Kígyózó sor a polgármesteri hivatal adóügyi osztálya előtt Kolozsváron az év első napjaiban
Fotó: Videófelvétel
A romániai települések többségében ma már elektronikus úton is ki lehet fizetni a helyi adókat és illetékeket. Az általánossá vált új fizetési módszer ellenére sokan nehezen szoknak hozzá a megváltozott hivatali ügyintézéshez, és máig hosszú sorok kígyóznak az év elején az ügyfélablakok előtt. Erdélyi önkormányzati illetékeseket kérdeztünk arról, hogy településükön hogyan működik az online ügyintézés.
2023. január 07., 10:252023. január 07., 10:25
2023. január 07., 13:192023. január 07., 13:19
A kolozsvári polgármesteri hivatal Mócok úti épületében az elmúlt napokban nagy tumultus várta az adójukat befizetni akaró helybélieket. Olyan látvány fogadott, mint hosszú évekkel ezelőtt: az ügyfélablakok előtt sorok kígyóztak, holott mára gyökeresen megváltozott az adófizetés lehetősége. A kolozsvári önkormányzat által működtetett E-primariaclujnapoca.ro, vagy az ország településeit kiszolgáló Ghiseul.ro informatikai rendszer segítségével pár perc alatt ki lehet fizetni mindenféle adót és illetéket.
Ezt a műveletet sokkal könnyebben intézheti otthonról, számítógépen vagy éppen okostelefonon. Ma már az sem gond, ha az ingatlan- vagy járműtulajdonos nem ért a számítógép kezeléséhez, hiszen a legtöbb családban vannak hozzáértő fiatalok vagy középkorúak, de meg lehet erre kérni a szomszédot, ismerőst, barátot. Az internetes felületen az adófizető személyi számával (CNP) és egy bankkártyával bárki pillanatok alatt rendezheti adóját.
A koltói polgármesteri hivatalban a lakosság túlnyomó többsége személyesen fizeti ki az adóját
Fotó: Makkay József
A nagy kérdés az, hogy városainkban az év első napjaiban miért van akkora tülekedés az adó befizetéséért, amikor 10 százalékos kedvezménnyel ezt március 31-ig lehet rendezni személyesen vagy online. Kérdésünkre Kolozsvár alpolgármestere, Oláh Emese sem tudott érdemi választ adni. Öt is meglepte az év eleji tömeg, de azt is elmondta, hogy Kolozsváron a polgármesteri hivatalban tapasztalható tumultus ellenére sokan immár évek óta online törlesztik a helyi önkormányzattal szembeni tartozásukat.
Inkább arra gondolok, hogy olyanok tértek be, akik nem Kolozsváron laknak, de ez csak feltételezés” – fogalmazott a Krónikának az RMDSZ-es elöljáró.
A kolozsvári polgármesteri hivatal informatikai rendszere országos viszonylatban is az elsők között van: gyakorlatilag a teljes ügyfélfogadást biztosítják online is. Oláh Emese szerint mintegy háromszázféle kérést lehet elektronikusan iktatni, amire e-mailben válaszol a polgármesteri hivatal.
Nagyváradon egyelőre azért nincs tumultus a polgármesteri hivatalban, mert a helyi adókat csak január 13-ától lehet kifizetni, személyesen vagy online. Zatykó Gyula, a nagyváradi polgármester tanácsadója szerint a városháza hosszú évek óta egy lépéssel előbbre tart a többi erdélyi városhoz képest az online-ügyintézés terén.
anélkül, hogy az igénylőnek személyesen be kellene mennie a hivatalba. ,,A polgármesteri hivatal honlapján részletes tájékoztató olvasható. Az igényelt dokumentumok kiállításához szükséges személyi igazolvány, telekkönyvi kivonat, stb. beszkennelt változatának elektronikus postázása után a hivatali alkalmazottak szintén e-mailben tartják a kapcsolatot az ügyféllel” – magyarázza az Erdélyi Magyar Szövetség színeiben tevékenykedő polgármesteri tanácsos.
Ügyintézés. Városon is sokan bejárnak a hivatalokba
Fotó: Beliczay László
A vidéki önkormányzatokban nem ilyen rózsás a helyzet. Hargita megyében a községi polgármesteri hivatalok kétharmadában biztosított az online adófizetés lehetősége. Borboly Csaba, a Hargita Megyei Tanács elnöke portálunknak elmondta, hogy a több tételben elnyert több millió eurós pályázatoknak köszönhetően minden olyan önkormányzat csatlakozhatott az országos informatikai rendszerhez, amely ezt akarta. A megyei elöljáró szerint a következő időszakban azokat a községeket is igyekeznek felzárkóztatni, akik az előző hullámban lemaradtak az online rendszerről.
