Fotó: Facebook/ Kolozsvári Magyar Napok
Interaktív, igaz-hamis jellegű városnézésre és történethallgatásra hívta a Korzó Egyesület az édeklődőket a Kolozsvári Magyar Napok keretében, ahol a résztvevők kedvükre szemelgettek a valós tényeken alapuló történetek és a városi legendák között.
2021. augusztus 20., 18:582021. augusztus 20., 18:58
2021. augusztus 22., 14:272021. augusztus 22., 14:27
Szerdán a Kolozsvári Magyar Napok keretében a város történetében érdekeltek felkerekedhettek, hogy középkori történetekkel tűzdelt, interaktív sétán vegyenek részt a Korzó Egyesület által szervezett eseményen. A Barazsuly Viktória és Újvári Dorottya által vezetett városnézésen a résztvevőknek dönteniük kellett a történetek igazságértékét illetően, hiszen az adott korból nem csak történelmi tények, rengeteg városi legenda is fennmaradt.
A 700 éves a város: Igaz-hamis történetek a középkori Kolozsvárról című, délutáni sétán egész népes csapat gyűlt össze, hogy szemelgessen a valós és fantáziaelemekkel megtűzdelt történetek közül.
A bevezető történet – mely a történelem mai állása szerint helytálló – a Karolina téren található ferences templom előtt hangzott el, ahol a séta kezdetét vette. A várossal kapcsolatos tudástár azonban folyamatosan bővül, hiszen jelenleg több ponton is ásatások zajlanak, amelynek leleteiből minden bizonnyal újabb részletekre derül majd fény.
Megtudhattuk viszont, hogy várossá duzzadása előtt, Kolozsvár egy lényegesen kisebb település volt, melyről az 1200-as években született az első írásos említés.
A jelenlegi városközpont szinte lakatlan területnek számított. A tatárjárás idején a település meg is szűnt, hiszen az emberek többsége vagy meghalt, vagy elmenekült. Az újratelepítés V. István korára tehető, aki magyar és német ajkú telepesekkel élesztette újra a térséget. Városi rangot is ezután szerzett, amely az itt élő csoportoknak biztosított városi kiváltságokat jelentett, illetve a jogosultságot, hogy a város területét kőfallal vegyék körbe. Ez visszaköszön a város történelmi címerében is.
Az első helyszínen, a ferences kolostor előtt elhangzott történetek Mátyás királlyal, valamint a kolostorban zajló oktatással kapcsolatosak voltak. Az első történetet, mely szerint Mátyás király Kolozsváron kezdte tanulmányait és itt ismerkedett a reneszánsszal, a résztvevők túlnyomó részt – helyesen – valószerűtlennek találták, a református és unitárius diákok közti áthallgatásból származó konfliktus és az ezt követő befalazás története, bármennyire is hihetetlen, igaz volt.
Fotó: Facebook/Kolozsvári Magyar Napok
A második helyszínen, a tömlöctorony helyén az ott működő börtön rendszerével ismerkedhettek a látogatók, megtudva, hogy a középkorban a kolozsvári örökösök közül csak azokat zárták be, akik súlyos vétséget követtek el.
Rengő Anna örömlány és Íjgyártó István ügyész pikáns története is igaznak bizonyult, amelyben a bűneiért elítélt Anna furfangos megleckéztetéssel védte ki az őt ért vádakat.
A harmadik helyszínen, a Szent Mihály templomnál a sétavezetők a kolozsvári élet különböző, a korra jellemző, akár furcsának is ható aspektusait mutatták be. Beszéltek a templomtorony jelentőségéről, amely amellett, hogy a hogy az idő múlását jelző harang helye volt, a város fontosságát is kihangsúlyozta.
Megtudhattuk, hogy a gyerekekhez teljesen másképp viszonyultak, mint manapság, volt, aki csak azért hagyta el gyermekét, hogy teljes életével Istent szolgálhassa és ez egyáltalán nem számított meglepőnek az adott korban. Akkoriban a gyermekekre dajkák vigyáztak, egyszerre többre, így a bánásmód nem volt mindig a legkíméletesebb.
További helyszínek a régi városháza, a Deák Ferenc utca, illetve a Szabók tornya voltak, ahol szintén két-két történet kapcsán dönthettek a résztvevők az igazságértéket illetően. A régi városházánál a középkori város vezetéséről, a Deák Ferenc utcában a piacokról, illetve a szászok és a magyarok együttéléséről esett pár szó, a Szabók bástyájánál pedig az első és a második várfalról, a tornyok építéséről és lebontásáról, valamint arról a folyamatról meséltek történeteket, hogy hogyan is élte túl a torony a modernizációs folyamatot.
A városismeret és a logikus gondolkodás terén a résztvevők jól vizsgáztak, és annak ellenére, hogy sokáig fej-fej mellett haladtak a vezetőkkel, nyolc pontot szerezve „elsöprő győzelmet” arattak a séta során.
Szeretnék minél hamarabb és hosszabban beszélni Románia új államelnökével, mert vannak közös ügyeink az Európai Unióban, a románok és a magyarok érdekeiből több minden egybeesik – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Orbán Viktor miniszterelnök.
Hálát ad a romániai magyar közösség azért a közéleti emberért, aki mindnyájunk ügyvédje tudott lenni – állapította meg Tőkés László volt református püspök Kincses Előd marosvásárhelyi jogász temetésén, így búcsúzva néhai harcostársától.
Interjút adott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a Krónikának, az aktuális politikai és közéleti témákat érintő beszélgetést szombaton tesszük közzé honlapunkon.
Sikerült eloltani a Cibles-hegységben szerda este kiütött vegetációtüzet – tájékoztatott péntek este a Máramaros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.
A jövő hét folyamán átadják a forgalomnak a Kolozs megyében épült gyorsforgalmi utat, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.
Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).
Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.
Közösségi összefogásnak köszönhetően a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség június 27-én megvásárolta azt az ingatlant, amely hosszú távon hitéleti, közösségi és kulturális célokat szolgál.
Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, miután a Szilágy megyei közgyűlés úgy döntött: felmondja a projektre megkötött finanszírozási szerződést.
szóljon hozzá!