Fotó: Barabás Ákos
A hatályos élelmiszer-biztonsági előírások miatt a Székelyföldre látogató turisták ritkán találkozhatnak a hagyományos helyi ízekkel, pedig a szakértők egyetértenek abban, hogy az idegenforgalomnak bizony jót tenne, ha a vendéglátók helyi alapanyagokból előállított menüsorral várhatnák a látogatókat.
2017. november 01., 15:502017. november 01., 15:50
2017. november 01., 15:522017. november 01., 15:52
Nem segít ezen a helyzeten a kormány legújabb kezdeményezése sem, amely szerint úgynevezett helyi gasztronómiai pontokat alakítanának ki, ahol a hivatalosan bejegyzett családi vállalkozások családias, hagyományos ételeket főzhetnének a vendégeknek, a feltételek azonban meglehetősen szigorúak.
A helyi gasztronómiai pontokat családi vállalkozások, engedéllyel rendelkező magánszemélyek vagy cégek működtethetik. Sikó-Barabási Sándor háromszéki főállatorvos a Krónika érdeklődésére elmondta, a tervezet szerint az igazgatóságnál hivatalosan bejegyzett családi vállalkozás korlátozott menüsort szolgálhat fel – legtöbb kétfélét a levesből, főételből és desszertből –, ezeket a készítés napján el is kell fogyasztani.
A főállatorvos hangsúlyozta, ez korlátozza az ételek hagyományos, „családias” jellegét, hiszen az alapanyagokat kénytelenek lesznek üzletből, bejegyzett, engedéllyel rendelkező farmokról, vágóhidakról megvenni, tehát tulajdonképpen a fűszerezésen kívül semmit nem tehetnek hozzá a családi portáról, sem az otthon felnevelt állatok húsát, vagy éppen a saját tojást.
„Az egyértelmű, hogy teljesen más íze van egy háztájon nevelt és levágott sertés húsának, mint amit a nagyáruházakban megvásárolunk” – szögezte le az igazgató, aki szerint köztes megoldást jelentene, ha kis vágóhidakat létesítenének, ahová a gazdák bevihetnék az állataikat, ott ellenőrzött körülmények között vágnák le, majd otthon, hagyományos módon feldolgoznák, ezt követően pedig feltálalnák a vendégeiknek.
Fotó: Barabás Ákos
Daragus Attila, az Országos Faluturisztikai Szövetség (ANTREC) Kovászna megyei elnöke a Krónika érdeklődésére elmondta, valóban vonzó lehetne a turistáknak, ha a háztájon megtermelt alapanyagokból készült fogásokkal vendégelik meg őket, ám meglátása szerint a biztonság ennél sokkal fontosabb.
– fogalmazta meg Daragus Attila, aki maga is vendéglátóipari egységet működtet Bálványosfürdőn. Daragus szerint a másik szempont az, hogy tisztességtelen versenyt jelenthet, ha valaki olyan alapanyagból főz, ami után nem fizet adót, így esetleg olcsóbban kínálhatja a terméket, mint aki kénytelen beszámolni az árba az adóvonzatot. Rámutatott, a panziókban most is megkínálják a vendégeket például házikenyérrel, mert veszélytelen, vagy a kertben termett friss zöldséggel, gyümölccsel.
A Kovászna megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság szakemberei egyébként november végéig találkozókat szerveznek a térségben, ismertetik a helyi gasztronómiai pontok létesítésének és működtetésének feltételeit, ugyanakkor felmérik az igényeket, és a visszajelzések alapján módosításokat is javasolnak a jogszabálytervezethez.
Egy az úttestről lesodródott és felborult személygépkocsihoz riasztották péntek este az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőséget (ISU). Mire a kisjenői osztag a helyszínre ért, egy máramarosi hivatásos tűzoltócsapat megkezdte az áldozat mentését.
Nagy hírverés nélkül hirdette meg partiumi és Kolozs megyei gazdapályázatait a magyar állami pénzekből finanszírozott erdélyi gazdaságfejlesztési program lebonyolítására szolgáló Pro Economica Alapítvány. A részletekről Kozma Mónika ügyintézőt kérdeztük.
Sakálok jelentek meg Brassó megyében is, miután az elmúlt időszakban a Székelyföldön több ízben jelezték felbukkanásukat.
Több mint 200 kilogramm kábítószert kobozott el a rendőrség Arad megyében két Maros megyei illetőségű férfitől, akik Spanyolországból csempészték Romániába a tiltott szereket. A kábítószer-csempész bűnbanda három tagját már korábban őrizetbe vették.
Hipotermiás állapotban hoztak le egy ukrán férfit a hegyimentők a Máramarosi-havasokból péntekre virradóra. Egy másik ukrán állampolgárt még keres a Salvamont.
Magyar nyelvű tájékoztató kampányban és a vidéki fiatalok felvilágosításában vállal szerepet a HPV Koalíció tagjaként a KIFOR. A kincses városban nemrég létrejött kezdeményezés célja, hogy hívja fel a figyelmét a HPV megelőzésére, a védőoltásra.
Polipos töltött káposztával rukkolt elő egy brassói étteremlánc, mind a négy vendéglőjükben megkóstolhatják a vendégek a különlegességet.
Négy gyerek kapott szervet, egyikük szívet a július 15-én, egy tragikus baleset miatt elhunyt kosárlabdázó kisfiú halála után.
A gázkazánok beszerelése miatt csütörtökön napközben nem lesz melegvíz abban több mint 20 ezer aradi háztartásban, amelyek a távfűtési hálózaton keresztül kapják mind a fűtést, mind a melegvizet.
Iskolakezdésre beüzemelnék a sótalanító berendezéseket a Kis-Küküllő mentén, ezért gyorsított eljárással szerzik be a felszereléseket, amelyek révén ismét ihatóvá válna a folyónak a parajdi bányakatasztrófa nyomán sóval szennyezett vize.
szóljon hozzá!