Fotó: Barabás Ákos
A székely zászlón keresztül felépülő székelyföldi identitást és politikai mobilizációt bemutatni hivatott könyvet is ismertettek az online megrendezett 11. Szociológus Napok egyik csütörtöki eseményén.
2021. május 14., 12:152021. május 14., 12:15
2021. május 14., 12:272021. május 14., 12:27
A Szociológus Napok a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Magyar Szociológia és Szociális Munka Intézet, illetve a Max Weber Szakkollégium rendezvénye, melyet immár tizenegyedik alkalommal szerveznek meg a kar és az intézet diákjai és oktatói. Idén a Kolozsvári Akadémiai Bizottság Szociológia és Demográfia Szakbizottságával és a Romániai Magyar Doktoranduszok és Fiatal Kutatók Szövetségével (RODOSZ) társszervezésben zajlott az előadássorozat.
Az egyik csütörtöki eseményen Toró Tibor kolozsvári politológus, szociológus beszélgetett Patakfalvi-Czirják Ágnessel a nemrég megjelent, A székely zászló a politikától a hétköznapig című kötetéről. A témában való kutatás huszonhárom, terepen készített interjúból, különböző fókuszcsoportokból és diskurzusokból állt össze.
Azt vizsgálja, hogy tizenöt év alatt azok a személyek, akik ebben a periódusban marginálisak voltak, hogyan alakították a kék és arany zászlót erősen meghatározó székely szimbólummá, amely egy felemelkedési lehetőséget nyújtott számukra. A könyvet egy elméleti rész vezeti fel, majd egy módszertani bemutatón keresztül a harmadik fejezetben arról olvashatunk, hogyan alakul a zászló szerepe a politika és a hétköznapok terén. A negyedik részt egy konklúzióval zárja a szerző.
Toró Tibor a beszélgetés alatt kiemelte azt a folyamatot, mely során a székely zászló kapcsán a politikai diskurzustól az esküvőkig jutunk el. Patakfalvi-Czirják Ágnes ezen a ponton
Emellett vizsgálja a székely identitás megalkotását, mikor még a magyar identitásnak egy alternatívájaként kezdődik, és az erősebb politikai faktorok (az RMDSZ és a magyar kormány) a szimbólumra való rákapcsolódást követően magukévá teszik vagy felújítják, ami által meghatározzák a helyét a magyar identitás konstrukciójában.
A könyv ezt különbözőféleképpen ragadja meg: tanulmányozza a politikai diskurzusokat, különböző eseményeket, illetve a székely zászlónak a lényegét, mely szerint a román nemzetépítő diskurzussal szemben hogyan határozzák meg saját magukat a székelyek, illetve a Székely Nemzeti Tanács hogyan határozza meg Székelyföldet. Olyan kérdéseket tesz fel, amelyek által vizsgálja bizonyos politikai szervezetek viszonyulását a székely zászlóhoz, hogyan segítik ennek a szimbólumnak a terjedését, a mindennapokban ez milyen módon jelenik meg, illetve milyen értelmezési keretekbe helyezik magukat Székelyföld lakosai.
„A jelenség megnyilvánulása – amely alátámasztja a zászló identitásképző erejét, viszont a politikai mobilizációs erejét nem – a román nyelvtudás kapcsán is érzékelhető, amivel a román állammal kapcsolatos marginalizációjukat is magyarázzák. A fiatalok körében is megjelenik a román állam, mint idegen hatalom” – fogalmazott a kolozsvári szociológus.
Továbbá a könyv olyan kérdésekre keresi a választ, hogy a sportban, mint identitásépítő dimenzióban hogyan jelenik meg a székely zászló, illetve miként kapcsolódik és válik mindennapivá. Egy további fejezet a művészetekre is kitér: a szerző azt vizsgálja, hogyan jelenik meg benne a székely zászló, és ez mit jelent a Székelyföldön tradicionálisan jelenlevő politikai aktivista művészetben.
„Az apró hétköznapi momentumok képesek egy sokkal finomabb és sokkal törékenyebb, illetve intimebb történetet elmesélni arról, hogyan éljük meg az identitásunkat általában, a kötődéseink mennyire ellentmondásosak tudnak lenni.
Engem a székely zászlóban az érdekel, hogy milyen gyorsan és milyen eredményesen popularizálódott, illetve a terepmunka során azt is kutattam, hogy a székely zászlót milyen módokon lehet használni” – összegzett Patakfalvi-Czirják Ágnes.
Nem ritkán egy tőről fakadnak a szociológiai és az összeesküvés-elméleteket elindító alapgondolatok, aztán ez utóbbihoz – egy váratlan fordulat folytán – mégis végletekig elvitt, irracionális elemek szövődnek. Kustán Magyari Attila Ébredők – Bevezető az összeesküvés-elméletek világába című kötetének s
A kolozsvári Házsongárdi temetőben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékeztek muzsikaszóval pénteken az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány által szervezett zenés sétán. Képriport.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte a besúgói sorába, helyzetét azonban a lelkésznek is „meggyónta”.
A Kolozs Megyei Tanács vissza nem térítendő európai uniós finanszírozást nyert a csucsai Boncza-kastély és Ady-emlékház felújítására. Az önkormányzat most 8,5 millió eurós költségvetést emleget.
Teljesen átépítik a temesvári Gyermekpark és a Ligeti út melletti gyalogoshidat Temesváron. Az építmény új környezetet is kap, emellett biciklisávot is kialakítanak az új hídon – közölte pénteken a bánsági nagyváros polgármesteri hivatala.
Kolozsváron, az Erdélyi Református Múzeumban nyílt meg csütörtökön, a reformáció ünnepén az erdélyi református kollégiumok 400 éves múltját bemutató vándorkiállítás, amely közel egy éven át lesz látogatható.
Hamarosan befejeződnek Nagyvárad agglomerációs körgyűrűje Nagyürögd és Félixfürdő közötti első szakaszának kivitelezési munkálatai, két hét múlva már meg is nyithatják a forgalom előtt – tájékoztatott a Bihar megyei önkormányzat sajtóosztálya.
Jeles magyar közéleti személyiségek, 1848-as honvédtábornokok, a 20. század elejének ünnepelt színészei, második világháborúban elesett katonák csontjait rejtik és rejtették az aradi temetők.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
szóljon hozzá!