Hiába kampányolnak az influenza elleni oltás mellett. A háziorvosok keveset kaptak, és már a legtöbb gyógyszertárból is kifogyott a vakcina
Fotó: Kovács Tamás/MTI
Bár az egészségügyi minisztérium kétszer annyi, influenza elleni oltóanyagot vásárolt, mint egy évvel korábban, a háziorvosoknál még mindig várólisták vannak az ingyenvakcinára jogosultakkal, a gyógyszertárakban pedig nem lehet megvásárolni az oltóanyagot. A szakemberek szerint amúgy novemberben még nem késő beoltatni magunkat influenza ellen.
2020. november 12., 19:242020. november 12., 19:24
2020. november 12., 19:392020. november 12., 19:39
Szinte nincs nap, hogy a televíziók képernyőjéről, rádiókból vagy éppen a közösségi médiában ne biztatnák arra a romániai lakosságot – és főként a kockázati csoportokba tartozó személyeket –, hogy oltassák be magukat influenza ellen. Az ok egyszerű: legalább ettől, a „már megszokott” vírustól legyenek védve, ha már a koronavírus elleni vakcinára még egy ideig biztosan várni kell.
Azonban ha valaki felkeresi a háziorvosát, akkor szerte Erdélyben azzal szembesül, hogy
Jelenleg a háziorvosi rendelőkben nincs influenza elleni oltóanyag – erősítette meg a Krónikának Seres Lucia, a Kovászna megyei háziorvosok szövetségének elnöke. Mint lapunk megkeresésére elmondta, szeptemberben és októberben kaptak néhány dózist, ám mindössze annyit, amennyit egy nap alatt be is adtak. Az orvosnő rendelőjébe például szeptemberben és októberben csupán tíz-tíz vakcina érkezett, ez viszont a jogosultak mintegy 10 százalékának volt elegendő.
Mint ismeretes, az ingyenes oltásokat a megfertőződésnek kitett és veszélyeztetett személyek – egészségügyi alkalmazottak, 65 év fölöttiek, krónikus betegek, állami gondozásban lévő gyerekek és várandós nők – kapják.
Seres Lucia ugyanakkor kérdésünkre arra is kitért, hogy várólistát állított össze, és amint megkapja az ingyenes vakcinát, azonnal értesíti a betegeit. Az is aggasztó elmondása szerint, hogy nem kapnak információt sem az időpontról, sem a mennyiségekről, ezért azt javasolják a veszélyeztetetteknek, ha tudják, szerezzék be a vakcinát, kérjenek telefonon időpontot a háziorvostól, és a rendelőben beadják nekik a megvásárolt oltóanyagot.
A szakemberek szerint amúgy
A gyógyszerellátás akadozását tartja a legnagyobb gondnak Szabó Péter, a Kovászna megyei gyógyszerészkamara elnöke. Ez ugyanis bizonytalanságot generál a betegek és a patikákat működtetők körében egyaránt. Mint lapunk megkeresésére kifejtette, jelenleg a gyógyszertárak egy részében megvásárolható az influenza elleni oltás, ám a patikák többségében hiánycikk. Ennek tapasztalatai szerint az áll a hátterében, hogy ahol többet mertek rendelni, még maradt készleten, ám ahol a gyógyszertár nem halmozott fel tartalékot, ott már hetek óta elfogyott.
Szabó Péter egyúttal arra is ráirányította a figyelmünket, hogy
A szakember azt mondja, idén valamivel nagyobb volt az érdeklődés az influenza elleni oltóanyag iránt, ám a pácienseket eltántorítja, ha hetekig hiába próbálják megvásárolni a vakcinát. Legutóbb októberben kaptak a gyógyszertárak, úgy tudják, ha november közepén megérkezik az országba a következő szállítmány, előbb a háziorvosi rendelők kapnak, és csak utánuk a patikák.
Fotó: Veres Nándor
„Vegyes a kép” – értékelte eközben a kialakult helyzetet szerdán megkeresésünkre László Attila szenátor. Az RMDSZ egészségügyi szakpolitikusa rámutatott,
A vakcinák beszállítási ütemterve szerint az országba szeptember folyamán 400 ezer dózis, októberben 1,1 millió adag vakcina érkezett. November 16-ától két részletben további 930 adag influenza elleni oltóanyag várható, majd december 10-én újabb 540 ezer dózis vakcina érkezik.
