Melós munka. A gyorsforgalminak 2025 februárjáig kellene elkészülnie
Fotó: Képernyőmentés
Bár eleinte határidő előttre várták az észak-erdélyi autópályát a DN1-es főúttal Tordatúr közelében összekötő Kolozs megyei gyorsforgalmi út elkészültét, most már az is nehezen elképzelhető, hogy februárig befejezik. A gyorsforgalmi csupán alig több, mint fele van meg.
2024. szeptember 15., 13:232024. szeptember 15., 13:23
Ismét videót tett közzé a regionális útügyi hatóság (DRPD) a Kolozsvár közelében épülő gyorsforgalmi nyomvonalán zajló munkálatokról. A közlekedésügyi tájékoztatás szerint több mint 350 dolgozó és 180 munkagép vesz részt az építkezésben. A Kolozs megyei DRPD azt is megjegyzi, hogy eddig a munkálatok 53 százalékával készültek el.
A gyorsforgalmi úton hét híd és viadukt épül (archív)
Fotó: Haáz Vince
A nyár folyamán nem sikerült felgyorsítani: júliusban 45 százalékos teljesítésről adott hírt az útügyi hatóság.
Több mint 300 útépítő és csaknem 200 munkagép dolgozik az észak-erdélyi autópályát a DN1-es főúttal Tordatúr közelében összekötő Kolozs megyei gyorsforgalmi úton, mely 45 százalékban készült el – tájékoztatott a regionális útügyi szakhatóság (DRPD).
Mint ismeretes, az öt kilométeres gyorsforgalmi út kivitelezési szerződését tavaly júliusban írták alá. A nyertes cégtársulás 562,61 millió lejért (áfa nélkül) vállalta a munkálatok elvégzését. Az autópályát az 1-es országúttal a Kolozs megyei Tordatúr község térségében összekötő gyorsforgalmi úton hét híd és viadukt épül, utóbbiak közül a leghosszabb a Rák-patak völgyén átvezető 258 méteres völgyhíd lesz. A szerződés szerint 18 hónap áll a rendelkezésére a kivitelezésre.
Bár az év első hónapjaiban több biztató jelét adta a kivitelező annak, hogy a jövő februári határidő előtt, még idén elkészülhet a gyorsforgalmival, a Pro Infrastruktúra Egyesület májusban úgy fogalmazott, erre egyre kevesebb az esély, annak ellenére, hogy a Beszterce-Naszód megyei fővállalkozó, a Dimex 2000 Company, illetve a román és spanyol társult cégek első fontos útépítési projektjük során „elég jól” haladnak. A mostani állás azonban már nem ezt tükrözi.
Jelenleg ugyanis az észak-erdélyi autópályán kelet felől érkező, Beszterce városa vagy Máramaros megye felé irányuló átutazó, illetve teherforgalom a sztráda végétől Kisbácson át kénytelen Kolozsvár felé venni az irányt, végig a Munka sugárúton, Apahida felé. Ám ha még Kolozsvár előtt, Tordatúr felé letérhetnének a sofőrök az autópályáról, a már meglévő Bányabükk–Apahida-körgyűrűn keresztül sokkal könnyebben megközelíthetnék az említett célállomásokat, miközben tehermentesítenék a régi útvonalat.
Az új aszfaltcsík ugyanakkor a Gyalu–Szászfenes–Kolozsvár-útvonalon is csökkenthetné a forgalmat, hiszen a gyalui le- és felhajtón kívül újabb alternatívát biztosítana a kincses város és az észak-erdélyi sztráda összekötésére. Nem beszélve arról, hogy a Kolozsvár felől a DN1-esen kelet, Marosvásárhely vagy a Székelyföld felé haladóknak nem kellene átverekedniük magukat – a csúcsidőben szintén „megbénuló” – Tordán, hogy felhajthassanak az A3-asra, hanem ezt már hamarabb, Tordatúr közelében megtehetnék a gyorsforgalminak köszönhetően.
Holttestet találtak a munkások egy Lippa közeli erdőben, egy használaton kívüli szennyvízgödörben – közölte az Arad Megyei Rendőr-főkapitányság. Az első vizsgálatok szerint a tetem akár három éve heverhet ott, ahol rábukkantak.
Románia nagy részében a sokéves átlagnak megfelelő, a nyugati megyékben időszakosan valamivel alacsonyabb hőmérsékleti értékek várhatók a következő négy hétben.
Iskolabusz ütközött hétfő reggel személygépkocsival a 15-ös jelzésű országúton Maroshévíz és Szászrégen között, a Maros megyei Csobotány térségében.
Elsodort az Arad-Craiova-Bukarest Észak 348-as számú InterRegio vonat vasárnap reggel egy személygépkocsit, amelynek sofőrje, egy 59 éves nő úgy hajtott rá a sínekre, hogy előzőleg nem bizonyosodott meg arról, hogy nem közeledik vonat.
Raluca Turcan művelődési miniszter szombaton Gyulafehérváron hivatalosan leleplezte a Codex Aureus középkori kézirat nemzetközi elismerését tanúsító UNESCO-plakettet.
A Szatmár megyei Tasnádon üzembe helyezték azt az újonnan fúrt termálkutat, amely a helyi strand számára biztosítja a szükséges termálvizet – adta hírül a Presasm.ro. A kút vízhozama másodpercenként 30 liter, 65,4 Celsius-fokos hőmérsékleten.
Nagyvárad szomszédságában szombaton felavatták az agglomerációs körgyűrű első szakaszát, amelynek az a szerepe, hogy a bihari megyeszékhely mellett a környező településeket is ki lehessen kerülni.
Romániában jelenleg a népességfogyás jelenti a legnagyobb kihívást – jelentette ki szombaton Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke és államfőjelöltje.
Leszállópályának nézett egy lucernaföldet a pilóta, ezért következett be idén tavasszal repülőbaleset Fehér megyében.
Civil szervezet próbál meg keresztbe feküdni a veszélyes medvék kilövése előtt Kovászna megyében.
szóljon hozzá!