A tuberkulózisos esetek kiszűrését és kezelését célzó programot tizenegy romániai megyében indították el
Fotó: Haáz Vince
A tuberkulózis korai felismerése és a fertőzés elterjedésének megakadályozása érdekében indított tüdőszűrő programot az egészségügyi minisztérium 11 megyében. Barkó Iza, a sepsiszentgyörgyi Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház tüdőgyógyásza szerint a fertőzés megelőzésének legfontosabb pillére a kiegyensúlyozott életvitel és a megfelelő táplálkozás betartása.
2022. november 23., 14:052022. november 23., 14:05
2022. november 23., 14:062022. november 23., 14:06
Az egészségügyi minisztérium tüdőszűrő programot indított útjára Románia 11 megyéjében a tuberkulózis kiszűrésére, a kockázati csoportokhoz tartozó, 18 év fölötti személyek körében. A programot a megyei közegészségügyi igazgatóságok fogják lebonyolítani Botoșani, Konstanca, Galac, Iași, Máramaros, Neamț, Szatmár, Szilágy, Suceava, Tulcea és Vaslui megyében.
a szaktárca jelentése szerint a program célja – amelyet a Globális Alap finanszíroz – a tuberkulózis korai azonosítása, a végleges diagnózis felállítása, illetve a megfelelő kezelés biztosítása. Mint írják, a korai felismerés csökkenti a fertőzés elterjedését a családokban, munkahelyeken, az iskolákban és egyéb közösségekben, ugyanakkor a gyógyulási esélyét is növeli.
Ligia Marincaș, a Szilágy megyei egészségügyi igazgatóság ügyvezető igazgatója a Krónika megkeresésére elmondta, a program első lépéseként kiszűrik azokat településeket, ahol a legtöbb a fertőzés. Ezt követi majd a mobil eszközökkel történő szűrés az adott településen, amelyet a közegészségügyi igazgatóság fog bonyolítani. Mint mondta, Szilágy megyében egyelőre nem választották ki az érintett településeket.
ezek legfontosabb alapelve, hogy a fertőzés kimutatását minden esetben megfelelő egészségügyi ellátásnak, magas színvonalú diagnózisnak és kezelésnek kell követnie.
A pozitív szűrővizsgálati eredmény után a szakorvosnak meg kell erősítenie a diagnózist, mielőtt elkezdődne a kezelés. Ligia Marincaș azt is elmondta, hogy a fertőzés kimutatása a lehetőségekhez mérten kiegészül majd a kedvezményezettek igényeihez igazított egyéb szociális szolgáltatásokkal.
Barkó Iza, a sepsiszentgyörgyi Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház tüdőgyógyásza a Krónika megkeresésére elmondta, bár uniós szinten Románia még mindig élen jár a tuberkulózisos fertőzések száma tekintetében, az utóbbi években lényeges előrelépés és fejlődés történt az országban ezen a téren.
Létezik néhány megyén belüli gócpont, amelyről a szakorvosok tudnak, így kiemelten figyelnek az onnan érkező betegekre a kivizsgáláskor.
„Ilyenkor hosszabban elbeszélgetünk a beteggel, hogy felmérjük, akad-e más fertőzött a családban, esetleg a szomszédságban. Röntgent készítünk, és ha a fertőzés legkisebb gyanúja is fennáll, köpetet szoktunk kérni, amiből rögtön kiderül a beteg állapota” – mutatott rá a szakorvos.
ezért rendszeresen visszahívják őket kivizsgálásra, még akkor is, ha nem lehet kimutatni náluk a fertőzést, hiszen a térségben állandó veszélynek vannak kitéve.
A tüdőgyógyász kiemelte, az utóbbi időszak szakmai tapasztalata azt mutatja, hogy a TBC nem csak az elhanyagolt családok körében üti fel a fejét, hanem olyan személyeknél is, akiknek az immunrendszere valamilyen okból kifolyólag legyengült.
Hangsúlyozta, az immungyengeség többféle betegség kialakulását vonhatja maga után, a cukorbetegségtől egészen a daganatos megbetegedésig, ugyanakkor a szervezetet a fertőzésekkel szemben is védtelenebbé teszi.
Az életvitel betegségben játszott szerepét hangsúlyozva a tüdőgyógyász elmondta, hogy a fiatalokat ugyanúgy érinti a fertőzés, mint az idősebb korosztályt. Sok esetben ugyan nem ragályos szintű náluk a betegség, de lehetnek hordozók.
