összetartozás – jelentette ki Popa Ilona erdélyi főszervező.
Három személy megsérült szerdán a Hargita megyei Gyimesközéplokhoz tartozó Antalokpataka településen, miután autójukat elsodorta a vonat a közúti vasúti átjárón – közölte a megye katasztrófavédelmi felügyelősége.
szóljon hozzá!