László Attila rámutatott, a személyes tapasztalata az, hogy
Valószínűnek tartja, hogy nem volt egységes az elosztás, illetve egyes gyógyszertáraknak nehézséget okoz a beszerzés.
A szakpolitikus elhibázottnak tartja, hogy szeptemberben előbb jelent meg az oltóanyag a patikákban, és csak ezután osztották szét a háziorvosok között, így a kereskedelmi forgalomba kerülő vakcina mintegy 60 százalékát azok vásárolták fel, akik egyébként is megkapták volna a háziorvosuktól az ingyenes, országos program részeként. Ez azért történhetett meg, mert az előző évek tapasztalataira alapozva az emberek nem bíztak abban, hogy a háziorvostól megkapják a vakcinát, nekik is jut az ingyenes oltóanyagból, mutatott rá a szenátor.
László Attila azzal próbálja megnyugtatni az aggódókat, hogy a beszállítási ütemterv alapján lesz még influenza elleni oltóanyag a háziorvosoknál és gyógyszertári forgalomban is.
Létfontosságú gyógyszerek hiányoznak a patikák polcairól
Miután a pajzsmirigybetegek kezelésében fontos Euthyrox gyógyszer krízise az ígéretek ellenére sem oldódott meg, újabb fontos orvosság tűnt el a patikák polcairól. Jelenleg a cukorbetegek kezelésére használt Siofor tabletta számít hiánycikknek. Szabó Péter, a Kovászna megyei gyógyszerészkamara elnöke lapunknak elmondta, nem tudják, mit mondjanak a betegeknek. A két-három megyét ellátó gyógyszerügynök kap néha néhány doboz Siofort, ami még egy eldugott vidéki patikának sem lenne elég. „Folyamatosan akadozik a gyógyszerellátás, már a vérnyomás-ingadozásra felírt orvosságok is késve érkeznek be a patikákba. Ilyen esetben az egy-két hetes csúszás is sok, az akut betegségre felírt gyógyszert legkésőbb 24 órán belül, a krónikus betegségre felírtat 48 órán belül meg kellene kapnia a betegnek, ám a patikák tehetetlenek, hiába rendelnek, a beszállítók is csak a vállukat vonogatják” – világított rá a kialakult helyzetre Szabó Péter.
Az Európai Bizottság pénteken engedélyezte, hogy Románia 790 millió euró (3,9 milliárd lej) állami finanszírozást nyújtson négy versenyképtelen szénbánya (Lónyatelep, Lupény, Livazény, Zsilyvajdejvulkán) bezárásához.
Minél jobb eredményt ér el az RMDSZ a választásokon, annál jobb Magyarország és Románia együttműködése, a magyarság élethelyzete Romániában, ezért összenemzeti érdek, hogy az RMDSZ minél erősebb legyen – hangoztatta Szijjártó Péter Csíkszeredában.
Az iskola névadójára emlékeztek pénteken az aradi magyar főgimnáziumban. Idén a Magyar Szórvány Napján szervezték meg a Csiky-napot, jelezve: az iskola a nyelv és identitás megőrzésének fontos színtere.
Gábos Zoltán fizikus születésének 100. évfordulóját ünnepelték a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) pénteken, szobrot is avattak az emlékére.
A jelek szerint egy gyermek csontjai kerültek elő Temesváron a városközponthoz közel zajló építkezés során.
Raluca Turcan román művelődési miniszter szerint megvan az anyagi fedezet a gyulafehérvári Batthyáneum könyvtár és több jelentős romániai kulturális intézmény székhelyének felújításához.
Hetilappá alakul a Nagyváradon megjelenő Bihari Napló című napilap.
Emberkereskedelemmel és munkaerő-kizsákmányolással foglalkozó bűnszervezetet számolt fel a Kovászna megyei rendőrség, valamint a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT) a magyarországi hatóságok együttműködésével.
Két közlekedési baleset is történt csütörtökön késő este Arad megyében, nagyjából azonos időpontban – közölte a katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).
Portálunk kérdőíves felmérést indított a médiafogyasztási szokások megismerése érdekében. És ha már kutatunk, akkor a Krónikát is górcső alá vesszük.
szóljon hozzá!