„A betegség a mirigyekben lakozik, és stressz, betegség, depresszió, vagy olyan hatások esetén, amikor a szervezet védekezőképessége csökken, megmutatkozhat” – mutatott rá. Kitért arra is, hogy a tuberkulózis levegőn keresztül terjedő fertőzés, amelyet leginkább azok kapnak el – akár gyerekek is –, akik valamilyen módon kapcsolatba kerülnek egy TBC-s beteggel.
„Amikor szűrést tartunk egy családban, a gyerekeket is megvizsgáljuk. Van egy bőr alatt működő teszt, amely 72 órán belül kimutatja az eredményt” – emelte ki Barkó Iza. Arra a kérdésre válaszolva, miként lehet a betegséget megelőzni,
„Ugyanakkor fontos, hogy a legkisebb tünetek jelentkezésénél is forduljunk orvoshoz. Van pár tünet, amit a családorvosok is figyelnek: abban az esetben, ha egy egyszerű kezelés nyomán nem szűnik meg a köhögés és a nehézlégzés, a beteg pedig ok nélkül fogy, mindenképp szakorvoshoz kell küldeni, és onnan mi folytatjuk a kezelést” – tette hozzá a tüdőgyógyász.
Elmondta, hogy protokoll szerint azok a betegek, akik már nagyon előrehaladott stádiumú fertőzéssel érkeznek a szakemberhez, kimondottan ragályosnak számítanak, és négy óra elteltével a beteggel közös légtérben tartózkodó ember kontaktszemélynek számít.
A szakember arra is kitért, hogy a legutóbbi Kovászna megyei prevenciós program keretében sikerült kiszűrni azt az öt települést, ahol az utóbbi öt évben a legmagasabb volt a fertőzöttek aránya. Mint elmondta, a program egy hónapig tartott, és minden helységbe 1–2 napra mobil szűrőfelszereléssel mentek ki,
Ezt követően a szakorvoshoz kerültek a röntgenképek, aki kiszűrte az elváltozást, majd megfelelő kezelést írt elő az illetőknek, valamint a ragályos időszakban kórházba utalták őket, hogy csökkentsék a továbbfertőződés veszélyét.
„Ha időben felismerik, teljesen ki lehet gyógyulni a betegségből. Azzal szoktam bátorítani a betegeimet, hogy ez nem daganatos elváltozás, erre létezik kezelés, amelyet ha betartanak, és rendszeresen szedik a gyógyszert, jó eséllyel kigyógyulhatnak. Amikor a beteg megérti, mennyire fontos a kezelés, van eredmény, ám azokban az esetekben, amikor kommunikációs probléma lép fel, gyakori lehet a visszaesés” – hívta fel a figyelmet Barkó Iza.
Hat Temes megyei határőrt gyanúsít korrupcióval az ügyészség: a vádhatóság szerint különböző pénzösszegekért cserébe szemet hunytak az illegális áru- és személyforgalom felett.
Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.
A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.
A digitalizáció nem növeli az autóipari vállalatok nyereségét, de jelentősen javítja az eszközhasználat hatékonyságát – állapítja meg a BBTE és partnerei kutatása, amely a világ legnagyobb autógyártóinak pénzügyi adatait elemezte.
Szomorú vasárnapjuk volt a Marost „dézsmáló” orvhalászoknak: az aradi ügyészség vezetésével a rendőrség lecsapott rájuk. A házkutatások nyomán elkobozták az illegálisan fogott halakat és az orvhalászathoz használt eszközöket.
Alap- és mesterképzésen összesen mintegy 1500 helyre várják a felvételire jelentkezőket július elsejétől a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen (EMTE), alapképzésen 34, magiszteri képzésen 13 szak indul.
Az előrendezvényekkel együtt kilenc nap, változatos program, nagyjából száz esemény, mintegy 40–50 ezer résztvevő – vonták meg a szervezők a június 23–29. között „Mindenki fesztiválja” mottóval lezajlott, 13. Szent László Napok mérlegét.
Több mint 2 100 személyt igazoltattak és 1 549 gépjárművezetőt ellenőriztek alkohol- vagy drogfogyasztás szempontjából az elmúlt hétvégén a Bihar megyei rendőrök.
Viharkárok miatt hónapokig lezárva volt, most azonban ismét teljes hosszában bejárható a Meleg-Szamos forrásvidékének körútja (Circuitul Someșului Cald), az Erdélyi-szigethegység egyik leglátványosabb hegyi útvonala.
Megalakult a kincses városban a FREE HPV CITY koalíció a Kolozsvári Ifjúsági Federeció (FTC) kezdeményezésére, melyhez a Kolozs Megyei Ifjúsági Fórum (Kifor) is csatlakozott.
szóljon hozzá!