Kérdés azonban, hogy mennyire népszerű az online adófizetés azokban a községekben, ahol megvan erre a lehetőség
,,A 60–70–80 éves falusi emberektől nem lehet elvárni, hogy megtanulják a számítógép használatát és elektronikus levélben tartsák velünk a kapcsolatot. Ők bejönnek a hivatalba, hogy rendezzék a dolgaikat, ahogyan mindig is tették. Mi ehhez vagyunk szokva. Persze, be lehet hozzánk is küldeni elektronikus levélben a kérvényeket – az ügyintézést ilyen formán is bonyolítjuk –, de mindenki számára adott a választás lehetősége” – érvel Koltó község polgármestere.
A Kolozs megyei Tordaszentlászló községben egyelőre csak hagyományos módon, készpénzzel vagy bankkártyával lehet adót fizetni a polgármesteri hivatalban. Asztalos István polgármester elmosolyodott, amikor jeleztük, hogy az új törvény szerint nincs már szükség fénymásolóra a polgármesteri hivatalban, amivel az ügyfelek papírjairól készítenek másolatot. Az önkormányzatnak ugyanis idén januártól mindent elektronikus úton kellene elfogadnia.
,,265 ezer eurós elnyert pályázatunk van az új informatikai rendszer kiépítésére. Idő kérdése, hogy nálunk is a Ghiseul.ro felületen lehessen kifizetni a helyi adókat. Ezzel együtt aligha fog kevesebb községbeli betérni a polgármesteri hivatalba. Aki a hivatal alkalmazottaival történő ügyintézést szokta meg, az nem vált át egyik napról a másikra elektronikus levelezésre” – fogalmazta meg a kalotaszegi falu RMDSZ-es elöljárója.
Öt százalékos adóemelés
A romániai polgármesteri hivatalok többsége a kormány által előírt 5,1 százalékos emeléssel növelte a 2023-as helyi adókat és illetékeket. Az emelés mértéke megegyezik a 2021-es inflációval.
Mérföldkőnek számít a romániai bürokrácia csökkentése terén, hogy januártól kiiktatják a fűzős dossziék használatát az ügyintézésben.
Július 5-én, szombaton újra megszervezik az Ezer Székely Leány Napját a csíksomlyói hegynyeregben, a tiszteletbeli házigazda szerepét idén Csíkszentkirály község tölti be.
Védtelenek az idősek a csalókkal és az internet csapdáival szemben, ezért a fiatalabbaknak, az unokáknak kell odafigyelniük nagyszüleikre – hívta fel a figyelmet szerdai Facebook-posztjában a belügyminisztérium.
Szedi áldozatait a quadok (ATV) helytelen használata erdei, illetve mezei utakon. Kedd éjszaka egy Fehér megyei településen találtak holtan egy quad alá beszorult bukaresti férfit.
Nagyvárad utcáin járva-kelve gyakran találkozni a rabszállító járművekkel, amelyek nagyon sokszor dolgozni viszik a fogvatartottakat. Mint kiderült, jövedelmező tevékenységről van szó: a rabok egyetlen év alatt 3 millió lejt „hoztak a konyhára”.
Felavatták Szatmárnémetiben az új zeneparkot, ahol a gyerekek és felnőttek is különleges hangszereket próbálhatnak ki – közölte a Facebookon a város polgármesteri hivatala.
Június utolsó napjaiban nagyszabású erdészeti razziát szerveztek Háromszéken: a rendőrség, a csendőrség és az erdőőrség dolgozóinak közös akciója nyomán három erdészeti bűncselekmény lepleztek le, és 121 bírságot szabtak ki.
A közelmúltban inkább csak óvásokkal akadékoskodó román vállalat építheti meg az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya gyergyószéki szakaszát.
Megkezdi az Ökumenikus Segélyszervezet a parajdi sóbányánál történt katasztrófa károsultjainak segélyezését: egyelőre a víz alá került bánya dolgozóinak és a kilakoltatottaknak folyósítanak egyszeri, félmillió forintos támogatást.
Kolozsvár lehet az első város az országban, ahol a polgármesteri hivatal és alárendelt intézményeinek épületébe a házi kedvencek is bemehetnek.
Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.
szóljon hozzá!